نیچ مارکتینگ چیست؟ و مزایای استفاده از آن در بازاریابی

نیچ مارکتینگ چیست؟ و مزایای استفاده از آن در بازاریابی

بازاریابی مدل‌های مختلفی دارد. یکی از این مدل‌های که به تازگی مورد توجه کسب ‌و‌ کارهای مختلف به ویژه کسب و کارهای کوچک قرار گرفته‌ است، نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) است. نیچ مارکتینگ یا نیش مارکتینگ به بررسی بخش کوچکی از بازار می‌پردازد که در آن پتانسیل فروش محصولات شما وجود دارد. این مدل از بازاریابی مزایای بسیاری برای کسب و کارهای کوچک دارد. به ویژه‌ که در حال حاضر دنیای برندها تمامی بازارهای فروش محصولات را در اختیار خود گرفته‌اند. اما جالب اینکه با کمک نیچ مارکتینگ می‌توانید بدون درگیر شدن با برندها و رقبای قوی، اقدام به فروش محصولات خود کنید. در این صفحه دیجیتال مارکتینگ شیراز بینهایت قصد دارد به معرفی کامل نیچ مارکتینگ، مزایای استفاده از آن برای کسب و کارهای کوچک، برنامه‌های کاربردی برای اجرای نیچ مارکتینگ و دلایل استفاده از آن بپردازد. پس با بینهایت همراه باشید.


برای آشنایی با مفاهیم این صفحه، بهتر است پیش از شروع سری به مفهوم برند در تجارت بزنید.


نیچ مارکتینگ به چه معناست

معنا و اصطلاحات مختلفی برای مفهوم نیچ مارکتینگ به کار برده می‌شود. برخی از این معانی عبارتند از:

 • بازاریابی جا ویژه
 • بازاریابی گوشه ای
 • نیش مارکتینگ
 • گوشه‌ یابی بازار
 • بازاریابی دنج
 • بازاریابی خرد
 • رفتن به سراغ کنج بازار

اما مفهوم کلی نیچ مارکتینگ به چه معناست؟ بطور خلاصه و کلی نیچ مارکتینگ یعنی متمرکز کردن تمامی فعالیت‌های مارکتینگ محصولات، بر روی قسمت کوچک و معینی از بازار هدف. با کمک نیچ مارکتینگ هر کسب و کار ساده و کوچک می‌تواند با سرمایه‌ گذاری کم و هزینه کمتر نسبت به برندهای قوی و مطرح بازار، اقدام به فروش محصولات یا ارائه خدمات خود کند. در بازاریابی جاویژه باید بخشی از بازار را به عنوان بازار هدف معین نمود و سپس اقدام به ارائه محصولات متناسب با نیازهای مخاطبان آن بخش از بازار نمود.اگر قصد داشته باشیم با یک جمله به جمع بندی در مورد نیچ مارکتینگ برسیم باید گفت که:

نیچ مارکتینگ یعنی تبدیل شدن به یک شرکت مطرح در یک بازار کوچک.

دلایل استفاده از نیچ مارکتینگ

همانطور که گفته شد نیچ مارکتینگ به کمک کسب و کارهایی خواهد آمد که قصد دارند در بازاری شروع به فعالیت کنند که رقبا و برندهای قوی بسیاری در آن وجود دارد. در این حالت باید به سراغ گوشه‌هایی از بازار هدف رفت که در آن هنوز برندهای مطرح اقدام به ورود نکرده اند. دلایل متعددی وجود دارد که چرا برندهای مطرح و رقبای بزرگ این گوشه‌های بازار را رها کرده‌اند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • در برخی مواقع این گوشه‌های بازار توسط برندها شناسایی شده اما به دلیل کند بودن فرایند و فعالیت آن‌ها، هنوز قادر به ورود به این بخش‌های بازار نیستند.
 • پتانسیل این گوشه از بازار هرچند که بالاست اما نسبت به فروش بالای برندهای مطرح ناچیز و بسیار کوچک است.
 • گاهی برندها این بخش‌های کوچک را فراموش کرده و جدی نمی‌گیرند.
 • این گوشه‌های بازار نیاز به پیش نیازهای خاصی دارد که برای برندهای بزرگ بازار صرف زمانی و اقتصادی معقولی ندارد.

مزایای استفاده از نیچ مارکتینگ

بطور خلاصه می‌توان مزایای زیر را برای نیچ مارکتینگ در نظر گرفت:

 • انجام نیچ مارکتینگ با هزینه و سرمایه‌ی کم
 • افزایش قدرت شما برای رقابت با رقبای مطرح
 • شناخت مخاطب سریع‌تر و البته حرفه‌ای تر صورت می‌گیرد
 • انجام فرایند برندسازی با سرعت بالاتر
 • سئو سایت سریع‌تر و آسان‌تر در فروشگاه‌های اینترنتی

نیچ مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک بسیار کارآمد خواهد بود. چرا که به هزینه‌ی اولیه بسیار کمی برای شروع فعالیت نیاز پیدا خواهد شد. همچنین در صورتی که شما برنامه‌ریزی نیچ مارکتینگ را به خوبی پیاده‌سازی کرده باشید گوشه‌ای از یک بازار بزرگ را در اختیار خواهید گرفت. همین موضوع باعث می‌شود که برند و محصولات شما سریع‌تر بر سر زبان‌ها بیفتد. مطرح شدن نام برند شما باعث افزایش بازدید سایت شما و کسب سئو سریع‌تر خواهد شد. از تمام این موارد گذشته چون شما از گوشه‌ی بازار و به ویژه از بخشی از بازار که دیگر برندها نگاهی به آن نداشته‌اند شروع به فعالیت کرده‌اید، مخاطبان هدف با شما و برند شما ارتباط بهتر و قوی‌تری پیدا خواهند کرد و باعث تبدیل مخاطبان به مشتریان وفادار شما خواهند شد.

مزایای استفاده از روش نیچ مارکتینگ

روش‌های انجام نیچ مارکتینگ

استراتژی و روش‌های مختلفی برای انجام نیچ مارکتینگ وجود دارد. هرکدام از این استراتژی‌ها باید متناسب با جامعه هدف و نیازهای مخاطبان هدف شما تدوین و برنامه ریزی شود.  در این قسمت به معرفی چند مورد از بهترین استراتژی‌های مربوط به آن خواهیم پرداخت:

مدل بازاریابی کسب اعتبار

شاید تا به حال دیده باشید که برخی از شخصیت‌های معروف در تبلیغات برندهای معروف حضور پیدا کرده و به تعریف و تمجید از محصولات آن برند می‌پردازند. این نوع بازاریابی را بازاریابی کسب اعتبار (Endorsements) می‌گویند. در این بازاریابی افراد دارای نفوذ در جامعه هدف، اقدام به صحبت پیرامون آن محصول و حتی استفاده از محصولات آن برند می‌کنند. ترفند تازه‌تری که در این مدل از بازاریابی جدیدا نمره قبولی گرفته است و آن لیست کردن افراد مختلف از حوزه‌های متفاوت در زمره‌ی حمایت‌کنندگان و یا مصرف‌کنندگان محصول است. این نوع کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی بازخورد بهتر و بیشتری برای برند شما خواهد داشت.

در انتخاب روش‌های بازاریابی باید دقت بالایی به نوع آرکی تایپ برند داشت. چرا که انتخاب یک روش اشتباه، کل برنامه‌ریزی شما را زیر سوال خواهد برد.

بازاریابی اینترنتی

در حال حاضر یکی از بهترین متدها و روش‌ها برای نیچ مارکیتینگ راه اندازی سایت و تولید محتوا می‌باشد. در این نوع بازاریابی باید با کمک یک تیم متخصص اقدام به طراحی یک سایت و انجام مراحل سئو داخلی و خارجی آن کنید. اما چرا راه اندازی سایت ؟ در راه اندازی سایت با سئو خارجی به  راحتی می‌توانید کلمات کلیدی آن بخش از جامعه که برای نیچ مارکتینگ انتخاب کرده‌اید را برای سایت خود پیاده سازی کنید. برای مثال شما در فروش عطرهای لاکچری و گران قیمت فعالیت می‌کنید و گوشه‌ای از بازار هدف شما خانواده‌های با درآمد بالااست. این افراد ممکن است برای آشنایی با برندهای عطرهای مطرح اقدام به جستجو در گوگل کرده و این کلمه کلیدی را تایپ کنند: عطرهای لاکچری برای روز تولد همسر. کافی‌ست سایت شما با این کلمه کلیدی سئو شده باشد. در این صورت تمام مخاطبان این گوشه از بازار شما، وارد سایت شما شده و از شما عطرهای گران‌قیمت مخصوص تولد همسر را خریداری خواهند کرد.

