انواع اینفلوئنسر در اینستاگرام

انواع اینفلوئنسر در اینستاگرام

اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی به چهار دسته مگا، ماکرو، میکرو و نانو تقسیم می‌شوند. در سال ۲۰۲۰ ارزش تبلیغاتی که به وسیله اینفلوئنسرها منتشر می‌شود به بیش از ۲۰ میلیارد دلار رسیده است. در حقیقت ما لحظه به لحظه شاهد شکل گیری عجیب و بزرگ‌تر شدن این بازار تبلیغاتی هستیم. گرچه طبقه بندی اینفلوئنسرها در این چهار دسته بر اساس تعداد فالوئرهای آن‌ها است، تفاوت‌های اصلی که بین این چهار گروه وجود دارد را نمی‌توان به این سادگی‌ها تعریف کرد. اگر می‌خواهید از طریق اینفلوئنسر مارکتینگ تبلیغات کنید، بهتر است در این باره بیشتر بدانید.

مطالب مرتبط: برای خواندن مقالات مربوط به اینستاگرام کلیک کنید!

مگا اینفلوئنسر به چه کسانی گفته می‌شود؟

اینفلوئنسرهای این دسته‌بندی که در بالاترین درجه در میان این چهار گروه قرار دارند، معمولا باید بیش از یک میلیون دنبال‌ کننده داشته باشند. گفته می‌شود اینفلوئنسرها (اینفلوئنسر به معنی تاثیرگذار است) بیشتر از اینکه تاثیرگذار باشند، معروف هستند. معمولا آن‌ها دامنه متنوعی از دنبال کننده دارند که با انگیزه‌های مختلفی آن‌ها را فالو کرده‌اند. رابطه این افراد با فالوئرهای‌شان رابطه‌ای دور و یک طرفه است. آن‌ها لزوما در زمینه محتوای صفحه خود متخصص نیستند اما می‌توانند ریچ محتواها را به سرعت بالا برده و هر موضوعی را به بحثی داغ در فضای مجازی بدل کنند. اگر می‌خواهید این دسته از اینفلوئنسرها را بشناسید ستاره‌های سینما، تلوزیون و ورزش را در ذهن خود تجسم کنید!

آیا برند شما باید از دسته مگا برای تبلیغات خود استفاده کند؟

با داشتن شمار بالایی از دنبال کننده، مگا اینفلوئنسر می‌تواند برند و محصول شما را به تعداد زیادی از افراد معرفی کند، که البته هزینه این تبلیغات هم برای شما بسیار گران تمام خواهد شد. برخی از اینفلوئنسرها برای هر پست تبلیغاتی در اینستاگرام یک میلیون دلار آمریکا دریافت می‌کنند. اما این نوع تبلیغات برای جذب مخاطب در بالاترین قسمت قیف فروش مناسب است. به این دلیل که فالوئرهای این افراد از هر سن، نژاد، قومیت، دین، مذهب، ملیت و جنسیتی هستند. یعنی آگهی تبلیغاتی شما بدست تعداد زیادی از افراد می‌رسد که برای خیلی از آن‌ها اصلا جایی در بازار هدف تعریف نشده است.

ماکرو اینفلوئنسر به چه کسانی گفته می‌شود؟

تشخیص ماکرو اینفلوئنسرها و مگا اینفلوئنسرها شاید کار چندان آسانی نباشد. بهترین کار برای جدا کردن این دو دسته، مقایسه تعداد دنبال کنندگان است. تعداد فالوئرهای ماکرو اینفلوئنسرها باید چیزی بین ۱۰۰ هزار تا یک میلیون نفر باشد. تحلیل گران معتقدند تعداد فالوئرهای ماکرو اینفلوئنسرها عددی بین تعداد فالوئرهای میکرو اینفلوئنسرها و مگا اینفلوئنسرها است. هیچ شاخص حتمی برای جدا کردن این دو دسته از هم وجود ندارد.

برخلاف بیشتر مگا اینفلوئنسرها، ماکرو اینفلوئنسرها معمولا شهرت خود را تنها مدیون فضای اینترنت هستند. این شهرت می‌تواند از طریق تولید ویدیو و انتشار آن در فضای اینترنت بدست آمده باشد و یا از طریق تولید محتوای جالب یا الهام بخش.

آیا برند شما باید از دسته ماکرو برای تبلیغات خود استفاده کند؟

اگر شما قصد دارید به دسته خاصی از مشتریان دسترسی پیدا کنید و هم‌زمان پیام خود را به جامعه آماری بزرگتری نیز برسانید، احتمالا تبلیغات به واسطه ماکرو اینفلوئنسر نتیجه خوبی برای‌تان به بار خواهد آورد. البته در این تصمیم مهم‌ترین اقدام، انتخاب مناسب‌ترین ماکرو اینفلوئنسر برای هدف تبلیغاتی شما است.

میکرو اینفلوئنسر به چه کسانی گفته می‌شود؟

میکرو اینفلوئنسر به کسی گفته می‌شود که بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰ هزار فالوئر دارد. این اینفلوئنسرها معمولا روی یک موضوع مشخص تمرکز دارند. بیشتر میکرو اینفلوئنسرها متخصصان و اهل فن در زمینه مشخصی هستند که توسط گروه علاقمند به زمینه مربوطه دنبال می‌شوند. آن‌ها رابطه معنادار و محکم‌تری با دنبال کنندگان خود دارند. فالوئرهای این دسته از اینفلوئنسرها معمولا آن‌ها را به چشم رهبری در زمینه مربوطه دنبال می‌کنند. در مقایسه با دو دسته پیشین، میکرو اینفلوئنسرها از جامعه آماری یکدست‌تری برخوردارند.

آیا برند شما باید از دسته میکرو برای تبلیغات خود استفاده کند؟

میکرو اینفلوئنسرها در مقایسه با دو دسته اول، فالوئرهای بسیار کم‌تری دارند. در واقع میکرو اینفلوئنسرها را حتی به عنوان سلبرتی نمی‌توان در نظر گرفت. به همین علت برندها می‌توانند روی این دسته از اینفلوئنسرها سرمایه ‌گذاری کنند. برندها تنها باید اینفلوئنسرهای مربوط به زمینه فعالیت خود را بشناسند و تبلیغات خود را به آن‌ها بسپارند. اگر میکرو اینفلوئنسر به یک زمینه علاقه نشان دهد، قطعان فالوئرهای او هم به آن زمینه علاقمند خواهند بود.

اینفلوئنسر اینستاگرام

از طرف دیگر، هزینه تبلیغات به واسطه یک میکرو اینفلوئنسر در مقایسه با دو دسته پیشین، بسیار پایین‌تر است. پیش بینی می‌شود که نتیجه تبلیغات به واسطه میکرو اینفلوئنسرها در مقایسه با هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید بسیار به صرفه و قابل توجه باشد.

آمار اینگیجمنت در صفحه میکرو اینفلوئنسرها بسیار بالاتر از دو دسته اول است، به همین خاطر گاهی اوقات آنها رقم به ظاهر بالایی را به عنوان هزینه تبلیغات در نظر می‌گیرند. متاسفانه راه مطمئنی در منطقی بودن رقم پیشنهادی میکرو اینفلوئنسرها وجود ندارد و باید با آزمون و خطا میزان سود و زیان خود را محاسبه کنید.

نانو اینفلوئنسر به چه کسانی گفته می‌شود؟

نانو اینفلوئنسرها کسانی هستند که به تازگی وارد دسته اینفلوئنسرها شدند. نمی‌توان رشد این دسته را برای رسیدن به سه دسته نخست با دقت پیش بینی کرد. این دسته چیزی در حدود ۱۰۰۰ فالوئر دارند که به نسبت میکرو اینفلوئنسر تعداد کمی به نظر می‌رسد. فالوئرهای این دسته بیشتر در همسایگی روابط اجتماعی وشغلی او هستند.

آیا برند شما باید از دسته نانو برای تبلیغات خود استفاده کند؟

یکی از بهترین شانس‌هایی این دسته از اینفلوئنسرها دارند، بالا بودن اینگیجمنت است. به همین علت بسیاری از برندها ترجیح داده‌اند تبلیغات خود را به وسیله این گروه به دست مخاطبان خود برسانند. برندهایی که به وسیله نانو اینفلوئنسرها تبلیغ می‌شوند به آسانی اعتماد جلب می‌کنند. بسیاری از افرادی که نانو اینفلوئنسرها را دنبال می‌کنند، آن‌ها را در زندگی واقعی می‌شناسند و به توصیه‌های او اعتماد دارند. از طرف دیگر، جامعه آماری این دسته بسیار کوچک است و نمی‌تواند آگاهی از برند شما را چندان بالاتر ببرد. برای کسب موفقیت در شبکه‌های مجازی باید توسط تعداد زیادی از افراد دیده شوید و این دسته به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی اهداف طولانی مدت شما باشد.

چگونه اینفلوئنسر مناسب را پیدا کنیم؟

هرچه جامعه آماری بزرگ‌تر باشد، تمرکز پایین‌تر می‌آید. به همین خاطر می‌بینیم که تبلیغات چای توسط سلبرتی‌های اینستاگرام چقدر با استقبال رو به رو می‌شود؛ ولی درباره موضوعات و محصولات تخصصی‌تر این اتفاق نخواهد افتاد. به همین خاطر اگر بازار هدف شما محدود است، بهتر است از طریق اینفلوئنسرهای نانو و میکرو برند خود را تبلیغ کنید.

برای خواندن مقاله “کدام شبکه اجتماعی برای کار شما مناسب‌تر است؟” کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهارده =