چگالی کلمه کلیدی و بهترین حالت آن در سئو سایت

چگالی کلمه کلیدی و بهترین حالت آن در سئو سایت

در گذشته‌ی نه چندان دور (خیلی دور نشوید) موتورهای جستجو با آنالیز محتوا و تعداد کلمات کلیدی (key-word) درون محتوای یک صفحه، اقدام به رتبه‌دهی به سایت‌ها می‌کردند. این آنالیز بر اساس تعداد تکرار کلمه کلیدی موجود در کل محتوا یا چگالی کلمه کلیدی (Keyword Density) بود. بدین معنی که هرچه تعداد تکرار کلمه کلیدی در کل محتوای صفحه بیشتر بود، شانس رتبه‌گیری و رسیدن به صفحه اول گوگل نیز بیشتر م‌یشد. اما با تغییر الگوریتم‌های گوگل به ویژه در سال‌های اخیر، آنالیز چگالی کلمه کلیدی نیز دستخوش تغییرات مثبتی شده است. بدین صورت که اگر چگالی کلمه کلیدی بیش از اندازه باشد، گوگل سایت را به عنوان متقلب شناسایی می‌کند و باعث بن شدن سایت و در اصطلاح پنالتی شدن سایت از نتایج گوگل می‌شود. اما اینکه چگونه بهترین چگالی کلمه کلیدی را بدست آوریم و چه تعداد تکرار کلمه کلیدی در کل محتوا داشته باشیم، موضوعی است که در این صفحه آژانس دیجیتال مارکتینگ بینهایت قصد دارد تمام و کمال به آن بپردازد و بهترین آموزش را فراهم کند. پس با بینهایت همراه باشید.


پیش از مطالعه این صفحه اگر اطلاعات جامع و کاملی پیرامون کلمه کلیدی ندارید، پیشنهاد و تاکید ما ابتدا مطالعه مقاله کلمه کلیدی و انواع آن است.


چگالی کلمه کلیدی چیست؟

تعریف چگالی کلمه کلیدی بصورت زیر است:

درصد حضور کلمه کلیدی در کل محتوای صفحه نسبت به تعداد کل کلمات موجود در صفحه سایت را چگالی کلمه کلیدی می‌گویند.

همانطور که در مقاله جامع آموزش رایگان سئو سایت اشاره شد چگالی کلمه کلیدی یکی از فاکتورهای مهم گوگل برای رتبه دهی سایت می‌باشد. هرچه چگالی کلمه کلیدی استانداردتر و طبیعی‌تر باشد شانس قرارگیری در رتبه‌های بالای گوگل نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در این میان برخی از سئوکاران یا تولیدکنندگان محتوای سایت برای سریع‌تر رسیدن به صفحه اول گوگل اقدام به بمباران کلمه کلیدی (Keyword Stuffing) در محتوا می‌کنند (کاری بس بیهوده). اما باید دانست که با الگورتیم‌های جدید گوگل همچون جستجوی معنایی Semantic Search، بمباران کلمه کلیدی تنها باعث بن شدن سایت می‌شود.

بمباران کلمه کلیدی چیست؟

چگالی کلمه کلیدی و بمباران کلمه کلیدی و تاثیرات ممنفی آن بر سئو سایت

در این حالت فرد سئوکار اقدام به درج کلمه کلیدی بصورت مصنوعی و بیش از حد اندازه در تمامی قسمت‌های مختلف محتوای سایت می‌کند. به عنوان مثال تکرار کلمه کلیدی در فوتر، سایدبار و همچنین تکرار بی رویه و بی‌معنی کلمه کلیدی در کل محتوا و موضوع سایت. این یکی از بدترین و شاید گفت بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که یک فرد سئوکار می‌تواند مرتکب آن شود. چرا که گوگل و الگوریتم های گوگل به راحتی متوجه این تقلب و مصنوعی بودن کار شما خواهند شد و به سرعت شما را بن و از جستجوهای گوگل پنالتی می‌کند. گاهی پنالتی شدن موقتی و گاهی نیز بصورت دائم خواهد بود. شدیدا از بمباران کلمه کلیدی در محتوای سایت خود اجتناب کنید.

جستجوی معنایی یا Semantic Search چیست؟

در جستجوی معنایی، خزنده‌های گوگل با بررسی کل محتوا به دنبال دریافت مفهوم کلی محتوا هستند. بدین صورت که دیگر به تکرار کلمه کلیدی در کل محتوا اهمیت چندانی نمی‌دهند بلکه به کل محتوا و برداشتی که از کامل بودن کل محتوا می‌شود به سایت رتبه می‌دهند. بطور کلی گوگل به دنبال شناخت ماهیت کلی محتوای سایت است و نسبت به ماهیت کلی سایت آن را در نتایج خود به نمایش می‌گذارد. یکی از دلایلی که در چند سال اخیر گوگل تبدیل به یکی از موتورهای جستجو شده است وجود همین الگورتیم است که نزدیک‌ترین و بهترین نتایج را برای مخاطب به نمایش می‌گذارد. به عنوان مثال در صورت جستجوی عبارت خدمات سئو سایت در شیراز، گوگل به دنبال صفحه‌ای می‌گردد که در آن خدمات سئو سایت شیراز بصورت آنلاین یا آفلاین ارائه می‌شود. نه صرفا صفحاتی که در آن خدمات سئو سایت در شیراز تکرار شده باشد و تنها مقاله‌ای آموزشی باشد.

نحوه محاسبه چگالی کلمه کلیدی در سئو سایت

همانطور که در مقاله‌ی تکنیک‌های انتخاب کلمه کلیدی عنوان شد، با توجه به طول کلمه کلیدی، انواع مختلفی عبارت کلیدی وجود دارد. برهمین اساس دو فرمول برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی به کار برده می‌شود:

محاسبه چگالی کلمه کلیدی

در این حالت کلمه کلیدی تنها یک واژه خواهد بود. فرمول کلی محاسبه چگاالی کلمه کلیدی در محتوا بصورت زیر است

(Nkr / Tkn) * 100 = چگالی کلمه کلیدی

در این فرمول Nkr تعداد دفعات تکرار کلمه کلیدی در کل محتوا است. همچنین Tkn تعداد کل کلمات موجود در محتوا است. با توجه به این فرمول در صورتی که چگالی کلمه کلیدی کم باشد، موتورهای جستجو اهمیت چندانی به صفحه نخواهند داشت. در عوض اگر چگالی کلمات کلیدی به گونه‌ای باشد که در اصطلاح بمباران کلمه کلیدی صورت بگیرد، موتورهای جستجو سایت را بن می‌کند. چرا که صفحه را به عنوان اسپمر شناسایی خواهد کرد.

محاسبه چگالی عبارت کلیدی

در این حالت کلمه کلیدی بیش از یک کلمه خواهد بود و در واقع کلمه کلیدی تبدیل به عبارت کلیدی شده است. فرمول زیر برای محاسبه چگالی عبارت کلیدی به کار برده می‌شود:

( Nkr * Nwp / Tkn ) * 100 =  چگالی عبارت کلیدی

در این فرمول Nwp تعداد واژه در عبارت کلیدی می‌باشد. تمام مواردی که برای محاسبه کلمه کلیدی عنوان شد، برای عبارت کلیدی نیز صدق می‌کند.

بهترین چگالی کلمه کلیدی در محتوا

بهترین چگالی کلمه کلیدی و بهترین درصد تکرار کلمه کلیدی در محتوا

با توجه به آنالیز و تحلیل‌هایی که صورت گرفته است بهترین حالت و درصد برای چگالی کلمه کلیدی در محدوده ۱ تا ۴ درصد است. البته این مقدار با توجه به نوع محتوا و همچین تعداد کل واژگان صفحه ممکن است چند درصدی بیشتر شود. اما مهم‌ترین فاکتور در رعایت چگالی کلمه کلیدی، طبیعی جلوه دادن تکرار کلمه کلیدی است. همچنین همانگونه که در مقاله محتوای همیشه سبز شرح داده شد، هدف از تولید محتوا باید جلب رضایت مخاطبان و بازدیدکنندگان باشد. نباید فقط به نیت موتورهای جستجو اقدام به تولید محتوا کنید و به رعایت چگالی کلمه کلیدی بپردازید. چرا که کلمه کلیدی تنها یکی از چندین فاکتور گوگل برای رتبه دادن به سایت و صفحات است و در مقابل تجربه کاربری، کلمه کلیدی رقیب کوچکی است.

بهترین مکان برای کلمه کلیدی

یکی از نکات تکنیکی تولید محتوا در سایت، درج کلمه کلیدی در ابتدای صفحه است. هرچه کلمه کلیدی و تعداد آن در ابتدای مقاله بیشتر و بهتر باشد، شانس رتبه‌گیری شما برای آن کلمه کلیدی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به همین علت است که بسیاری از سئوکاران معتقند که در پاراگراف اول هر صفحه باید تکرار کلمه کلیدی وجود داشته باشد و همچنین با بولد کردن آن بر حضور آن در صفحه تاکید بیشتری داشت. از جنبه بررسی رفتار موتورهای جستجو نیز، خزنده‌ها به عبارت و لینک‌های ابتدای سایت اهمیت بیشتری می‌دهند. به عبارت دیگر با حوصله و دقت بیشتری بخش‌های اولیه سایت را بررسی و تحلیل می‌کند. بنابراین حضور و تکرار کلمه کلیدی در این بخش خود یک مزیت بالا برای کسب رتبه در گوگل است. بطور کلی برای داشتن یک محتوای سئوپسند در مکان‌های زیر باید کلمه کلیدی حضور داشته باشد:

افزونه های چگالی کلمه کلیدی

پیش از این در مورد بهترین افزونه‌های سئو سایت صحبت کردیم و در اینجا گذری به بهترین افزونه یعنی Yoast خواهیم زد. با افزونه Yoast به راحتی می‌توانید پس از درج محتوای خود در ویرایشگر وردپرس، میزان چگالی و تعداد تکرار کلمه کلیدی خود و همچنین محل قرارگیری آن را مشاهده کنید. استفاده از افزونه Yoast برای طبیعی جلوه دادن چگالی کلمه کلیدی بسیار حائز اهمیت است. چرا که این افزونه درصد چگالی عبارت کلیدی را محاسبه کرده و به طبیعی بودن آن و محل قرارگیری آن نیز اهمیت می‌دهد و در صورت رعایت نکردن قوانین آن که مطابق با آخرین تغییرات الگوریتم گوگل در سال ۲۰۲۰ می‌باشد، اخطارهایی به شما می‌دهد و شما را به تصحیح این خطاها تشویق می‌کند.


آموزش سئو سایت با افزونه Yoast را در کمتر از ۷ دقیقه یاد بگیرید.


مقالات پیشنهادی بینهایت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =