کدام شبکه اجتماعی برای کار شما مناسب‌تر است؟

کدام شبکه اجتماعی برای کار شما مناسب‌تر است؟

اگر شما صاحب کسب و کاری هستید و تصمیم دارید فعالیت تبلیغاتی خود را در شبکه‌های اجتماعی شروع کنید، در گام اول باید شبکه‌های اجتماعی مختلف را بشناسید. هر شبکه اجتماعی ویژگی‌هایی دارد که می‌توان از آن‌ها برای معرفی بهتر برند، محصول و خدمات استفاده کرد. سپس برای بررسی اینکه کدام شبکه اجتماعی برای کسب و کار شما مناسب‌تر است، باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • مشتری شما کیست؟
  • برای رسیدن به هدف تبلیغاتی خود چقدر زمان احتیاج دارید؟
  • قصد دارید چه چیزهایی را تبلیغ کنید؟
  • زبان و هویت برند شما چیست؟
  • چه میزان بودجه برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در نظر دارید؟
  • چه انتظاری از تبلیغات در شبکه اجتماعی دارید؟

اگر درباره شروع فعالیت تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی اطمینان کافی ندارید، مقاله ما درباره بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را از دست ندهید.

مشتری شما کیست؟

باید طیف مشتریان خود را بشناسید و آن‌ها را دسته‌بندی کنید. سن، جنسیت، فرهنگ، جایگاه اجتماعی و بسیاری از فاکتورهای دیگر را درباره مشتریان خود بشناسید. سپس با استفاده از آمارهای واقعی میزان و نحوه استفاده افراد از شبکه‌های اجتماعی مختلف را مشخص کنید. با کنار هم قرار دادن این اطلاعات، شبکه اجتماعی مناسب کسب و کار خود را پیدا کنید.

چقدر زمان برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی دارید؟

اگر برندی را می‌شناسید که دائما در شبکه‌های اجتماعی مختلف مشغول فعالیت است، باید بدانید که آن برند مطمئنا یک تیم برای این کار استخدام کرده است. اگر چند شبکه اجتماعی را برای شروع تبلیغات کسب و کار خود مناسب می‎بینید، بهتر است از کمک یک تیم متخصص استفاده کنید. تولید محتوا و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی کاری زمان‌بر است و نیاز به استراتژی قوی دارد. آموختن تمام فوت و فن‌های تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی زمان‌بر و هزینه‌بر است. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، همکاری با یک تیم حرفه‌ای و بستن قراردادهای دوره‌ای برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مورد نظرتان است.

قصد دارید چه چیزهایی را تبلیغ کنید؟

مشخص کنید که چه محصولات یا خدماتی را می‌خواهید تبلیغ کنید. سعی کنید انتخاب خوبی داشته باشید تا به بهترین شکل برند خود را معرفی کنید. اگر نمی‌توانید تک تک خدمات و محصولات خود را معرفی کنید، گزینشی عمل کنید. بهترین‌های برند را خود را پیدا کنید و انرژی خود را برای معرفی برترین‌ها صرف کنید.

زبان و هویت برند شما چیست؟

همانطور که هر برند هویت و زبان مشخصی برای خود دارد، هر شبکه اجتماعی نیز حال و هوا و لحن مخصوص به خود را دارد. به همین خاطر باید در نظر داشته باشید که متناسب با بستری که انتخاب می‌کنید، لحن برند خود را تغییر دهید. قرار نیست با تغییر لحن خود، هویت برند خود را به خطر بیندازید. سعی کنید با احتیاط گام بردارید و با حفظ لحن و هویت، متناسب با شبکه اجتماعی مورد نظر، محتوا تولید کنید.

چه میزان بودجه برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در نظر دارید؟

برای هر پلن تبلیغاتی بودجه‌ای تعیین می‌شود. باید سقف بودجه‌ای که برای شبکه‌های اجتماعی در نظر دارید را تعیین کنید. آنگاه بنا بر بودجه مد نظر خود محتوا تولید کنید و تعداد شبکه‌های اجتماعی که قصد فعالیت در آن را دارید مشخص کنید.

چه انتظاری از تبلیغات در شبکه اجتماعی دارید؟

یکی از چیزهایی که برای شروع تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی لازم دارید این است که هدف از تبلیغات را برای خود مشخص کنید. باید بدانید که می‌خواهید فروش خود را بیشتر کنید، آگاهی از برند را بالاتر ببرید و یا اینکه تعداد مشتریان بالقوه خود را افزایش دهید.

بهترین شبکه اجتماعی برای کسب و کا

محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران و جهان

در این قسمت چند نمونه از پر طرفدارترین شبکه‌های اجتماعی در ایران و جهان را به شما معرفی می‌کنیم:

فیسبوک

این شبکه اجتماعی که از ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ فعالیت خود را آغاز کرده، در حال حاضر پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در تمام دنیاست. طبق آخرین آماری که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده، در حال حاضر فیسبوک ۲٫۴۵ میلیارد نفر کاربر فعال و ۱٫۶۲ میلیارد نفر بازدیدکننده در هر روز دارد.


توییتر

توییتر کار خود را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده است. این شبکه با سرعت زیادی به محبوبیت رسید. در سال ۲۰۱۲ کاربران توییتر که تعداد آن‌ها به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر می‌رسید، در مجموع ۳۴۰ میلیون توییت در روز منتشر می‌کردند. توییتر در همان سال هر روز ۱٫۶ میلیارد جستجو را پاسخ می‌داد. توییتر ۳۳۰ میلیون کاربر فعال در ماه و ۱۴۵ میلیون کاربر فعال در روز دارد. ۶۳% از کاربران توییتر بین ۳۵ تا ۶۵ سال سن دارند. ۷۵% از کسب و کارهای B2B از توییتر برای تبلیغات استفاده می‌کنند. هر روزه ۵۰۰ میلیون توییت توسط کاربران این شبکه اجتماعی منتشر می‌شود.

اینستاگرام

هر ماه ۱ میلیارد نفر از اینستاگرام استفاده می‌کنند. ۵۰۰ میلیون نفر روزانه در اینستاگرام از استوری استفاده می‌کنند. اینستاگرام در اکتبر سال ۲۰۱۰ شروع به کار کرد و در حال حاضر پرطرفدارترین شبکه‌ اجتماعی دنیا پس از فیسبوک است.

برای خواندن مقالات مرتبط با شبکه اجتماعی اینستاگرام کلیک کنید.

یوتیوب

این شبکه اجتماعی کار خود را در سال ۲۰۰۵ شروع کرد و در حال حاضر ماهانه ۲ میلیارد نفر کاربر دارد. ویدیوهایی که در یوتیوب منتشر می‌شود بارها و بارها توسط کاربران دنیا دیده می‌شود. این بستر پر از محتواهای مفید و آموزنده است که برای بسیاری از افراد منبعی غنی برای یادگیری محسوب می‌شود.

تلگرام

تلگرام در بین کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. تلگرام ظرفیت‌های بسیار خوبی برای دسترسی به تعداد زیادی کاربر برای شما فراهم می‌کند. برندهای ایرانی بسیاری در تلگرام فعال هستند و نتیجه‌های بسیار خوبی از این کار بدست آورده‌اند. این شبکه اجتماعی در سال ۲۰۱۳ فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر تقریبا ۴۰ میلیون کاربر ایرانی دارد.

پینترست

این شبکه اجتماعی در ماه مارچ سال ۲۰۱۰ شروع به کار کرد، و در ابتدا تنها در دسترس اقوام و همکاران پایه‌گذاران این شبکه اجتماعی قرار داشت. کم کم محبوبیت این شبکه اجتماعی در بین مردم بالا و بالاتر رفت. در حال حاضر پینترست ماهانه ۳۳۲ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان دارد. یک سوم کاربران پینترست در آمریکا برای دنبال کردن برندها و  شرکت‌ها در این شبکه اجتماعی فعالیت می‌کنند. در مجموع بیش از ۲۰۰ میلیارد پین در پینترست ذخیره شده است.

لینکدین

لینکدین در حال حاضر بیش از ۶۱۰ عضو دارد و ماهانه ۳۰۳ میلیون کاربر در آن فعالیت می‌کنند. ۴۰% از این ۳۰۳ میلیون نفر نیز به صورت روزانه از لینکدین استفاده می‌کنند. ۹۰ میلیون آدم تاثیرگذار و ۶۳ میلیون نفر که نقش تعیین کننده‌ای در کسب و کار خود دارند از لینکدین استفاده می‌کنند. طبق آمار ۹۲% از شرکت‌هایی که در بین ۵۰۰ شرکت برتر مجله فورچون معرفی می‌شوند، در لینکدین فعالیت دارند.

مقاله ما درباره لینکدین مارکتینگ را از دست ندهید.

کدام شبکه اجتماعی را انتخاب کنم؟

حالا وقت آن رسیده که به فکر جمع آوری اطلاعات مورد نیاز درباره کسب وکار خود و شبکه‌های اجتماعی مختلف باشید. تحلیل و بررسی شبکه‌های اجتماعی و تعیین بهترین نمونه آن برای کسب و کار شما، کاری زمان‌بر است و نیاز به آزمون و خطا دارد. به همین خاطر توصیه ما به شما این است که با کمک یک تیم حرفه‌ای که در این زمینه فعالیت می‌کنند، شبکه‌های اجتماعی مناسب برند خود را انتخاب کنید.

برای مشاوره رایگان درباره شبکه‌های اجتماعی مختلف با تیم مشاوره بینهایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *