اسپم اسکور در سال ۲۰۲۰ و تاثیر آن بر روی سئو سایت

اسپم اسکور در سال ۲۰۲۰ و تاثیر آن بر روی سئو سایت

اسپم اسکور (Spam Score) توسط وبسایت Moz محاسبه می‌شود. در گذشته با بررسی تعداد خطاهای موجود در سئو سایت می‌شد پی به اسپم اسکور سایت برد. اما در حال حاضر با استفاده از درصد اسپم اسکوری که سایت Moz در اختیار کاربران قرار می‌دهد می‌شود متوجه میزان قابل اعتماد بودن سایت مورد نظر شد. همچنین سایت Moz نسبت به درصد اسپم اسکوری که سایت دارد رتبه‌ای از صفر تا ۱۷ برای آن سایت در نظر می‌گیرد که بهترین حالت زمانی است که رتبه سایت و دامنه صفر باشد. اما اینکه اسپم اسکور چه معایبی دارد و چگونه درصد اسپم اسکور محاسبه می‌شود و چگونه می‌توان اسپم اسکور سایت را کاهش داد، سوالاتی است که در این مقاله گروه دیجیتال مارکتینگ بینهایت قصد دارد بصورت کامل به آن‌ها پاسخ بدهد. با بینهایت همراه باشید.

پیش از شروع این مقاله، شدیدا و اکیدا پیشنهاد می‌کنیم ابتدا اسپم صفحات سایت یا Spamdexing را مطالعه کنید تا متوجه مفاهیم و معانی موجود در این مقاله شوید.

اسپم اسکور چگونه محاسبه می‌شود؟

همانطور که عنوان شد اسپم اسکور توسط سایت Moz محاسبه می‌شود. این سایت با در نظر گرفتن برخی معیارها و بررسی و تحلیل سایت‌های مشابه با سایت شما که توسط گوگل پنالتی شده‌اند، اقدام به نمایش میزان اسپم اسکور شما می‌کند. این محاسبات توسط Moz بصورت ماهیانه انجام می‌شود. باید عنوان کرد که داشتن اسپم اسکور بالا به این معنی نخواهد بود که سایت شما فعالیت اسپم دارد. بلکه به شما گوشزد می‌کند که در برخی از فعالیت‌های سایت دقت و نظارت بیشتری داشته باشید. در این آنالیز و بررسی‌ها، فاکتورهایی از سایت شما مورد تحلیل و مقایسه قرار می‌گیرد که در ادامه در مورد آن‌ها بصورت کامل صحبت خواهد شد.

فایده دانستن اسپم اسکور چیست؟

بطور کلی دانستن میزان اسپم اسکور هم برای سئوکاران سایت ارزشمند است و هم برای صاحبان سایت‌های دیگر و گروه‌های دیجیتال مارکتینگ دیگر که قصد همکاری و خرید بک لینک یا تبلیغات در آن سایت را دارند. رده‌بندی اسپم اسکور سایت‌ها بصورت زیر می‌باشد:

  • ۱تا ۳۰% : سایت شما در شرایط ایده‌آلی قرار دارد
  • ۳۰ تا ۶۰% : در حالت نرمالی قرار دارد اما نیاز به توجه و احتیاط است
  • ۶۱ تا ۱۰۰% : در خطرناک‌ترین حالت ممکن قرار دارید و باید تغییراتی را سریع اعمال کنید.

با بررسی اسپم اسکور سایت و مطابق با رده‌بندی بالا، باید برای فعالیت‌های سایت برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تری را انجام دهید. البته گاهی ممکن است میزان اسپم اسکور از ۶۱% فراتر رود ولی همچنان سایت شما شامل جریمه گوگل نشده باشد. در حالت‌هایی که هنوز جریمه و اخطاری از طرف گوگل دریافت نکرده‌اید، بهترین راهکار برای کاهش اسپم اسکور بررسی فاکتورهای تاثیرگذار در انجام سئو سایت و اسپم اسکور است. یکی از این فاکتورها که بسیار مهم است کیفیت بک لینک‌های خارجی سایت است.

