حذف لایک اینستاگرام و تاثیر آن

حذف لایک اینستاگرام و تاثیر آن

اخیرا شاهد آغاز طرح حذف لایک اینستاگرام در آمریکا بوده‌ایم. پیش از این نمایش فیدهای بدون لایک به صورت آزمایشی در برخی نقاط دیگر دنیا آغاز شده بود. از ماه می سال ۲۰۱۹ ابتدا کانادا و به دنبال آن استرالیا، برزیل، ایرلند، ایتالیا، ژاپن و نیوزلند شاهد حذف لایک اینستاگرام بوده‌اند. حالا هم نوبت به ایالات متحده آمریکا رسیده است.

در این مقاله به دلایل اصلی حذف لایک اینستاگرام، نحوه اجرا و تاثیرات بالقوه آن روی اینفلوئنسرها و کسب و کارها خواهیم پرداخت. اگر شما هم مشغول کسب درآمد از اینستاگرام هستید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید!

حذف لایک اینستاگرام چرا و چگونه اتفاق می‌افتد؟

حذف لایک اینستاگرام به منظور ایجاد جامعه‌ای امن‌تر و سالم‌تر اتفاق می‌افتد. این کار فعلا با مخفی کردن لایک برای بازدید کنندگان و نمایش آن تنها به مالک پیج اتفاق خواهد افتاد. این تغییر به این شکل خواهد بود که شما هنگام اسکرول کردن، آمار لایک هیچ پستی را نخواهید دید، اما می‌توانید ببینید که چه کسانی آن پست را لایک کرده‌اند. اگر فرصتش را داشته باشید حتی می‌توانید افرادی که پست مورد نظر شما را لایک کرده‌اند، فالو کنید.

اگر شما صاحب یک صفحه تجاری هستید، اصلا نگران نباشید. شما همچنان می‌توانید تعداد لایک‌های هر پست را مشاهده کنید. برای مشاهده لایک‌ها کافی است که به قسمت others هر پست رفته و آمار مربوط به آن پست را مشاهده کنید.

یکی دیگر از دلایل اجرای این طرح، کم کردن فشار روانی، حسادت و رقابت بر سر لایک‌ها، خصوصا در بین قشر جوان‌تر جامعه است. اجرای این طرح تاکنون توجه زیادی را به خود جلب کرده و واکنش‌های مثبت بسیاری از افراد از جمله آدم‌های معروف را در بر داشته است.

وقتی نمایش لایک در حساب کاربری شما متوقف شود، شما اطلاعیه را در صفحه home خواهید دید که در آن دلایل عدم نمایش تعداد لایک‌ها در پست‌های فید شما توضیح داده شده است.

گرچه تعداد لایک یک پست در اینستاگرام اثباتی برای موفقیت یا عدم موفقیت یک پست محسوب نمی‌شود، اما در هر صورت این آمار به عنوان یک سمبل همیشه مورد توجه واقع می‌شد. با این حال حذف لایک اینستاگرام به کاربران اجازه می‌دهد که محتوایی اصیل‌تر تولید کنند بدون اینکه به ارزش رقابتی آن توجهی نشان دهند. مارک زاکربرک در باره حذف لایک اینستاگرام گفت: “ما میخواهیم با این کار توجه مردم را از تعداد لایک‌ها برداریم تا آن‌ها بیشتر روی ایجاد ارتباط با افراد دیگر متمرکز شوند”.

حذف لایک اینستاگرام

تاثیر حذف لایک اینستاگرام روی اینفلوئنسرها و برندها

پیش‌بینی می‌شود که حذف لایک اینستاگرام نتایج بسیار خوبی برای اینفلوئنسرها و برندها داشته باشد. برای باور این ادعا کافی است که استوری اینستاگرام را در ذهن بیاورید. استوری از قسمت‌های پر بازدید و محبوب اینستاگرام محسوب می‌شود. با وجود اینکه هیچگاه در استوری آماری به مخاطب عرضه نمی‌شد، این ابزار همیشه مورد استقبال مخاطبین واقع شده است.

حذف لایک اینستاگرام به معنی تمرکز بیشتر روی محتوا به جای تمرکز روی آمار و ارقام است. به همین خاطر شما آزادی عمل بیشتری در فعالیت خود خواهید داشت. برای مثال شما دیگر مجبور نخواهید بود در زمان‌هایی پست منتشر کنید که دنبال کنندگان شما بیشترین فعالیت را از خود نشان می‌دهند.

یکی از دشواری‌هایی که این طرح ایجاد خواهد کرد، سخت شدن روند انتخاب اینفلوئنسر مناسب به منظور اینفلوئنسر مارکتینگ است. اما از آنجایی که این آمار در دسترس خود اینفلوئنسرها قرار دارد، آن‌ها می‌توانند با نشان دادن آمار مربوط به صفحه خود، کسب و کارها را به همکاری با خود تشویق کنند.

حذف لایک اینستاگرام، یک اتفاق خوب

حذف لایک اینستاگرام می‌تواند الهام بخش تولید محتواهای جذاب‌تر و شخصی‌تر شود. یعنی به جای اینکه محتوایی تولید کنید که به سرعت لایک خورده و ترند می‌شود، محتوایی تولید کنید که به هدف شخصی یا تجاری شما نزدیک‌تر است.

بعد از اجرای این طرح، می‌توان به جای تمرکز روی لایک، روی کامنت‌ها و تعامل با افراد واقعی متمرکز شد و نتایج حقیقی‌تری درباره هر محتوا بدست آورد. از دیگر نتایج اجرای این طرح این است که افراد در لایک کردن یا دنبال کردن یک محتوا رفتار دیگران را مد نظر قرار نداده و برای لایک کردن یا لایک نکردن یک پست تحت تاثیر نظر دیگران قرار نخواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 9 =