هشتگ گذاری در اینستاگرام و قوانین ناگفته آن

هشتگ گذاری در اینستاگرام و قوانین ناگفته آن

هشتگ گذاری در اینستاگرام قوانین ناگفته‌ای دارد که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم. هشتگ به علامت مربع شکل # می‌گویند که در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر برای علامت‌گذای پست‌ها استفاده می‌شود. به این شکل که اگر در نوشتن کپشن اینستاگرام یا کامنت هر پست، هر واژه یا عبارتی را با علامت هشتگ نشانه‌دار کنید آن واژه یا عبارت تبدیل به دکمه‌ای می‌شود که با فشردن آن همه پست‌هایی که به آن نام نشانه‌گذاری شده باشند را می‌توانید مشاهده کنید. هشتگ در شبکه‌های اجتماعی کاربرد کلمه کلیدی در وبسایت و در موتورهای جست‌و‌جو را دارد. اگرچه کاربران فیسبوک از هشتگ استفاده نمی‌کنند، اما در گوگل می‌توان هر هشتگی را جست‌وجو کرد. برای اینکه # را به درستی استفاده کنید، لازم است این علامت را درست قبل از واژه یا عبارت مورد نظر و بدون فاصله تایپ کنید. اگر از هشتگ انگلیسی استفاده می‌کنید، نباید بین کلمات فاصله‌ای بگذارید. هشتگ‌های فارسی را نیز نباید با فاصله بنویسید، اگر می‌خواهید چند کلمه را در یک هشتگ استفاده کنید، لازم است بین هر کلمه از آندرلاین استفاده کنید تا عبارت در زیرمجموعه یک هشتگ واحد قرار بگیرد. استفاده از هشتگ در پست‌ها هم به کاربر نشان می‌هد که انگیزه و هدف شما از منتشر کردن پست چه بود، و هم به اینستاگرام کمک می‌کند عکس شما را در زمینه مرتبط دسته‌بندی کند و شما را به صفحه اکسپلور اینستاگرام و علاقه‌مندان واقعی ببرد.

هشتگ گذاری روش ساده‌ای برای مرتبط ساختن پست شما با پست‌های صفحات دیگر با موضوع و محتوای مشابه است.

هشتگ‌های ترند

در بعضی مواقع بنا بر اتفاقات روز دنیا، هشتگ یک واژه یا عبارت در یک بازه زمانی کوتاه یا بلند ترند می‌شود. به این معنا که هشتگ مورد نظر در بازه زمانی خاصی، به طور همزمان توسط هزاران یا حتی میلیون‌ها کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد. هشتگ‌ها می‌توانند در جهان، در یک کشور، در یک منطقه جغرافیایی یا حتی یک قاره ترند شوند. برای درک این موضوع می‌توان به یک رویداد جهانی مانند جام جهانی فوتبال اشاره کرد که محبوبیت آن در بین تمام مردم دنیا بر کسی پوشیده نیست. یا مثلا هنگام انتخابات در یک کشور، واژه‌ها و اسامی مربوط به آن انتخابات ترند می‌شوند. در چنین شرایطی، پست‌های منتشر شده در شبکه‌های مجازی که مربوط به فوتبال و جام جهانی یا انتخابات هستند به کمک هشتگ گذاری واژه‌های مرتبط به هم لینک می‌شوند. در این شرایط بازدید از پست‌های علامت‌گذاری شده هم بالا می‌رود چرا که علاقمندان  به کمک هشتگ‌ها، پست‌های مرتبط را دنبال کرده و می‌بینند.

هشتگ‌های ترند

اهداف هشتگ گذاری در پست چیست؟

اولین و مهم‌ترین هدف در هشتگ‌ گذاری قرار گرفتن در دسته پست‌های مرتبطی است که از هشتگ مربوطه استفاده کرده‌اند. استفاده از هشتگ‌های نامربوط و عجیب و غریب که ممکن است حتی یک بار هم توسط فرد دیگری مورد استفاده قرار نگرفته باشد در بین کاربرانی که صفحه خصوصی دارند بسیار رایج است، این روش استفاده از هشتگ، تنها جنبه سرگرمی یا شوخی دارد. ما این دسته را کنار می‌گذاریم تا به اهداف گروه دیگر بپردازیم. هدف دیگر استفاده از هشتگ، بالا بردن بازدید از آن پست در شبکه اجتماعی است. یعنی کابر تلاش می‌کند در پست خود از هشتگی استفاده کند که در نتیجه جست‌وجوی کاربران دیگر دیده شود.

راه و روش رسیدن به اکسپلور اینستاگرام را در سه سوت یاد بگیرید.

هشتگ‌ گذاری و بازاریابی در اینستاگرام

این روز‌ها بسیاری از برندها و کسب و کارها، چه جهانی و شناخته شده باشند چه بومی و محلی برای بازاریابی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. هشتگ‌ گذاری مناسب یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای جذب مخاطب شبکه های مجازی و بالا بردن فروش در اینستاگرام است. اگر شما نیز مشغول یاد گرفتن فوت و فن‌های هشتگ گذاری موثر در اینستاگرام هستید شش دانگ حواستان را به ما بدهید. برای بازاریابی در پست‌ها به کمک هشتگ می‌توان به چند روش اقدام کرد. شما می‌توانید در ادامه با این روش‌ها آشنا شوید:

هشتگ‌های اختصاصی برند

باید بدانید برند شما هر نامی که داشته باشد و هر محصول یا خدماتی که ارائه کند، می‌تواند با کمی خلاقیت صاحب یک یا چند هشتگ اختصاصی شود. استفاده از هشتگ اختصاصی چند مزیت دارد، یکی از آن‌ها دنبال کردن پست‌های مربوط به برند شما با کمک هشتگ اختصاصی برند شماست. این یعنی کاربرانی که به برند شما علاقه دارند می‌توانند هشتگ اختصاصی برند شما را فالو کرده و تمامی پست‌های مربوط به برند شما را یکجا ببینند. پست‌های علامت گذاری شده با هشتگ اختصاصی را گروه‌های مختلفی می‌توانند به اشتراک بگذارند؛

مثلا:

گروه تبلیغاتی شما، اعضای مجموعه شما، مشتریان شما یا حتی کاربرانی که در کمپین تبلیغاتی شما شرکت کرده‌اند.

شما با تدوین استراتژی تبلیغاتی خوب میتوانید کاربران و فالوئرهای خود را به استفاده از هشتگ‌های اختصاصی تشویق کنید. مثلا یک کمپین به راه اندازید و مردم را برای شرکت در کمپین و استفاده از هشتگ اختصاصی فراخوانید. یا از کاربران بخواهید اگر محصول شما را استفاده می‌کنند، با آن عکس بگیرند و با استفاده از هشتگ اختصاصی در قرعه کشی برند شما شرکت کنند و جایزه بگیرند. با بالا بردن پست‌هایی که با هشتگ اختصاصی شما علامت گذاری شده‌اند، می‌توانید اعتبار برند خود را در میان کاربران افزایش دهید. با کمک هشتگ‌های اختصاصی شما همچنین می‌توانید محتوای صفحه خود را دسته‌بندی کنید تا پیدا کردن پست برای علاقه‌مندان آسان شود.

موثرترین راه ها بالا بردن اینگیجمنت اینستاگرام را از دست ندهید

هشتگ‌های ترند برای بازاریابی

پیش‌تر در همین مقاله درباره هشتگ‌های ترند توضیحاتی ارائه کردیم. یکی از بهترین روش‌های بازاریابی از طریق هشتگ، واکنش سریع به هشتگ‌های ترند است. اگر هشتگی که ترند شده با کسب و کار شما ارتباطی دارد که چه بهتر، به راحتی با یک پست مرتبط و علامت گذاری آن پست با هشتگ ترند شده، صفحه و برند خود را در معرض دید هزاران تا میلیون‌ها کاربری قرار دهید که در حال دنبال کردن آن هشتگ هستند. اگر هم هشتگ ترند با کسب و کار شما ارتباطی ندارد، باز هم شما می‌توانید با خلاقیت و استفاده از طنز یا از طریق دیگر از موقعیت به وجود آمده برای بهتر دیده شدن استفاده کنید. کاری که شما برای استفاده از هشتگ ترند انجام می‌دهید، در واقع به نوعی هشتگ دزدی است که در انگلیسی به آن Hashtag Hijacking می‌گویند. در مناسبت‌های بومی، ملی یا جهانی نیز هشتگ‌های خاصی ترند می‌شود که شما می‌تواید با ترتیب دادن یک پست مناسبتی ویژه و استفاده از هشتگ ترند مناسبت در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار بگیرید.

هشتگ‌های دعوت به گفت‌وگو و مشارکت

شما می‌توانید با دعوت از کابران برای شرکت در گفت‌وگو یا نظرسنجی در کامنت‌ها و پست‌ها جذابیت صفحه خود را بالا ببرید. با استفاده از یک هشتگ بخصوص برای پیوستن به این گفت‌وگو شما می‌توانید میزبان بحث یا موضوع شوید و در این بین به اهداف بازاریابی خود دست یابید. این روش به مخاطبان شما نیز شانس دیده شدن می‌دهد، به همین خاطر از آن استقبال می‌کنند.

هشتگ گذاری بر مبنای موضوع پست

در این روش کافی است محتوای پستی را که قصد انتشار آن را خوب بشناسید. سپس واژه‌ها یا عباراتی که به نظرتان مناسب هشتگ است در اینستاگرام جست‌وجو کرده و میزان محبوبیت و محتوای اصلی هشتگ‌های مد نظر خود را بسنجید. اگر هشتگ مورد نظر از محبوبیت مطلوبی برخوردار بود و محتوای کلی آن هم با هدف شما سازگاری داشت، بدانید که درست به هدف زده‌اید و انتخاب درستی دارید.

در هشتگ گذاری حرفه‌ای کیفیت مهم است نه کمیت!

هشتگ‌های کمپینی یا چالشی

در این روش از بازاریابی شروع یک کمپین یا چالش که محتوا، هدف یا روش جذابی دارد اولین و مهم‌ترین گام برای بالا بردن بازدید کننده است. اما کلید اصلی موفقیت در این کار نام‌گذاری درست و انتخاب هشتگ ویژه این کمپین یا چالش است. برخی اوقات این کمپین‌ها و چالش که به آسانی جهانی شده و سر و کله سلبرتی‌ها نیز در آن‌ها پیدا می‌شود. در نظر داشته باشید که به راه انداختن یک چالش یا کمپین عالی، تا چه اندازه می‌تواند آگاهی از برند شما را بالا ببرد، پس حسابی خلاق باشید تا بتوانید غیرممکن را ممکن کنید.

با اینکه  هریک از شبکه‌های اجتماعی اصول خاصی برای استفاده از هشتگ‌ها دارند و از راه‌های مختلف می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند ولی درنهایت میتوان گفت هشتگ‌ها به ۲ دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند. هشتگ‌ هایی که برای منظور کلی استفاده می‌شوند و هشتگ‌ هایی که می‌توانند در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار بگیرند.

هشتگ ابزاری است که به شما کمک می‌کند بدون پرداخت هزینه و بدون داشتن فالوئر بسیار زیاد، پست خود را در معرض دید هزاران هزار کاربر قرار دهید.

هشتگ‌ گذاری در اینستاگرام و قوانین آن

 1. برای استفاده از هشتگ برنامه و استراتژی داشه باشید.
 2. لیستی از هشتگ‌هایی که مورد استقبال مخاطبان شما قرار می‌گیرد تهیه کنید و همیشه به دنبال به‌روز کردن این لیست باشید.
 3. هشتگ‌ها را قبل از انتشار، در اینستاگرام جست‌وجو و تحلیل کنید.
 4. هشتگ‌های کاملا مرتبط با پست، کسب‌وکار، خدمات، برند، کمپین، محصولات و یا چالش خود بگذارید.
 5. در هنگام جست‌وجوی هشتگ مورد نظرتان، به پیشنهادات اینستاگرام در زمینه هشتگ‌های مرتبط نیز توجه کنید. شاید هشتگ‌های پیشنهادی برای پست شما مناسب‌تر باشند.
 6. هشتگ را در پایان متن (کپشن) قرار دهید تا متن خوانا و شکیل باشد.
 7. برای بالا بردن بازدید، هشتگ‌های پرکاربرد را به همراه هشتگ‌های مرتبط و کم‌تر استفاده شده به کار برید.
 8. برای نوشتن عبارت یا کلمات دو بخشی در فارسی، از آندرلاین (_) استفاده کنید. در غیر اینصورت هشتگ شما به درستی عمل نمی‌کند. مثلا بنویسید #بیرون_بر نه #بیرون بر یا #کتاب_بخوانیم نه #کتاب بخوانیم
 9. برای نوشتن عبارات و کلمات در انگلیسی کل کلمات یا عبارات را پشت هم بنویسید. گذاشتن فاصله یا آندرلاین لازم نیست.
 10. در هشتگ‌ گذاری می‌توانید از ایموجی نیز استفاده کنید. این کار گاهی موجب جلب توجه هشتگ ایموجی‌دار در میان هشتگ‌های مرتبط می‌شود.
 11. در صورتی که متن (کپشن) پست شما طولانی است و کاراکترهای بیشتری برای گذاشتن هشتگ در متن جا نمی‌شود، هشتگ‌های منتخب را برای پست مربوطه کامنت کنید.
 12. یک وحدت کلی در بین هشتگ‌های تمام پست‌ها ایجاد کنید. به این ترتیب محتوای صفحه شما در دسته‌بندی هشتگ‌ها با هم همگن و سازگار خواهند شد. اگر شما در این کار موفق باشید، اینستاگرام هم در معرفی صفحه شما به کاربران علاقه‌مند موفق‌تر عمل خواهد کرد.
 13. مخاطبان خود را بشناسید و طبق سلیقه و علاقه آن‌ها هشتگ مرتبط بگذارید.
 14. در صورت امکان برای بالا بردن بازدید از چند زبان در هشتگ گذاری استفاده کنید. این کار شاید فروش شما را بالا نبرد، ولی اعتبار صفحه شما را برای الگوریتم اینستاگرام بالا می‌برد.
 15. برای هشتگ گذاری از برندهای معروف و صفحات محبوب الها م بگیرید.
 16. حتما در استوری‌های خود از هشتگی که به صورت یکی از ابزارهای استوری اینستاگرام در قسمت استیکرها وجود دارد، استفاده کنید. این کار می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در جذب مخاطب برای برند شما داشته باشد.
 17. برای بالا بردن بازدید پروفایل و آگاهی از برند، هشتگ‌های مناسب، اختصاصی و مرتبط را در قسمت بیو اینستاگرام اضافه کنید. از این طریق آمار تعامل مخاطبان با صفحه نیز تا حدودی بالا می‌رود.

برای بهتر دیده شدن بهتر است به‌طور همزمان در یک پست از هشتگ‌های پرکاربرد، کم کاربرد، متوسط و اختصاصی برند خود استفاده کنید.

هشتگ گذاری غلط و تاثیرات منفی آن

 1. از هشتگ‌های تکراری در پست‌های پشت سر هم استفاده نکنید.
 2. از تعداد زیادی هشتگ در یک پست استفاده نکنید. حداکثر تعداد هشتگی که می‌توان در یک پست استفاده کرد سی عدد است. گذاشتن سی هشتگ پشت سر هم چند بدی دارد؛ اول اینکه به مخاطب این احساس را می‌دهد که شما با بمباران پست خود با هشتگ، تشنه جذب مخاطب هستید. دوم اینکه اینستاگران در دسته‌بندی پست شما سردرگم می‌شود. سوم اینکه پیدا کردن سی هشتگ مرتبط کار آسانی نیست و اغلب شما را ورادار به استفاده از هشتگ‌های تکراری می‌کند. هشتگ‌های تکراری هم پست شما را اسپم کرده و اینستاگرام پست یا کل صفحه شما از دسترس و نتیج جست‌وجوی مخاطبان بالقوه خارج می‌کند.
 3. برای بهتر دیده شدن تنها به هشتگ‌های ترند دل خوش نکنید. هشتگ‌های ترند روزانه توسط هزاران کاربر استفاده می‌شوند و موجب می‌شوند پست شما در بین هزاران پست جدید گم شود. قبلا هم گفتیم، بهتر آن است که به صورت ترکیبی از هشتگ‌های پر بازدید و کم‌ بازدید به صورت همزمان بهره برید.
 4. در پست‌های خود از هشتگ نامربوط استفاده نکنید. این کار شما ممکن است برای‌تان خیلی گران تمام شود. به این سبب که اگر به این کار ادامه دهید اینستاگرام صفحه شما را اسپم شناسایی کرده و دیگر به محتوای شما اعتماد نمی‌کند. از طرف دیگر بازدید‌کننده نیز با دیدن محتوایی که به اشتباه علامت‌گذاری شده، می‌تواند آن پست را به اینستاگرام گزارش دهد و بگوید این پست به هشتگ استفاده شده ارتباطی ندارد.
 5. هشتگ ربایی غیر حرفه‌ای نکنید، هشتگ ربایی یا Hashtag Hijacking به نوعی موج سواری و استفاده از هشتگ‌های ترند است که گاهی به صورت بی‌ربطی برای پست‌ها انتخاب می‌شود. فراموش نکنید که با استفاده از محتوای مرتبط می‌توانید از هشتگ ترند به درستی بهره برید.
 6. در هشتگ گذاری از علائمی غیر از اعداد یا ایموجی‌ها استفاده نکنید چون از آن‌ها در هشتگ پشتیبانی نمی‌شود.
 7. از انتشار پست‌ها، موضوعات، هشتگ‌ها و کامنت‌هایی که اینستا به آن حساسیت نشان می‌دهد بپرهیزید.
هشتگ گذاری در اینستاگرام

شدوبن یا Shadowban شدن در هشتگ

اگر شما از بایدها و نبایدهای قوانین نانوشته هشتگ‌ گذاری استفاده نکنید، اینستاگرام شما را شدوبن می‌کند. به این معنا که پست‌های شما را به کاربرانی که هشتگ مورد استفاده شما را جست‌وجو می‌کنند، نمایش نخواهد داد. اینستاگرام در واقع به این روش شما را جریمه می‌کند تا فضای سالم‌تری برای کاربران خود ایجاد کند.

چه‌کار کنیم تا هیچوقت شدوبن یا Shadowban را تجربه نکنیم؟

خب این کار خیلی سختی نیست، کافی است با دقت تمام روش‌های هشتگ‌گذاری این مقاله را اجرا کنید و از روش‌های غلط هشتگ گذاری بپرهیزید. در ضمن باید بدانید که استفاده از ربات‌های جذب فالوئر، لایک و کامنت نیز احتمال شدوبن شدن را بالا می‌برد.

چگونه خود را از وضعیت شدوبن یا Shadowban خلاص کنیم؟

این کار را می‌توان به چند روش انجام داد، مثلا:

-جلوگیری از هرگونه فعالیت در صفحه شدوبن شده برای چند روز است.

-برداشتن هشتگ‌های تکراری و نامربوط در پست‌های منتشر شده.

-فرستادن گزارش برای پیگیری به اینستاگرام.

-تغییر دادن پسورد صفحه.

از لینکدین مارکتینگ چه می دانید؟ تا حالا به فکر کسب درآمد از لینکدین بودید؟ لینکدین مارکتینگ را یاد بگیرید.

هشتگ گذاری حرفه‌ای

در یک صفحه بیزنسی اگر به روش‌های درست از هشتگ استفاده کنید، می‌توانید تنها چند ساعت بعد از گذاشتن پست در قسمت اینسایت تعداد بازدید از هشتگ را مشاهده کنید. در اینسایت شما می‌توانید عملکرد خود را تحلیل کنید و ببینید که پست شما تا چه اندازه مورد پسند و بازدید علاقمندان قرار گرفته. با هشتگ گذاری مرتبط و صحیح می‌توانید در دسته‌بندی درستی از اینستاگرام قرار بگیرید و بازدید کننده واقعی را به سمت پست خود بکشانید.

مقالات پیشنهادی بینهایت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 12 =