الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ چگونه عمل می‌کند؟

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ چگونه عمل می‌کند؟

آیا واقعا می‌توان فهمید که الگوریتم اینستاگرام چگونه عمل می‌کند؟

این سوالی است که از وقتی اینستاگرام دیگر پست‌ها را به ترتیب زمان به فالوئرها نشان نمی‌دهد، ذهن‌ها را بیشتر به خود مشغول کرده است.

از بین تصویر و ویدیو، کدامیک در جذب فالوئر در اینستاگرام و بالا بردن اینگیجمنت عملکرد بهتری خواهند داشت؟ چگونه می‌توانید کاری کنید که تعداد بیشتری از فالوئرها، پست‌های شما را ببینند؟ هشتگ‌ گذاری اینستاگرام به رشد صفحه کمک می‌کنند یا اینکه مانع رشد صفحه می‌شوند؟

اینستاگرام اخیرا در یک واکنش نادر، درباره شایعات پیرامون الگوریتم اینستاگرام، با شفافیت اظهار نظر کرد. در این مقاله با حقایق این ساز و کار آشنا شوید و نحوه انتخاب پست‌ها برای نمایش در فید (feed posts)، استوری و صفحه اکسپلورر را مطالعه کنید.

ما در این مقاله به چه چیزی می‌پردازیم؟

 1. الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ برای نمایش پست‌ها در فید شما چگونه عمل می‌کند؟
 2. مهم‌ترین حقایق درباره الگوریتم اینستاگرام
 3. الگوریتم اینستاگرام درباره استوری
 4. الگوریتم اینستاگرام درباره IGTV
 5. الگوریتم اینستاگرام در صفحه اکسپلورر چگونه عمل می‌کند؟

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ برای نمایش پست‌ها در فید شما چگونه عمل می‌کند؟

بر اساس اظهارات اینستاگرام ۶ فاکتور کلیدی بر الگوریتم اینستاگرام برای نمایش فید تاثیر می‌گذارند:

 1. اینترنت
 2. روابط
 3. جدول زمانی
 4. میزان و تناوب استفاده
 5. صفحاتی که فالو می‌کنید
 6. مدت استفاده از اپلیکیشن در هر روز

البته باید یادآور شویم که الگوریتم اینستاگرام پیوسته در حال تغییر است. اینستاگرام چندی پیش، یعنی در ژانویه ۲۰۲۰ درباره تعدادی از شایعات مربوط به عملکرد این اپلیکیشن صحبت کرد و درستی یا نادرستی آن‌ها را مشخص نمود.

برای مثال این شرکت این شایعه را که “اینستاگرام هر چند هفته یک بار الگوریتم خود را عوض می‌کند” به صراحت رد کرد. اینستاگرام اعلام کرد که در حقیقت الگوریتم این اپلیکیشن پیوسته در حال تغییر است. در حقیقت این الگوریتم با کمک هوش مصنوعی و اطلاعات بسیار زیادی که در هر لحظه از هر روز دریافت می‌کند، همیشه د رحال عوض شدن است.

الگوریتم اینستاگرام تحت اختیار هوش مصنوعی است. این یعنی تمام الگوهای رفتاری مخاطبان و محتوای ترند بر روی عملکرد این ساز و کار اثر می‌گذارد.

راه های عملی محبوب شدن در شبکه های اجتماعی را بصورت رایگان آموزش ببینید.

#۱: الگوریتم اینستاگرام حدس می‌زند که شما چقدر به هر پست اهمیت می‌دهید

این ساز و کارها تنها بر پایه صفحاتی که فالو می‌کنید عمل نمی‌کند. عامل مهم دیگر در این رابطه، پست‌ها و صفحاتی است که آن‌ها را لایک می‌کنید. اگر اینستاگرام حدس بزند که شما پستی را لایک خواهید کرد، آن را در فید شما نشان خواهد داد. این تصمیم بر مبنای تاریخچه لایک‌های شما گرفته می‌شود. یعنی اگر شما در گذشته پستی با محتوای مشابه را لایک کرده باشید، آنگاه الگوریتم اینستاگرام تصمیم می‌گیرد که پست مورد نظر را به شما نشان دهد.

در حقیقیت، هرچیزی که شما در فید اینستاگرام خود می‌بینید، نتیجه برداشت الگوریتم اینستاگرام از تمام رفتارهای شما در این بستر است. دوستانی که بیش از دیگران با آنان در تماس هستید، افرادی که در عکس‌ها در کنار هم تگ می‌شوید و پست‌هایی که لایک می‌کنید و زیر آن‌ها کامنت می‌گذارید؛ در نتایج فید شما بیشترین تاثیر را دارند.

چه نوع اینگیجمنت‌هایی بیشتر برای الگوریتم اینستاگرام اهمیت دارند؟

ما می‌دانیم که الگوریتم اینستاگرام پست‌هایی که اینگیجمنت بهتری خواهند داشت را در فید نشان خواهد داد.

اما مهم‌ترین اینگیجمنت‌ها از نظر اینستاگرام کدام است؟

از نظر اینستاگرام مهم‌ترین اینگیجمنت‌ها برای نمایش و رتبه‌بندی یک پست، کامنت‌ها، لایک‌ها و دفعات بازنشر است. اگر پست ویدیویی باشد اما تعداد دفعاتی که پست دیده شده نیز حائز اهمیت خواهد بود. تمامی این نکات برای اینکه بتوانید محتوای مناسب تر و کپشن نویسی موثری برای اینستاگرام انجام دهید نیز بسیار اهمیت دارد. در حال حاضر فاکتور سیو کردن پست از اینگیجمنت‌های کلیدی اینستاگرام نیست. با این وجود به این خاطر که اینستاگرام به طور آزمایشی در برخی از کشورها شروع به مخفی کردن لایک‌ها کرده‌است؛ بهتر است از حالا انتظار بالا رفتن اعتبار سیو کردن پست‌ها در الگوریتم اینستاگرام را داشته باشیم.

#۲: الگوریتم اینستاگرام رابطه شما با فالوئرها را تعیین می‌کند

الگوریتم اینستاگرام سعی دارد به صورت بهینه پست‌هایی از دوستان، اعضای خانواده و صفحاتی را به شما نشان دهد که حدس می‌زند اهمیت بیشتری برای شما دارند. در نتیجه برای نمایش پست‌هایی که دوست دارید (واقعا واقعا دوست دارید) اینستاگرام رفتار شما را بررسی می‌کند تا بفهمد چه کسانی به شما نزدیک‌تر هستند. برای مثال اگر زیر تعداد زیادی از پست‌های یک نفر کامنت بگذارید یا در عکس‌های زیادی با او تگ شوید، اینستاگرام تصور می‌کند شما اعضای یک خانواده یا از دوستان نزدیک یکدیگر هستید. توماس دیمسون (Thomas Dimson) یک مهندس نرم‌افزار در شرکت اینستاگرام است. او در قالب فرضیه‌ای اظهار کرده که اینستاگرام می‌تواند با تحلیل نحوه و میزان استفاده شما از این نرم‌افزار، متوجه شود که شما بیشتر از همه به چه کسی اهمیت می‌دهید. او برای این تحلیل فاکتورهای زیر را مهم می‌داند:

 • افرادی که پست‌های آن‌ها را لایک می‌کنید (یا احتمالا استوری‌ها ولایو‌های آن‌ها را تماشا می‌کنید)
 • افرادی که در دایرکت اینستاگرام به آن‌ها پیام می‌دهید
 • افرادی که آن‌ها را در اینستاگرام جستجو می‌کنید
 • افرادی که در زندگی واقعی هم می‌شناسید

