۸ ترند اینستاگرام در سال ۲۰۲۰

۸ ترند اینستاگرام در سال ۲۰۲۰

از آنجایی که نیمی از سال ۲۰۲۰ را پشت سر گذاشته‌ایم، الآن وقت مناسبی برای بررسی ترندهای اینستاگرام در ۲۰۲۰ است. خصوصا آن‌هایی که حدس می‌زنیم ترند باقی خواهند ماند. اگرچه دانستن الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ هم می‌تواند برای رشد کسب و کار در اینستاگرام بسیار مفید باشد.

از چرخش سریع اینستاگرام به سمت فروشگاه اینرنتی شدن گرفته تا چالش‌های هشتگی، پست‌های کاراسل (چند اسلایدی)  و همینطور فیلترهای اینستاگرامی که متعلق به برند خاصی هستند همگی از تغییراتی به حساب می‌آیند که تا کنون شاهدش بودیم. برای اینکه به شما کمک کنیم تا کسب و کار اینستاگرامی خود را در اوج نگه دارید، در این مقاله می‌خواهیم ۸ تا از برترین ترندهای اینستاگرامی را معرفی کنیم.

۱#: رشد خرید اینساگرام (Instagram Shopping)

اینستاگرام همیشه به نوعی مقصدی برای خرید کردن بود. حتی وقتی هیچ یک از ابزار مروبط به فروشگاه اینترنتی را معرفی نکرده بود. اما با معرفی ابزارهایی مانند اینستاگرام چک اوت (Instagram Checkout)  خریداران قادرند بدون اینکه لازم باشد از اپلیکیشن خارج شوند، خرید خود را انجام دهند.

یا وجود اینکه کوید-۱۹ باعث شد بسیاری از کسب و کارها دست از کار بکشند، اما خریدهای اینترنتی همچنان به قوت خویش باقی است. در حقیقت اینستاگرام در مقایسه با سال ۲۰۱۹ طی ماه‌های گذشته ابزارهای فروشگاه اینترنتی بیشتری را به اپلیکیشن خود افزوده است.

برای مثال:

  • اینستاگرام شاپ و فیسبوک شاپ که هر دو در یک لایو فیسبوکی به دنیا معرفی شدند.
  • اینستاگرام لایو شاپینگ که در حال حاضر روی چند کسب و کار مشخص در حال آزمایش شدن است.
  • توسعه اینستاگرام شاپینگ که در اواخر ماه ژوئن معرفی شد و در اختیار تعداد زیادی از کسب و کارها و حساب‌های کاربری حرفه‌ای قرار گرفت.
  • و بسیاری از موارد دیگر…

همچنین ابزارهای مخصوص خرید دیگری نیز در حال آزمایش شدن هستند که قرار است در ماه‌های پیش رو به دنیا معرفی شوند.

پس تعجبی ندارد اگر می‌بینیم که کسب و کارها در حال سرمایه‌گذاری روی اینستاگرام شاپینگ هستند و آن را به یک ترند اینستاگرام تبدیل کرده‌اند. با تشکر از تمامی ویژگی‌هایی که اینستاگرام برای خرید از طریق این اپلیکیشن به خودش اضافه کرده، فروشگاه‌های دیجیتالی کسب و کارها می‌توانند محصولات خود را مستقیما از طریق این اپلیکیشن به مشتریان خود بفروشند.

همچنین کسب و کارها به زودی خواهند توانست با همکاری اینفلوئنسرها بازاریابی کنند. چرا که قرار است به زودی ویژگی جدیدی به نام “شاپینگ فور اینفلوئنسر” به اینستاگرام اضافه شود.

گفته می‌شود هر ماه ۱۳۰ میلیون حساب کاربری در اینستاگرام روی پست‌های فروشگاهی کلیک می‌کنند تا اطلاعات بیشتری درباره محصول به دست آورند.

اینستاگرام شاپینگ شانس بزرگی را در اختیار برندها قرار می‌دهد تا روی خریداران تاثیر بگذراند و میل به خرید را در آن‌ها ایجاد کنند و در نهایت حتی محوصل خود را بفروشند. اگر شما صاحب برندی هستید و قصد دارید فروش آنلاین خود را در فروشگاه اینترنتی بالا ببرید اما تا به حال به اینستاگرام شاپینگ را در نظر نگرفته بودید، باید بگوییم که سال ۲۰۲۰ برای شروع این اقدام بسیار مناسب است.

درباره هشتگ گذاری در اینستاگرام و قوانین ناگفته آن بیشتر بدانید!

۲#: پست‌های کاراسل (چندتایی) که اشتراک گذاری اطلاعات را آسان‌تر نموده‌اند

اینستاگرام همیشه فضایی الهام بخش بود. اما در سال ۲۰۲۰ ما شاهد این بودیم که سیلی از محتواهای حاوی اطلاعات اینستاگرام را در بر گرفت. و چه ابزاری بهتر از پست‌های چندتایی برای انتشار محتوایی که جزئیات و اطلاعات زیادی را در بر دارد؟

با قابلیت انتشار همزمان تا سقف ده تصویر در یک پست، پست‌های چندتایی بهترین ابزار برای گفتن یک روایت یا قصه است. البته این ابزار برای تقسیم اطلاعات زیاد به بخش‌های کوچک‌‌تر و قابل هضم‌تر نیز بسیار مفید است. این پست‌ها همیشه برای برندهایی که می‌خواستند محصول خود را با جزئیات بیشتر و به شکلی جذاب معرفی کنند محبوب بود.

اما سال ۲۰۲۰ شاهد تغییری در رفتارهای مربوط به فروش و خرید بوده است. از طرفی هم اینستاگرام در این سال به فضایی برای بالا بردن سطح آگاهی و دانش اجتماعی تبدیل شده است.

برای مثال طی جنبش جان سیاهان اهمیت دارد میلیون‌ها پست آگاهی دهنده و اطلاعات محور در اینستاگرام منتشر شد. به همین جهت پست‌های چندتایی که ظرفیت بالایی برای انتشار اطلاعات دارند بسیار مورد توجه واقع شدند.

ما می‌بینیم که برندها، اینفلوئنسرها و حساب‌های کاربری حرفه‌ای اینستاگرام این فضا را به عنوان فرصتی برای کسب و انتشار اطلاعات می‌بینند. به همین خاطر ما حدس می‌زنیم که استقبال از پست‌های چندتایی که حاوی اطلاعات است محبوب و ترند باقی خواهد ماند.

در حقیقت با بروز جریاناتی مثل چگونه در زمان بحران کرونا از کسب و کارهای کوچک حمایت کنیم، وظیفه و ماموریت اجتماعی برندها، پرداختن به موضوعاتی با اطلاعات جزئی بسیار می‌بینیم که پست‌های چندتایی کمک بزرگی محس.ب می‌شوند.

با رسیدن راهنمای اینستاگرام، پست‌های دیداری چندتای و کپشن‌های بلند می‌بینیم که اینستاگرام فضای جدیدی برای نوع جدیدی از وبلاگ نویسان ایجاد کرده است. پس چه بلاگر هستید، ولاگر و یا یک تولید کننده (creator) شروع به استفاده از پست‌ها چندتایی کنید و محتوای خود را به صورت میکرو بلاگینگ به مخاطب عرضه کنید.

ابزارهای ترند اینستاگرام

۳#: بالا رفتن محبوبیت لایوهای اینستاگرام

با آغاز پاندمیک کوید-۱۹ که مردم جهان را مجبور به خانه نشینی کرد، ترندهای جالبی را در اینستاگرام شاهد بودیم. مانند توجه ویژه افراد به لایو اینستاگرام. بله، اصلا تعجب نکنید. تنها شما نیستید که به این ویژگی اینستاگرام روی خوش نشان دادید. در حقیقت طبق آمار فیسبوک، از ماه فوریه ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۰ بازدید از لایوهای اینستاگرام ۷۰% بیشتر شده است و آن را به یک ترند اینستاگرام تبدیل کرده است.

البته که با ظهور شرایطی که کوید-۱۹ رقم زده، استقبال ویژه از لایو اینستاگرام امری منطقی به نظر می‌‌رسد. لایو اینستاگرام ابزاری مناسب برای ارتباط برقرار کردن با فالوئرها است، خصوصا در مواقعی که زندگی واقعی طبیعی به معنای واقعی کلمه غیرممکن به نظر می‌رسد…

به این تریتب اینستاگرام که شاهد محبوبیت بی سابقه لایوها بود، در اقداماتی ویژگی‌های جدیدی را به این ابزار اضافه کرد. مثلا اضافه کردن دکمه‌ای که لایو اینستاگرام را مستقیما در IGTV آپلود می‌کند. همچنین امکان تماشای لایو در دسکتاپ و همچنین اینستاگرام لایو شاپینگ (Instagram Live Shopping) و اینستاگرام لایو بجز (Instagram Live Badges در حقیقت دکمه‌ای است که در لایو اینستاگرام قرار داده شده تا مخاطبان در صورت تمایل مستقیما خرید خود را انجام دهند) را نیز به این ابزار اضافه نمود.

۴#: محوریت یافتن IGTV

مدتی بود که IGTV به محبوبیت رسیده بود اما سال ۲۰۲۰ این به این ابزار اینستاگرام نقشی محوری بخشید و آن را به یکی دیگر از ترندهای اینستاگرام بدل کرد. بخشی از این اتفاق را می‌توان مروبط به تغییراتی دانست که سال گذشته اینستاگرام روی IGTV امتحان کرد. این تغییرات شامل اجازه پروموت کردن IGTV و امکان انتشار آن به دو صورت عمودی و افقی می‌شود. این خبری خوشحال کننده برای کاربران دسته Creator اینستاگرام است که از زمان ایجاد IGTV در سال ۲۰۱۸ این اولین بار است که آن‌ها این امکان را دارند که به صورت مسنقیم از طریق این ابزار کسب درآمد کنند.

بر اساس گفته‌های اینستاگرام تبلیغ ۱۵ ثانیه‌ای در IGTV برای تعدادی از مخاطبین منتخب نمایش داده خواهد شد. این تست هم اکنون در آمریکا در حال اجرا است و اندکی بعد در سراسر دنیا استفاده خواهد شد.

IGTV ابزار بسیار مناسبی برای دستیابی به گروهی جدید از مخاطبان و بالا بردن اینگیجمنت و لید است.

اینفلوئنسر مارکتینگ از طریق IGTV یکی از ترندهایی است که ما انتظار داریم در آینده حتی بیشتر از حالا رشد کند. پس لازم است که همین حالا به تولید محتوا برای این ابزار رو به رشد فکر کنید تا از این ترند جا نمانید.

۵#: استیکر جدید اینستاگرام برای حمایت از کسب و کارهای کوچک

این مسئله‌ای غیر قابل انکار است که سال ۲۰۲۰ تا کنون چالش‌های بسیار زیادی برای کسب و کارهای کوچک و استارت آپ‌ها به همراه داشته است.

با توجه به اینکه در زمان قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی بسیاری از کسب و کارها مجبور شدند دست از کار بکشند و کار خود را متوقف سازند، اینستاگرام نقش پر رنگی برای ایجاد جریان‌های تازه درآمدزایی برای کسب و کارها داشته است.

به همین خاطر اینستاگرام با اضافه کردن ویژگی‌های جدیدی که فراتر از ابزارهای خرید فروشگاهی بود، سعی کرد به کسب و کارهای کوچک جانی دوباره ببخشد.

مثلا با اضافه نمودن استیکر از کسب و کارهای کوچک پشتیبانی کنید در قسمت استوری اینستاگرام، افراد می‌توانند مستقیما به کسب و کار کوچکی که به آن علاقه دارند اشاره کنند و دنبال کنندگان خود را برای بازدید از آن کسب و کار تشویق نمایند.

با استفاده از این استیکر، استوری افراد به گروه خاصی از استوری‌هایی که از این استیکر استفاده کرده‌اند می‌پیوندد تا مخاطبان بتوانند تمامی استوری‌های مربوط به حمایت از کسب و کارهای کوچک که توسط فالوئینگ‌های خودشان منتشر شده را به صورت یکجا و در کنار هم ببینند.

اینستاگرام به این کار بسنده نکرد و با اضافه کردن دکمه‌هایی برای خرید کارت هدیه، سفارش غذا و اهدای کمک مالی به خیرین امکانات بیشتری برای حمایت از افراد فراهم نمود. در صورتی که مخاطب به قصد خرید روی این دکمه‌ها کلیک کند، به کسب و کار کوچک این اجازه را می‌دهد که محصولات خود را به مخاطبان نشان دهد. به این ترتیب تقریبا در عرض یک شب اینستاگرام شاهد عوض شدن جای برندهای غول با کسب و کارهای کوچک در فضای فید و استوری‌ها شد، چرا که افراد بسیاری به سرعت در صدد حمایت از آمن‌ها برآمدند.

در این مقاله با اشتباهات رایج در اینستاگرام آشنا شوید!

۶#: چالش‌های اینستاگرامی

با توجه به اتفاقات بیشماری که در سال ۲۰۲۰ به وجود آمده، این سال چالش‌های اینستاگرامی زیادی را تا کنون پدید آورد. یکی از بزرگ‌ترین دلایل رشد به راه افتادن چالش‌های بیشمار البته، سبک زندگی افراد در فضای خسته کننده قرنطینه خانگی بود.

میلیون‌ها نفر که در خانه خود حبس شده بودند، چالش‌های اینستاگرامی را به عنوان راهی برای سرگرم شدن و خوش گذارندن از راه دور در کنار خانواده و دوستان انتخاب کردند.

چالش‌های اینستاگرامی آنقدر محبوب شد که در نهایت اینستاگرام استیکر مخصوص به چالش را به لیست استیکرهای استوری خودش اضافه کرد تا روند دعوت از افراد برای شرکت در چالش را سهولت ببخشد.

به این ترتیب اگر چالشی را دیدید و دوست داشتید با دوستان خود در آن چالش شرکت کنید، کافیست روی استیکر چالش گلیک کنید. این استیکر مشتقیما شما را به دوربین استوری اینستاگرام می‌برد و شما می‌توانید چالش خود را ضبط و از دیگران برای شرکت در آن دعوت کنید.

با اینکه چالش‌های اینستاگرامی برای کاربران عادی جذابیت بسیار زیادی دارد، گاهی می‌بینیم که برندهای بزرگ هم وارد یک چالش مردمی می‌شوند و یا اینکه چالش مخصوص به برند خود را به راه می‌اندازند.

چالش‌های اینستاگرام

۷#: برنده میدان، میم‌ها

میم‌ها در اینستاگرام از محبوبیت بسیار زیادی برخورداند، محوبیتی بسیار بسیار زیاد…

در واقع مدت‌ها بود که میم‌ها تنها در صفحاتی دیده می‌شدند که مخصوص تولید و انتشار میم بود. اما این شرایط در حال تغییر کردن است. در سال گذشته ما شاهد این بودیم که بسیاری از برند‌ها و کسب و کارها به تولید و انتشار میم روی آورده‌اند و از تولید محتوای جدی و معتبر به سمت تولید محتوایی شوخ و بانمک کشیده شده‌اند. در واقع باید از مدت‌ها پیش منتظر چنین اتفاقی یعنی تبدیل میم به یک ترند اینستاگرام می‌بودیم. میم‌ها محتوایی بسیار مرتبط، به روز و قابل بارنشر هستند که به آسانی دست به دست می‌شوند. به همین خاطر میم‌ها راه حلی بی نقص برای بالا بردن اینگیجمنت و همینطور بالا بردن محبوبیت برند یا صفحه اینستاگرام است.

اگر مایلید بدانید کدام شبکه اجتماعی برای کار شما مناسب‌تر است، کلیک کنید!

۸#: فیلترهای استوری اینستاگرام که متعلق به برند خاصی هستند

از اواسط سال ۲۰۱۹ اینستاگرام استدیویی را باز کرد تا به هنرمندان، طراحان و creatorها اجازه دهد فیلترهای مخصوص به خود را در قسمت استوری بسازند و با دیگران به اشتراک بگذراند. نتیجه این کار اتفاقی فوق‌العاده بود. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که اثبات کند این فیلترها ابزار تبلیغاتی قدرتمندی محسوب می‌شوند اما یکی از آن‌ها امکان ساختن هر نوع فیلتر خلاقانه‌ای با کمک این تکنولوژی هیجان انگیز است. این ابزار به افراد اجازه می‌هد لباس‌های مختلف، عینک، لوازم آرایشی و بسیاری از چیزهای دیگر را در یک واقعیت مجازی تست کنند و برای خرید یا سرگرمی از آن بهره ببرند.

چیزی که می‌توان از آن اطمینان داشت ترند ماندن این ویژگی برای سال‌های آینده است چرا که از زمان تولد اسنپ چت یعنی وقتی فیلتر‌های صورت به دنیا معرفی شدند، آن‌ها لحظه‌ای محبوبیت خود را از دست نداده‌اند.

کلام آخر

باید بدانید که در سال پیش رو حذف لایک اینستاگرام موجب محو شدن این فاکتور به عنوان یکی از شاخصه‌های مهم محبوبیت سنجی صفحات اینستاگرام می‌شود. بنا بر این لازم است ترندهای اینستاگرام را برای رسیدن به اوج در اینستاگرام مارکتینگ جدی بگیرید و از تمام ظرفیت‌های آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =