سئو تصاویر سایت و معیارهای انتخاب تصاویر برای صفحات

سئو تصاویر سایت و معیارهای انتخاب تصاویر برای صفحات

یکی از بخش‌های جذاب هر سایت، تصاویر است. وجود تصاویر در میان مطالب و محتوای نوشتاری سایت، باعث فهم راحت‌تر مفاهیم و همچنین ایجاد رغبت در مخاطبان برای مطالعه مطالب می‌شود. گذاشتن تصویر بدون انجام مراحل سئو تصاویر سایت در میان محتوای متنی و رها کردن آن به امان خدا، نشان‌دهنده‌ی بی در و پیکر بودن سایت شماست. و از آنجایی که گوگل علاقه به سایت‌های بی در و پیکر ندارد، سئو سایت شما به شدت ضربه خواهد خورد. از طرف دیگر قسمت دوم سرچ‌های گوگل شامل تصاویر می‌باشد که گوگل نیز برای به نمایش گذاشتن بهترین و نزدیک‌ترین تصویر به مخاطبان، به یک سری اطلاعات نیاز دارد که این اطلاعات را باید هنگام بارگذاری تصاویر در صفحات سایت بر روی تصاویر سایت قرار داد. بنابراین سئو تصاویر سایت (Seo Image) یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های سئو سایت است که می‌تواند بزرگراه بازدیدکنندگان را به سمت سایت شما کج کند. در این صفحه آژانس دیجیتال مارکتینگ بینهایت قصد دارد از سیر تا پیاز سئو تصاویر سایت را برای شما بازگو کند و انتها راه پیدا کردن مناسب‌ترین تصاویر را نیز نشان دهد. پس با بینهایت همراه باشید.

فوائد استفاده از تصاویر در مطالب سایت

همانطور که اشاره شد وجود محتوای بصری در میان مطالب و قسمت‌های مختلف سایت باعث افزایش جذابیت سایت می‌شود. همچنین تصاویر و نمودارها و … به فهم سریع‌تر و بهتر مطالب کمک می‌کنند که از این رو یک مزیت مهم برای جذب مخاطبان به شمار می‌رود. این تصاویر می‌تواند در هر قسمت از سایت به کار برده شوند. علاوه بر این وجود تصاویر در مقالات گوناگون باعث ماندگاری بیشتر کاربران درون سایت می‌شود که این موضوع نرخ پرش را کاهش داده و در سئو سایت تاثیر بسزایی می‌گذارد. اما تمام این موارد زمانی مثمرثمر واقع می‌شود که سئو تصاویر سایت شما به درستی انجام شده باشد.

قاکتورهای سئو تصاویر سایت

در سئو تصاویر سایت باید یک سری مراحل را دنبال کنید تا بهترین نتایج را بدست آورید. این مراحل به ترتیب شامل موارد زیر است:

انتخاب تصویر مناسب

اولین تکنیک در سئو تصاویر سایت، انتخاب بهترین و مناسب‌ترین تصاویر برای تولید محتوای سایت است. در انتخاب تصاویر سایت باید تصاویری را انتخاب نمود که نشان‌دهنده‌ی محتوای درون صفحه باشد و بتواند مختصری از هرآنچه در صفحه وجود دارد را در نگاه اول به مخاطب عرضه کند. موتور جستجوی گوگل برای رتبه دادن به تصاویر از محتوای متنی پیرامون تصویر استفاده می‌کند. بنابراین هرچه محتوای متنی با محتوای بصری همچون تصاویر سایت، اینفوگرافیک‌ها، نمودارها و غیره مرتبط‌تر باشند، شانس رسیدن تصویر به رتبه‌های نخست گوگل بالاتر می‌رود.

بهترین عنوان برای سئو تصاویر سایت

انتخاب یک عنوان مناسب ارزش تصاویر سایت شما را دوچندان می‌کند. هرچند که بسیاری از سئوکاران بر استفاده یا عدم استفاده از عنوان سایت اختلاف نظر دارند، اما استفاده از عنوان مرتبط با محتوای سایت می‌تواند به سئو سایت شما کمک کند. این عنوان باید در عین ارتباط کامل با محتوای سایت، مفید، مختصر و کوتاه باشد. همچنین از نکات و تکنیک‌های مهم برای انتخاب عنوان تصاویر، استفاده از کلمه کلیدی محتوا و قرارگیری آن در عنوان توصیفی تصاویر سایت است.

برای نوشتن بهترین عنوان تصاویر، کافیست نوشتن بهترین عنوان صفحات را بدانید.

درج کامل‌ترین توضحیات در Alt تصاویر

تگ توضیحات یا Alt تصاویر مهم‌ترین قسمت از سئو تصاویر سایت را دربرمی‌گیرد. پیش از این نیز در مقاله کامل و جامع تکنیک‌های نوشتن بهترین Alt تصاویر سایت در مورد کارایی و اهمیت آن توضیح داده شد. همانطور که گفته شد اهمیت این قسمت از سئو زمانی‌ست که تصاویر سایت به دلایل مختلف بارگذاری نمی‌شوند. بطوریکه هنگام لود نشدن تصویر، متن جایگزین به جای تصویر در محتوای سایت قرار می‌گیرد و گوگل به جای تصویر متن جایگزین را بررسی می‌کند. همچنین در صورتی که بر روی تصویر لینکی وجود داشته باشد و تصویر به دلایل مختلف همچون اختلال در آپلود سنتر بارگذاری نشود، متن جایگزین بصورت انکرتکست لینک عمل کرده و به عنوان لینک در محتوای سایت قرار می‌گیرد.