این نکات ممکن است به شما نشان دهد که چگونه رفتار شما بر محتوایی که در اینستاگرام می‌بینید اثر می‌گذارد. برای مثال اگر فردی را به تازگی فالو کرده باشید، تعداد زیادی از پست‌های او را در فید خود خواهید دید. در صورتی که شما با رفتار خود نسبت به این پست‌ها علاقه نشان ندهید، اینستاگرام نمایش پست‌ها را کمتر می‌کند. به همین خاطر بسیار مهم است که به صورت پیوسته در اینستاگرام فعالیت داشته باشید. این کار باعث می‌شود در ذهن مخاطبان خود بمانید، اینگیجمنت خود را بالا نگه دارید و نمایش پست‌ها بر مبنای الگوریتم را بهبود بخشید.

دنبال کسب درآمد از دنیای مجازی هستید؟ صفحه بهترین شبکه اجتماعی برای کسب درآمد را از دست ندهید.

#۳: فاکتورهای الگوریتم اینستاگرام در جدول زمانی

الگوریتم اینستاگرام علاوه بر اینکه میزان اینگیجمنت یک پست را زیر نظر می‌گیرد، به زمان انتشار پست نیز توجه می‌کند. اخیرا اینستاگرام بیشتر به زمانی که پست منتشر می‌شود توجه می‌کند تا اینکه به محتوا یا اینگیجمنت پست توجه کند. الگوریتم اینستاگرام این کار را می‌کند تا شما همیشه آخرین و جذاب‌ترین پست‌ها را ببینید. علت این تغییر در الگوریتم اینستاگرام تعطیلات سال نو ۲۰۱۹ میلادی بود. در آن زمان پس از شروع سال ۲۰۱۹ مردم هنوز در فید اینستاگرام خود پست‌های کریسمسی می‌دیدند که مربوط به چند روز پیش می‌شد. پس از آن الگوریتم اینستاگرام به نحوی تغییر کرد که تازه‌ترین‌ پست‌ها را به نمایش بگذارد.

#۴: الگوریتم اینستاگرام میزان و تناوب استفاده شما از این اپلیکیشن را در نظر می‌گیرد

شما اغلب چند مرتبه در روز اینستاگرام خود را باز می‌کنید؟ اگر شما چندین بار در روز پست‌های فید را اسکرول کنید، پست‌‌ها بیشتر بر مبنای ترتیب زمانی به شما نشان داده خواهند شد. اینستاگرام مدام سعی دارد از زمان آخرین بازدید شما، بهترین پست‌ها را برایتان به نمایش بگذارد. در عوض اگر شما کم‌تر به اینستاگرام خود سر بزنید، الگوریتم اینستاگرم به جای نمایش پست‌ها به ترتیب زمان، پست‌هایی را به شما نشان می‌دهد که بیشتر احتمال دارد آن‌ها را لایک کنید.

#۵: الگوریتم اینستاگرام حساب صفحاتی که فالو می‌کنید را پیش خود دارد

شما چه تعداد صفحه را در اینستاگرام خود فالو می‌کنید؟ اگر تعداد زیادی را فالو می‌کنید، اینستاگرام گزینه‌های بیشتری برای انتخاب دارد. در نتیجه شما نمی‌توانید همه پست‌ها از تمام صفحاتی که فالو می‌کنید را در فید خود ببینید.

#۶: الگوریتم اینستاگرام مدت زمانی که از اپلیکیشن استفاده می‌کنید را محاسبه می‌کند

اگر زمان زیادی را در اینستاگرام سپری کنید، تعداد پست‌های بیشتری را خواهید دید. چرا که اینستاگرام برای یافتن محتوا و نمایش آن به شما عمیق‌تر جستجو می‌کند. اما اگر تنها چند دقیقه از روز را صرف اینستاگرام کنید، الگوریتم اینستاگرام، گلچینی از بهترین و محبوب‌ترین پست‌ها از نظر خودتان را به شما نشان خواهد داد.

الگوریتم اینستاگرام

مهمترین حقایق درباره الگوریتم اینستاگرام

آماده‌اید تا حقایق را از افسانه‌ها جدا کنیم؟

اینستاگرام با کمک حساب کاربری جدید خود به نام creators@ در یک سری استوری، به بسیاری از سوالات متداول درباره الگوریتم اینستاگرام پاسخ داد. این درست همان چیزی بود که ما مدت‌ها منتظرش بودیم!

#۱: عکس‌ها و ویدیوها در اینستاگرام به یک اندازه اعتبار دارند

اینستاگرام در پرسش و پاسخی که اخیرا ترتیب داده، به وضوح اظهار کرده که الگوریتم اینستاگرام هیچ گونه تمایزی بین تولید محتوای ویدیویی در اینستاگرام و عکس قائل نمی‌شود. در حقیقت تنها میزان اینگیجمنت مخاطبان نسبت به یک پست، مد نظر قرار می‌گیرد. در نتیجه اگر مخاطبی نسبت به محتوای ویدیویی علاقه بیشتری نشان دهد، الگوریتم اینستاگرام نیز محتوای ویدیویی بیشتری به او نشان خواهد داد. شاید برای برندها خوب باشد که توجه کنند، از آنجایی که مدت زمانی که مخاطب برای دیدن یک ویدیو صرف میکند بیشتر است، درنتیجه محتوای ویدیویی می‌تواند روی اینگیجمنت تاثیر بهتری داشته باشد. علاوه بر آن محتوای ویدیویی در اکسپلورر، چهار برابر یک پست دیده می‌شود. در نتیجه برای مخاطب بیشتر جلب توجه خواهد کرد.

تکنیک های تبلیغ نویسی را در ۳ دقیقه یاد بگیرید.

#۲: اینگیجمنت‌های فیک و فالوئرهای فیک به حساب نمی‌آیند

با تشکر از هوش مصنوعی الگوریتم اینستاگرام، اینگیجمنت‌های فیک مانند ربات‌های لاک کننده و کامنت گذار به سرعت تشخیص داده می‌شوند. در پرسش و پاسخی که اینستاگرام اخیرا منتشر کرده، بهترین راه برای بالا بردن اینگیجمنت، داشتن شفافیت و محتوای معتبر است. لازم است خلاصه‌تر بگوییم؟ تقلب کردن در این بستر بی‌نتیجه خواهد بود. حتی اگر نقشته تقلب کردن بی عیب و نقصی طراحی کنید، باز هم فرقی ندارد.

#۳: آیا هر کامنتی با هر تعداد کاراکتری که داشته باشد، اینگیجمنت محسوب می‌شود؟

یکی از پرتکرارترین افسانه‌ها درباره الگوریتم اینستاگرام این است که کامنت‌های کمتر از سه کلمه، فاقد اعتبارند. حقیقت این است که تمام کامنت‌ها اینگیجمنت محسوب می‌شوند، حتی اگر تنها حاوی یک یا دو عدد ایموجی باشند. کامنت عنصر مهمی برای الگوریتم اینستاگرام محسوب می‌شود. پس پاسخ دادن به کامنت‌ها به صورت منظم ایده خوبی به نظر می‌رسد. این کار نه تنها جریان گفت و گو را در قسمت کامنت پست شما زنده نگه می‌دارد، بلکه به مخاطبان شما هم این پیام را می‌دهد که شما متوجه حضور آن‌ها شده‌اید. این کار در بهبود روابط شما و فالوئرها در آینده نیز تاثیر خوبی خواهد گذاشت.

#۴: تمامی انواع حساب‌های کاربری (Personal, Business, Creator) همگی اعتبار برابری برای اینستاگرام دارند و با آن‌ها درست مثل هم رفتار می‌شود

می‌خواهید صفحه خود را به یک صفحه تجاری تبدیل کنید، اما نگران این هستید که این کار روی اینگیجمنت صفحه شما اثر منفی داشته باشد؟ لازم نیست نگران این مسئله باشید. این شرکت اعلام کرده که الگوریتم اینستاگرام برای محاسبه اینگیجمنت، به نوع صفحه توجهی نمی‌کند. در حقیقت این مسئله تنها به مخاطبان شما بستگی دارد. اگر آن‌ها با صفحه شما تعامل داشته باشند، احتمال این که پست شما را در فید خود ببینند، بسیار بالا خواهد بود.

#۵: سی دقیقه اول در رتبه‌بندی شما تاثیری نخواهد داشت

“سی دقیقه اول پس از انتشار پست، بیشترین تاثیر را روی آمار اینگیجمنت اینستاگرام دارد”

اینستاگرام عاقبت به این شایعه که در سال‌های گذشته از اعتبار زیادی برخوردار بود، واکنش نشان داد. این شایعه صحت ندارد. الگوریتم اینستاگرام با توجه به میزان اینگیجمنت در سی دقیقه اول، نسبت به یک پست رفتار نمی‌کند. الگوریتم اینستاگرام پست شما را پیوسته به کسانی نشان می‌دهد که به صفحه شما علاقه دارند. یعنی پست شما حتی پس از گذشت سی دقیقه هم می‌تواند به افراد علاقمند نشان داده شود. با این حال منتشر کردن پست در زمان‌هایی که مخاطبان شما بیشترین اینگیجمنت را از خود نشان می‌دهند، فکر بسیار خوبی است.

الگوریتم جدید اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام درباره استوری چگونه عمل می‌کند؟

طبیعتا استوری‌هایی در صفحه فید شما به ابتدای خط نمایش استوری نزدیک‌تر هستند، متعلق به همان صفحاتی هستند که شما بیشترین تعامل را با آن‌ها دارید. حال چه این تعامل تنها در استوری‌ها باشد، در پست‌ها باشد یا در هر دو. الگوریتم اینستاگرام برای نمایش استوری همچنین به زمان انتشار استوری اهمیت می‌دهد تا شما جدید‌ترین استوری‌ها را از صفحات مورد علاقه خود ببینید. به همین خاطر است که برخی از صفحات منظم‌تر پست می‌گذارند، همیشه در ابتدای صفحه فید شما نشان داده خواهند شد. البته تنها در صورتی که شما با آن‌ها تعامل بالایی داشته باشید.

چه کنیم تا استوری‌های اینستاگرام، همیشه در ابتدای خط نمایش استوری‌ها برای فالوئرها قرار بگیرد؟

سعی کنید به صورت منظم در استوری اینستاگرام محتوا منتشر کنید. از آنجایی که الگوریتم اینستاگرام پیوسته در حال تغییر است، هیج تعجبی ندارد که بگوییم کاربران بیش‌تر از این که در پست‌ها وقت بگذارنند، به بازدید استوری‌ها می‌پردازند. هرچه بیشتر در اینستاگرام استوری منتشر کنید، بیشتر شانس این را خواهید داشت که در صفحه فید مخاطبان قرار بگیرید. این کار شانس شما را برای دیده شدن، چند بار در روز افزایش می‌د هد.

علاوه بر آن، این کار به الگوریتم اینستاگرام این پیام را می‌دهد که شما پیوسته در حال انتشار محتوای با کیفیتی هستید گه مخاطبان شما به دیدن آن علاقمند هستند.

الگوریتم اینستاگرام درباره IGTV چگونه عمل می‌کند؟

از آنجایی که IGTV نسبت به دیگر امکانات اینستاگرام هنوز هم چیز جدیدی محسوب می‌شود، ما همچنان در حال بررسی الگوریتم مربوط به آن هستیم. با این حال حدس می‌زنیم که IGTV الگوریتمی مشابه با الگوریتم پست داشته باشد.

اینستاگرام بر مبنای علایق شما و صفحاتی که فالو می‌کنید، ویدیو‌ها را به شما نشان می‌دهد. علاوه بر آن شما همیشه شانس دیدن ویدیوهای ترند صفحات محبوب را خواهید داشت. علاوه بر آن درست مانند استوری و پست، شما می‌توانید IGTV را نیز در دایرکت برای دیگران ارسال کنید.

در حال حاضر IGTV در سه دسته قرار می‌گیرد:

 • برای شما: دسته‌ای که شامل ویدیوهایی می‌شود که اینستاگرام انتظار دارد شما آن را لایک کنید. این ویدیوها می‌تواند به انتخاب هوش مصنوعی اینستاگرام یا متعلق به صفحاتی که دنبال می‌کنید باشد.
 • صفحاتی که فالو می‌کنید: این قسمت تنها مخصوص صفحاتی است که فالو می‌کنید. اگر کسی IGTV شما را دنبال کند، در حقیقت حساب کاربری شما را نیز فالو می‌کند.
 • محبوب‌ترین‌ها: در این قسمت ویدیوهای ترند که محبوبیت بالایی یافته‌اند را خواهید دید.

تا حالا دقت کرده اید که خلاقیت در جذب مخاطب تا چه میزان تاثیرگذار است؟ بررسی خلاقیت در تولید محتوا را مرور کنید.

الگوریتم اینستاگرام در صفحه اکسپلورر چگونه عمل می‌کند؟

صفحه اکسپلورر اینستاگرام بر مبنای الگوریتم اینستاگرام عمل می‌کند. یعنی اینستاگرام نهایت سعی خود را می‌کند تا اکسپلورر هر کسی مخصوص محتوای مورد علاقه خودش باشد. به صورت کلی می‌توان گفت که محتوای فید و اکسپلورر مشابه یکدیگرند. یعنی هر دو بر مبنای تعاملات شما، محتوایی را به شما نشان می‌دهند که اینستاگرام تصور می‌کند شما دوست دارید.

یعنی اگر شما به صفحه اکسپلورر خود بروید، ممکن است محتوایی را ببینید که کاملا با محتوای اکسپلورر دوست شما متفاوت است. به این خاطر که اکسپلورر با توجه به محتوایی که تا حالا لایک کرده‌اید، به دنبال نمایش محتوایی است که به طور خاص شما با دیدن آن لذت خواهید برد. راه های رسیدن به صفحه اکسپلورر اینستاگرام را مطالعه کنید.

الگوریتم اینستاگرام در خدمت مخاطبان

الگوریتم اینستاگرام پیوسته در حال بررسی رفتار شما در مدت زمانی است که از اپلیکیشن استفاده می‌کنید. اینستاگرام بررسی می‌کند که مثلا چه صفحاتی را فالو می‌کنید، چه پست‌هایی را لایک می‌کنید و  زیر آن‌ها کامنت می‌گذارید و یا علاقه دارید چه نوعی از استوری‌ یا IGTV را ببینید.

در قسمت اکسپلورر نیز موضوعات مختلفی در بالای صفحه وجود دارد که با بازدید از آن‌ها میتوانید پست‌هایی که دوست دارید را ببینید. ابن موضوعات می‌تواند عناوین مختلفی مثل:

Shop, Décor, travel, Architecture, Food, Art,Nature, Style یا غیره داشته باشد.

در حقیقت به عنوان یک کاربر معمولی شما باید از الگوریتم اینستاگرام برای گلچین کردن مطالب برای شما، تشکر کنید. اما اگر کاربر معمولی نیستید و به دنبال بیشتر دیده شدن در فضای اینستاگرام هستید، الگوریتم اینستاگرام برای شما پیوسته چالش درست می‌کند. اما نگران این چالش‌ها نباشید، با خواندن مقاله بالا بردن اینگیجمنت در اینستاگرام این چالش‌ها را به آسانی پشت سر بگذارید!

مقالات پیشنهادی بینهایت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =