CTR یا نرخ کلیک و راه های افزایش آن در سئو سایت

CTR یا نرخ کلیک و راه های افزایش آن در سئو سایت

CTR مخفف اصطلاح Click Through Rate می‌باشد که بهترین ترجمه برای آن در زبان شیرین فارسی نرخ کلید نسبت به رتبه است. با توجه به تغییرات الگوریتم‌های گوگل در سال‌های اخیر به ویژه در سال ۲۰۲۰، نرخ کلیک یا CTR نقش مهمی را در رتبه‌گیری سایت در نتایج گوگل ایفا می‌کند. بنابراین دانستن تاثیر CTR بر روی سئوی سایت بسیار اهمیت دارد و بسیاری از سئوکاران برای بررسی روند رشد سئو سایت نگاه خاص و دقیقی بر روی CTR سایت و آنالیز و تحلیل‌های مربوط به داده‌های آن دارند. اما اینکه CTR چیست و CTR چگونه بر روند سئو سایت تاثیر می‌گذارد و راه‌های افزایش نرخ کلیک و CTR چیست، سوالاتی است که شما را به اینجا رسانده و آژانس دیجیتال مارکتینگ بینهایت قصد دارد در مورد آن، مفاهیم و مطالب کاملی را برای شما ارائه دهد. پس تا انتها با بینهایت همراه باشید.

Impression  چیست؟

برای درک بهتر CTR باید ابتدا مفهوم Impression را بشناسید. بطور کلی هر بار که یکی از صفحات سایت شما در جستجوهای گوگل به کاربران نشان داده می‌شود، یک Impression دریافت می‌کنید. فرقی ندارد که این نتیجه به چه صورت باشد. لینک سایت، در قسمت  تصاویر، در جستجوهای کلیپ، بصورت مپ گوگل و غیره. میزان Impression برای محاسبه نرخ کلیک یا همان CTR بسیار پر اهمیت است. بنابراین دانستن میزان Impression صفحات سایت شما یکی از ملزومات تحلیل و آنالیز نرخ کلیک سایت شماست.

CTR یا نرخ کلیک چیست؟

برای فهم بهتر مفهوم CTR و نرخ کلید بهتر است با یک مثال ساده شروع کنیم. هنگامی که یک کاربر اقدام به جستجوی کلمه کلیدی کمپین تبلیغات ۳۶۰ درجه در موتور جستجوی گوگل می‌کند، نتایج مختلفی را مشاهده می‌کند. این نتایج به ترتیب رتبه‌ای که گوگل برای آن صفحات در نظر گرفته است به کاربر نشان داده می‌شود. کاربر بر اساس عنوان و توضیحاتی که مشاهده می‌کند بر روی یکی یا چند مورد از نتایج کلیک می کند. کاربر گاهی اولین نتیجه و در برخی مواقع نتایج بعدی را انتخاب می‌کند. اگر فرض کنیم صفحه سایت شما جز ۳ جستجوی اول است، میزان درصدی که کاربران مختلف به ازای هر بار مشاهده‌ی صفحه شما (Impression) در جستجوی گوگل بر روی آن کلیک می‌کنند را نرخ کلیک می‌گویند. فرض کنید ۱۰۰ نفر عبارت کلیدی کمپین تبلیغات ۳۶۰ درجه را در گوگل جستجو کنند و سایت شما به ۱۰۰ کاربر نشان داده شود یا به بیان دیگر ۱۰۰ Impression دریافت کند. اما از بین این ۱۰۰ نفر تنها ۵۰ نفر بر روی لینک شما کلیک کنند. در این صورت نرخ کلیک سایت شما به ازای آن کلمه کلیدی ۵۰ درصد خواهد بود.

تاثیر CTR در بهبود سئو سایت

هرچند در میان سئوکاران بر میزان اثرگذاری CTR بر سئو سایت اختلاف نظر‌هایی وجود دارد اما با توجه به الگوریتم‌های گوگل باید بطور قاطع بیان کرد که نرخ کلیک سایت شما تاثیر مستقیمی بر روی سئو سایت شما دارد. دلیل این موضوع نیز واضح است. چرا که گوگل همواره به دنبال آن است که بهترین نتایج را به کاربران نشان دهد. بنابراین لینکی که در نتایج گوگل کاربران بیشتری را به خود جذب ‌کند یا به بیان دیگر نرخ CTR آن بالاتر باشد، از نظر گوگل نتیجه بهتر و کامل‌تری در آن کلمه کلیدی می‌باشد. به همین دلیل گوگل رتبه‌ی بهتری را به آن صفحه اعتا می‌کند. از این رو می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین و شاید بتوان گفت اصلی‌ترین فعالیت‌ها در بهبود سئو سایت، افزایش CTR سایت است. در ادامه همین مطلب راهکارهای موثر افزایش CTR صفحات سایت را عنوان خواهیم کرد.

روش محاسبه CTR و نرخ کلیک صفحات سایت در گوگل سرچ کنسول

CTR سایت را چگونه بدست بیاوریم؟

با تعریف CTR شاید اولین سوال در ذهن شما این باشد که چطور نرخ کلیک کلمات کلیدی سایت را بدست بیاوریم؟ در ابتدا باید بگویم که نرخ کلید برای عبارت کلیدی مختلف صفحات مختلف سایت متفاوت است. ممکن است صفحه بازاریابی شما با کلمه کلیدی مدیریت بازاریابی محتوا، نرخ کلیک ۷۰ درصد داشته باشد و صفحه سئو سایت شما با کلمه کلیدی خدمات سئو سایت در شیراز ۴۰ درصد باشد. برای بدست آوردن نرخ کلیک عبارات کلیدی سایت خود کافیست سری به گوگل سرچ کنسول بزنید و در قسمت Perfomance به آنالیز CTR سایت خود بپردازید

برای یادگیری کامل گوگل سرچ کنسول، مقاله آموزش گوگل سرچ کنسول برای سئو سایت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

راهکار افزایش CTR یا نرخ کلیک سایت

همانطور که مشخص است برای افزایش نرخ CTR باید کاربران را ترغیب کرد که بر روی لینک شما کلیک کنند. یا به زبان روان‌تر انتخاب و تصمیم‌گیری کاربران را آسان‌سازی کنید تا بر روی لینک صفحات سایت شما کلیک کنند. هنگام به نمایش گذاشته شدن لینک شما در میان نتایج گوگل، موارد زیر نمایش داده می‌شود:

 • عنوان مطلب
 • URL صفحه
 • توضیحات تکمیلی (متادیسکریپشن)
 • سیستم امتیازدهی

هرکدام از این بخش‌ها باید به گونه‌ای طراحی و نوشته شود که علاوه بر اینکه اطلاعات کاملی در مورد آنچه درون صفحه شما قرار دارد در آن‌ها گنجانده شده است، کاربر را نیز به انتخاب لینک شما مشتاق کند.

عنوان مطلب در CTR

پیش از این در صفحه تکنیک‌های عنوان نویسی برای صفحات سایت، کامل‌ترین نکات در مورد نوشتن بهترین عنوان را ارائه دادیم. همانطور که گفته شد استفاده از واژگان کلیدی در عنوان صفحه بسیار در نرخ CTR تاثیر می‌گذارد. برخی از واژه‌ها به شرح لیست زیر است:

 • سریع
 • آسان
 • رایگان
 • ارزان
 • امروز
 • سال
 • چیست
 • معنی

استفاده از این واژگان در کنار عبارت کلیدی خود باعث می‌شود تا کاربر در تصمیم گیری‌ خود لینک شما را در اولویت قرار دهد. همچنین استفاده از تاریخ نیز تاثیر فراوانی دارد. مانند جدیدترین آپدیت الگوریتم گوگل در سال ۲۰۲۰. علاوه بر این نکات کلیدی باید نیاز کاربران و همچنین طیف اجتماع کاربران را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال برای کاربرانی مبتدی و جوانی که به دنبال آموزش سئو سایت هستند عبارت آموزش رایگان سئو سایت از مقدماتی تا پیشرفته بسیار جذاب‌تر از آموزش سئو سایت است.

 تاثیر URL در نرخ کلیک

در مورد انتخاب بهترین URL سایت که نرخ کلیک سایت شما را افزایش دهد در مقاله‌ی جامع آموزش رایگان سئو سایت از مقدماتی تا پیشرفته، کامل‌ترین توضیحات را ارائه دادیم. در اینجا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که URL شما باید در برگیرنده‌ی کلمه کلیدی شما باشد تا مخاطب متوجه تخصصی بودن مقاله شما در مورد کلمه کلیدی بشود.

تاثیر و اهمیت CTR یا نرخ کلیک بر روی سئو سایت و راه های افزایش آن

توضیحات متا یا متادیسکریپشن در CTR

مهم‌ترین بخش در افزایش نرخ کلیک یا CTR به کار بردن بهترین توضیحات متا برای صفحات سایت می‌باشد. کاربران پس از جستجوی عبارت کلیدی خود در گوگل، نخستین بخشی که اقدام به مطالعه آن می‌کنند متادیسکریپشن نتایج می‌باشد. این قسمت دقیقا زیر عنوان صفحه درج می‌شود. در این قسمت باید بهترین توضیح و توصیف را در مورد مطالب موجود در سایت و صفحه خود ارائه دهید تا مخاطب با خوانش آن اقدام به کلیک بر روی لینک شما کند. به عنوان مثال در صفحه‌ای که کلیپ و ویدیئو وجود دارد باید در توضیحات آن درج شود “به همراه ویدئوی آموزشی” یا اگر فایلی برای دانلود قرار گرفته است باید در توضیحات متا عنوان شود.

ترفند‌های افزایش CTR در سئو سایت

برخی از سئوکاران کلاه سیاه برای افزایش نرخ CTR  صفحات سایت، اقدام به استفاده از ربات می‌کنند. کاری بس خطرناک که باعث می‌شود سایت شما یا قسمتی از سایت شما توسط گوگل به عنوان اسپم (Spamindexing) شناسایی شده پنالی شود و برای همیشه در نتایج گوگل دیگر به نمایش گذاشته نشود. بهترین ترفند و تکنیک برای افزایش نرخ CTR صفحات، شناخت نیاز کاربران و سوالاتی است که در ذهن آن‌ها وجود دارد. اینکه کاربران برای رسیدن به پاسخ سوالات خود از چه عبارت کلیدی برای جستجو استفاده می‌کنند و یا اینکه به دنبال چه چیزهایی هستند از نکات کلیدی نوشتن بهترین عنوان و توضیحات متا سایت است. کامل بودن متا توضیحات شما و دربرداشتن پاسخ مختصر تمامی سوالات ذهنی کاربران سبب تصمیم‌گیری بهتر و سریع‌تر کاربران و انتخاب بی درنگ لینک سایت شما می‌شود. بنابراین در ابتدای کار برای نوشتن بهترین متا توضیحات به طرح پرسش‌های احتمالی کاربران بپردازید و با پاسخ دادن آن در متا توضیحات، CTR و نرخ کلیک سایت خود را به راحتی افزایش دهید.

نکات طلایی نوشتن بهترین توضیحات متای صفحات را از اینجا یاد بگیرید.

مقالات پیشنهادی بینهایت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + ده =