درج کامل‌ترین توضحیات در Alt تصاویر برای سئو تصاویر سایت

قالب تصاویر سایت

از دیگر مواردی که انتخاب تصاویر سایت باید به آن توجه کافی داشت، سایز تصاویر است. پیشنهاد ما برای رسیدن به بهترین سئو تصاویر سایت، تعیین کردن قالب و سایز تصاویر برای تمامی محتوا و انتخاب تصاویر بر اساس آن است. به عنوان مثال اگر برای تصاویر میان مطالب قالب تعریف شده‌ی شما ۵۰۰ * ۷۰۰ پیکسل است، باید تصویری را انتخاب نمود که با این قالب مطابقت کامل داشته باشد.

فرمت مناسب تصاویر سایت

اگر تنها یکبار با برنامه‌های پردازش تصاویر همچون فتوشاپ کار کنید از تنوع بالای فرمت‌های تصاویر آگاه خواهید شد. هرکدام از این فرمت‌ها خاصیت و ویژگی‌های مربوط به خود را دارند. یکی از فرمت‌های استاندارد برای سئو تصاویر سایت فرمت JPEG است. از ویژگی این فرمت می‌توان به فشرده بودن حجم تصویر با حفظ کیفیت مطلوب آن اشاره کرد. فرمت PNG نیز به مانند فرمت JPEG، تصاویر سایت را فشرده می‌کند اما نسبت به فرمت JPEG از حجم بالاتری برخوردار است.

بهینه سازی حجم تصاویر سایت

در مقاله‌ی آموزش سئو سایت از مقدماتی تا پیشرفته در مورد اهمیت سرعت سایت مطالب کاملی را ارائه دادیم. همانطور که گفته شد حجم تصاویر بر سرعت سایت تاثیر می گذارد. بنابراین هرچه سرعت سایت کمتر باشد و برای بارگذاری تصاویر سایت زمان زیادی صرف شود، نرخ پرش کابران افزیش یافته و ضربه سنگینی به سئو سایت وارد خواهد شد. بنابراین یکی از اولویت‌ها در انتخاب تصاویر سایت حجم مطلوب آن‌هاست. برای سئو تصاویر سایت از نظر حجم می‌توان از برنامه‌های همچون فتوشاپ استفاده نمود.

برای داشتن رتبه های نخست گوگل یادگیری تکنیک های افزایش سرعت سایت را از دست ندهید.

تصاویر محصولات با زوایای مختلف

در سایت‌های فروشگاهی اغلب کاربران تمایل دارند که تصاویر محصولات را از زوایای مختلف مورد بازبینی قرار بدهند. وجود تصاویر محصولات در زوایای مختلف سبب می‌شود که کاربران زمان بیشتری را در سایت سپری کنند. بنابراین نرخ پرش کابران کاهش پیدا خواهد کرد و رتبه سایت نزد موتور جستجوی گوگل افزایش پیدا خواهد کرد.

استفاده از تصاویر Thumbnails

از دیگر بخش‌های سئو تصاویر سایت باید به تصاویر بندانگشتی یا Thumbnails اشاره کرد. استفاده از این تصاویر تجربه کاربری را افزایش می‌دهد و به کاربران این امکان را می‌دهد تا با مشاهده‌ی این تصاویر کوچک، بین محصولات یا صفحات مختلف در گشت و گذار باشند. اما باید دقت نمود که استفاده‌ی بیش از حد از این تصاویر به ویژه عدم دقت در انتخاب بهترین تصویر با حجم مناسب باعث افزایش سرعت لود صفحات سایت شده و در نتیجه افزایش نرخ پرش کاربران را به دنبال خواهد داشت.

چگونه تصاویر سایت را پیدا کنیم؟

بسیاری از سایت‌ها از یک تیم گرافیکی برخوردارند که تصاویر سایت مرتبط با محتوای درون صفحات را طراحی و تولید می‌کنند. اما داشتن یک تیم گرافیکی به دلایلی همچون هزینه‌بر بودن، وقت‌گیر بودن و … برای بسیاری از سئوکاران امکان پذیر نیست. به همین منظور این دسته از سئوکاران اقدام به یافتن و انتخاب تصاویر خود از سایت‌های تولید کننده‌ی محتوای گرافیکی می‌کنند. سایت‌های نظیر Flicker، freeimages و Freepik از جمله این سایت هاست. با جستجوی کلمه کلیدی خود و انتخاب فرمت و حتی حجم تصاویر به راحتی می‌توانید مناسب‌ترین تصاویر سایت را انتخاب کنید.

اگر شما هم نیاز به یک تیم پشتیبانی گرافیکی برای تصاویر سایت خود دارید، تخصص و خلاقیت طراحی و تولید تصاویر گرافیکی بینهایت در خدمت شماست.

مقالات پیشنهادی بینهایت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 16 =