فاکتورهای تاثیرگذار در اسپم اسکور

محاسبه اسپم اسکور سایت در سایت Moz و فاکتورهای تاثیرگذار بر آن

همانطور که گفته شد فاکتورهایی وجود دارد که در رتبه اسپم اسکور سایت تاثیر می‌گذارد. برخی از این فاکتورها با توجه به جدیدترین آپدیت‌های الگوریتم‌های گوگل در سال ۲۰۲۰ مشخص و معین شده می‌باشد. اما برخی دیگر هنوز مجهول می‌باشد. برخی از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین‌کننده میزان اسپم اسکور سایت عبارت است از:

تعداد پایین صفحات سایت در اسپم اسکور

یکی از مشخصات سایت‌های اسپم، تعداد پایین مطالب و صفحات آن است. این مورد توسط الگوریتم‌های گوگل به راحتی شناسایی و مشخص می‌شود. اغلب سئوکاران کلاه سیاه برای تولید بک لینک مصنوعی اقدام به ساخت چندین سایت و وبلاگ می‌کنند. از این رو با گذشت زمان به دلیل کم بودن تعداد مطالب سایت و وجود بک لینک‌های متنوع، اسپم اسکور این سایت‌ها به شدت بالا می‌رود.

پروتکل SSL

یکی از مواردی که باعث می‌شود به راحتی بتوان سایت‌های اسپم را شناسایی کرد، امنیت پایین آن‌هاست. چرا که این سایت‌ها به امنیت سایت و کاربران خود هیچ اهمیتی نمی‌دهند. بنابراین استفاده نکردن از پروتکل SSL یکی از مواردی است که باعث افزایش اسپم اسکور سایت شما می‌شود.

وجود عدد در دامنه‌ی سایت و اسپم اسکور

با بررسی‌ها و تحلیل‌های انجام شده توسط سایت Moz اکثر سایت‌هایی که توسط الگوریتم‌های گوگل اسپم شناخته شده و توسط گوگل جریمه و پنالتی شده‌اند، در میان کارکترهای دامنه‌ی خود و نامگذاری سایت خود از اعداد استفاده نموده‌اند.

استفاده از فونت‌های ناشناخته

یکی از موارد دیگری که گوگل صفحات سایت‌های مختلف را به عنوان اسپم شناسایی می‌کند، وجود فونت‌های ناشناخته و نامتعارف می‌باشد. دلیل این امر نیز واضح است. چرا که خزنده‌های گوگل قادر به خوانش محتوای سایت نخواهند بود. بنابراین استفاده از فونت‌های عجیب و غریب در تولید محتوای صفحات سایت باعث افزایش اسپم اسکور سایت می‌شود.

نداشتن favicon

یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود اسپم اسکور شما افزایش پیدا کند، نداشتن آیکون مرورگر است. چرا که سایت‌های اسپم از این قابلیت استفاده نمی‌کنند. به همین علت سایت شما در صورت نداشتن فایوآیکن با سایت‌های اسپم مقایسه شده و اسپم اسکور بالایی را دریافت خواهد کرد.

نبود گوگل آنالیتس

قبلا در مورد پیاده کردن گوگل آنالیتس بر روی سایت در مقاله‌ی گوگل سرچ کنسول صحبت کردیم و مراحل کامل آن را توضیح دادیم. باید بدانید که با پیاده‌سازی گوگل آنالیتس بر روی سایت، تا میزان بسیار بالایی از افزایش اسپم اسکور سایت خود جلوگیری خواهید کرد. شاید اغراق نباشد که بگوییم سایت‌هایی که گوگل آنالیتس بر روی آن فعال باشد، اسپم نخواهد شد.

نبود راه‌های ارتباطی

فاکتورهای تاثیرگذار بر اسپم اسکور سایت

اطلاعات و محتوایی که در صفحه تماس با ما یا درباره‌ی ما وجود دارد می‌تواند از افزایش اسپم اسکور شما جلوگیری کند. چرا که سایت‌های اسپم هرگز شماره تلفن یا راه‌هایی ارتباطی مطمئن در اختیار کاربران و بازدیدکنندگان خود قرار نمی‌دهد.

طول محتوای سایت

در مورد طول محتوای سایت در مقاله ی سئو سایت توضیحات کاملی را ارائه دادیم. آنچه اهمیت دارد کیفیت محتوا و منحصربه فرد بودن آن است. اما از آنجا که اکثر سایت‌های اسپم از طول محتوای کمی استفاده می‌کنند،  تولید محتوا با طول کمتر از ۷۰۰ یا ۶۰۰ کلمه باعث افزایش اسپم اسکور سایت شما می‌شود.

افزونه Yoast SEO و آموزش سئو سایت وردپرس

نسبت لینک‌های فالو و آنفالو در اسپم اسکور

در نسبت لینک‌های Follow و Unfollow همچنان اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی این نسبت را ۵۰ به ۵۰ در نظر می‌گیرند. برخی دیگر باور دارند که نسبت لینک فالو باید بیشتر باشد. اما آنچه که در برآورد‌ها مشخص شده است ما را به این نتیجه می‌رساند که نسبت لینک‌های نوفالو باید بیشتر باشد. چرا نسبت بالای لینک فالو نشان دهنده‌ی تقلب و حتی فریب‌کاری در حوزه‌ی ساخت بک لینک می‌باشد و این موضوع را به راحتی موتورهای جستجو متوجه خواهند شد.

انواع لینک های Follow و Unfollow را بشناسید.

لینک سازی ضعیف داخلی

یکی از موارد دیگر که نشان می‌دهد سایت شما اسپم است، وجود بسیار پایین لینک‌های داخلی در سئو داخلی سایت است. اکثر سایت‌های اسپم به دنبال لینک سازی داخلی نمی‌روند و همین علت باعث می‌شود که در صورت نداشتن لینک ‌سازی داخلی مناسب و تعداد پایین آن، سایت شما نیز با این دسته سایت‌ها مقایسه شود و اسپم اسکور بالایی را دریافت کند.

انکرتکست‌های نامتعارف

در مقاله انواع انکرتکست در سئو سایت بصورت جامع و کامل در مورد انواع انکرتکست و میزان حضور هرکدام در محتوای یک سایت صحبت کردیم. در اینجا تاکید می کنیم که وجود انکرتکست‌های نامتعارف و غیرمرتبط بر محتوای سایت میزبان و مقصد باعث می‌شود سایت شما اسپم شناخته شده و اسپم اسکور شما نیز افزایش پیدا کند.

نوع دامنه‌ی سایت

برخی از دامنه‌ها مستعد بالا بردن اسپم اسکور سایت می‌باشند. برخی از این دامنه‌ها شامل فهرست زیر می‌باشد:

  • .cc
  • .pl
  • .info
  • .e.g

دلیل این موضوع که استفاده از این دامنه‌های باعث افزایش اسپم اسکور سایت می‌شود، متداول بودن استفاده‌ی سایت‌های پنالتی شده و جریمه شده‌ توسط گوگل از این دامنه‌ها می‌باشد.

راه های انتقال دامنه سایت بدون ضربه به سئو و رتبه سایت را بدانید

شبکه‌های اجتماعی و اسپم اسکور

همانند صفحه تماس با ما و درباره‌ی ما، وجود مشخصات صفحات اجتماعی نیز بر اسپم اسکور تاثیر می‌گذارد. همچنین لینک دادن به شبکه های اجتماعی متعدد همچون شبکه های اجتماعی اینستاگرام، لینکدین، فیسبوک و … می‌تواند از افزایش اسپم اسکور شما جلوگیری کند.

بمباران کلمه کلیدی

یکی از مواردی که در گذشته برای بهبود وضعیت سئو استفاده می‌شد، بمباران کلمه کلیدی بود. در مقاله چگالی کلمه کلیدی در مورد تکرار بی رویه‌ی کلمه کلیدی بصورت کامل توضیح داده‌ایم. در اینجا فقط تاکید میکنیم که چگالی نامناسب کلمه کلیدی باعث ارتقای میزان اسپم اسکور سایت شما می‌شود.

تکنیک انتخاب کلمه کلیدی برای سئو سایت

طولانی بودن دامنه‌ی سایت

بطور معمول اکثر سایت‌های اسپم از نام‌ها و دامنه‌های طولانی که دارای تعداد بالای کارکتر می‌باشد برای سایت استفاده می‌کنند. از این رو استفاده از دامنه‌ای که دارای تعداد بالای کارکتر باشد باعث بالا رفتن اسپم اسکور سایت می‌شود.

طول عنوان اصلی سایت

عنوان بسیار کوتاه یا عنوان بسیار بالا برای محتوای سایت باعث وارد شدن شما در زمره‌ی سایت‌های اسپم می‌شود و نمره اسپم اسکور شما را افزایش می‌دهد. برای داشتن بهترین طول تیتر و عنوان بهتر است نکات کلیدی در انتخاب عنوان و تیتر صفحه را از دست ندهید.

نامناسب بودن طول متا دیسکریپشن

تعداد کارکترهای متا دیسکریپشن تمامی صفحات مشخص و معین می‌باشد. کوتاه بودن بیش از حد یا نداشتن متا دیسکریپشن و همچنین طولانی بودن بیش از حد مجاز باعث وارد شدن سایت شما به دسته‌ی سایت‌های اسپم و مقایسه سایت شما با سایت‌های دارای اسپم اسکور بالا می‌شود.

بهترین Meta Description (متا دیسکریپشن) برای سئو را از اینجا بخوانید.

تعداد و کیفیت لینک های خروجی

یکی از مهم‌ترین فاکتورها کیفیت و تعداد لینک‌های خروجی سایت است. معمولا سایت‌های اسپم یا دارای تعداد بسیار کم بک لینک خارجی می‌باشند یا تعداد بک لینک‌های آن‌ها بسیار بالا و غیر معمول می‌باشد. نسبت به عمر سایت و محتوای سایت باید تعداد بک لینک‌های سایت در حد نرمال و معمولی باشد. همچنین وجود این بک لینک‌ها در سایت‌هایی که اسپم اسکور بالایی دارند باعث افزایش اسپم اسکور شما نیز می‌شود. مورد دیگری که در داستان بک لینک ‌سازی خارجی سئو سایت اهمیت دارد، تعداد دامنه‌هایی است که به دامنه‌ی سایت شما بک لینک داده‌اند. نباید تعداد بالایی بک لینک تنها از یک دامنه وجود داشته باشد. بلکه تنوع دامنه‌ها نشان‌دهنده‌ی طبیعی بودن کار شما می‌باشد.

راه‌های کاهش اسپم اسکور سایت

برای کاهش اسپم اسکور سایت در مرحله‌ی اول باید یک آنالیز کامل و دقیق از سایت خود داشته باشید. برای اینکار وارد سایت Moz شوید و با وارد کردن دامنه‌ی سایت خود میزان SS را چک کنید. با بدست آوردن اسپم اسکور سایت خود و مقایسه‌ی آن با رده‌بندی بالا که برای شما ارائه شد باید برای کاهش یا بهبود شرایط فعلی تصمیماتی را اتخاذ کنید. سپس با بررسی تمامی فاکتورها و معیارهای بالا به دنبال رفع ایرادات خطاها باشید. البته برای فهم اینکه کدام یک از محورهای بالا باعث افزایش اسپم اسکور سایت شده است می‌توان با استفاده از قابلیت Open Site Explore در سایت Moz به آن پی برد. در انتها همانطور که گفته شد بک لینک‌ها تاثیر بسزایی در اسپم اسکور سایت دارند. تعداد بک لینک‌ها، کیفیت بک لینک‌ها ، تعداد دامنه‌های بک لینک های شما، کیفیت سایت ارائه دهنده‌ی بک لینک به شما و… همه از نکاتی است که در تولید بک لینک باید به آن‌ها دقت و توجه شود.

برای دانستن تکنیک‌های بک لینک‌ سازی صحیح و بدون عیب و نقص، اینجا را کلیک کنید.

مقالات پیشنهادی بینهایت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 3 =