برای طراحی سایت و سئو سریع، خدمات سئو شیراز بینهایت را از دست ندهید.

مدل بازاریابی دهان به دهان

در بازاریابی دهان به دهان (Word-of-Mouth) هدف معرفی برند به مخاطبان و مشتریان است. این روش بدین‌گونه عمل خواهد کرد که در میان مخاطبان هدف بحث و گفتگوهایی در مورد برند و محصولات برند شما ایجاد شده و به گپ و گفت در مورد آن بپردازند. باید در نظر داشت که طراحی کمپین بازاریابی دهان به دهان نسبت به سایر استراتژی‌های نیچ مارکتینگ زمان بیشتری را از شما خواهد گرفت و عملا مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید که به نتیجه دلخواه برسید. اما در صورت طراحی و پیاده‌سازی کامل و درست بازاریابی دهان به دهان، بازخورد بسیار بالا و مطلوبی برای شما و برند شما خواهد داشت. به گونه‌ای که اکثریت بازار هدف با نام برند شما و محصولات شما به خوبی آشنا خواهند شد.

بازاریابی تاییدی موازی

در این سبک از کمپین تبلیغاتی هدف دیده شدن برند شما و در معرض دید قرار گرفتن محصولات شما برای مخاطبان هدف است. راه‌های زیادی برای این موضوع وجود دارد. مانند تبلیغات در طراحی استاپ موشن، بنرهای خیابان، تبلیغات در موشن گرافیک شبکه های اجتماعی و غیره. بیشترین هدف در این نوع بازاریابی آشنایی مخاطبان با برند و محصولات برند از طریق قوه‌ی بینایی است.

از روش‌های دیگر بازاریابی، بازاریابی بشارتی است که در حال حاضر از گزینه‌های نخست برندهای مطرح در دنیاست.

برنامه ریزی نیچ مارکتینگ

بطور کلی برای برنامه‌ریزی و تدوین استراتژی‌های نیچ مارکتینگ و رسیدن به فروش محصول در گوشه‌ی بازار، باید ۷ مرحله‌ی زیر را دنبال کرد:

 1. جستجو برای گوشه‌ای از بازار که هنوز دست نخورده باقی مانده است
 2. بررسی بخش مشخص شده و تعیین میزان پتانسیل آن برای فروش محصولات شما
 3. آنالیز کامل و جامع برای تعیین میزان موفقیت شما برای انجام پروسه‌ی برندینگ در آن گوشه از بازار
 4. یافتن راه‌ها و روش‌های موثر برای توزیع محصولات
 5. تدوین برنامه ریزی برای در دسترس بودن برند و محصولات در بازار
 6. اجرای برنامه‌ریزی‌های مربوط به نیچ مارکتینگ
 7. رصد کردن بازار بصورت مداوم برای شناسایی تهدیدها و فرصت‌های پیش رو و بررسی میزان پتانسیل پیشرفت در این گوشه از بازار

اما باید در نظر داشت که برای انجام این ۷ مرحله و به ویژه مراحل ابتدایی کار باید پرسش‌هایی مطرح شود که پاسخ آن پرسش‌ها می‌تواند در روند کار شما و حتی کل پروسه‌ی نیچ مارکتینگ تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال مخاطبان نیچ مارکتینگ شما طرفدار کدام شبکه‌ی تلویزیون هستند؟ مخاطبان شما در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی از حرف‌های کدام شخصیت مطرح استقبال می‌کنند یا بهتر است بگوییم کدام شخصیت اینفلوئنسر شبکه اجتماعی بازار هدف شماست؟ بیشترین سایت‌هایی که توسط جامعه هدف شما بازدید می‌شود کدام است؟ بیشترین موردی که باعث برانگیختن احساسات مشتریان شما می‌شود چیست؟ و سوالات از این قبیل می‌تواند در تدوین استراتژی و انتخاب مدل بازاریابی شما برای بازاریابی جاویژه بسیار موثر و تاثیرگذار باشد.

روش های انجام نیچ مارکتینگ

روش انتخاب گوشه بازار در نیچ مارکتینگ

احتمالا شما هم به این فکر می‌کنید که انتخاب و پیدا کردن گوشه بازار کار آسانی است و به راحتی می‌توان به شناسایی مخاطبان هدف در یک گوشه از بازار پرداخت. اما باید گفت در نیچ مارکتینگ تحقیقات اولیه بسیار سخت‌تر بوده و باید با دقت بالایی انجام شود. گوشه‌ای از بازار که قصد دارید نیچ مارکتینگ را بر روی آن پیاده کنید باید ویژگی‌ها بسیاری داشته باشد. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • هرچند یک گوشه از بازار است اما باید اندازه‌ی آن به حدی باشد که برای شما سودآوری داشته باشد.
 • در آن بخش انتخابی رقیب جدی وجود نداشته باشد. یا اگر رقیبی را پیش رو می‌بینید، توانایی شکست و پیشی گرفتن از آن را داشته باشید.
 • گوشه‌ی انتخابی توسط شما باید قابلیت پیشرفت و رشد را داشته باشد.
 • باید نیازهای واقعی در این کنج از بازار وجود داشته باشد که هنوز رقبا و برندهای مطرح نتوانسته یا نخواسته به آن ورود کنند.
 • مخاطبان هدف گوشه‌ی انتخابی شما باید از نظر مالی توانایی خرید محصولات شما را داشته باشند.

تمام این ویژگی‌ها و سایر ویژگی‌ها باید در انتخاب گوشه‌ی بازار مد نظر قرار بگیرد. گاهی ممکن است یک گوشه از بازار تمامی موارد بالا را داشته باشد اما مخاطبان موجود در آن بخش از بازار از نظر مالی توانایی خرید محصولات شما را نداشته باشند. همین یک دلیل کافی‌ست که شما وارد آن گوشه نشده و به جستجوی قسمتی دیگر برای شروع فعالیت نیچ مارکتینگ بپردازید. بر همین اساس می‌توان برای انتخاب روش‌های بازاریابی جاویژه از ۴ روش کلی استفاده نمود:

بر اساس محصول

محصولات شما همان چیزی است که باعث جستجوی شما برای یافتن گوشه‌ای از بازار می‌شود. اینکه محصول شما در کجا کاربرد دارد و برای چه کسانی طراحی و ساخته شده، کمک بسیاری به شما خواهد کرد که کنج بازار خود را پیدا کنید. البته این مورد و انتخاب کنج بازار کاملا بستگی به بودجه و توانایی شما در فروش محصول دارد. گاهی اتفاق می‌افتد که در فروش یک محصول رقبای بسیار قوی و مطرحی وجود دارند. این مواقع باید از فروش محصول اصلی دست بردارید و شروع به فروش و ارائه محصولات جانبی و مرتبط با محصول اصلی خود کنید. به عنوان مثال شما به جای فروش موبایل آن‌هم با وجود فروشگاه‌های اینترنتی قدرتمندی که اکنون وجود دارند، باید اقدام به فروش هندزفری یا حتی قاب گوشی همراه بصورت تخصصی کنید. سپس بعد از مطرح شدن و رسیدن به فروش بالا می‌توانید گوشی‌های خود را نیز وارد فروشگاه کنید.

بر اساس موقعیت مکانی و جغرافیایی

در این حالت شما باید به دنبال یک موقعیت جغرافیایی باشید که بتوانید نیچ مارکتینگ خود را پیاده سازی کنید. این موقعیت جغرافیایی می‌تواند حاشیه‌ی یک شهر، بخشی از جنوب یک شهر و یا حتی بخشی از جغرافیای یک کشور باشد. بررسی جامعه هدف و نیازهای آن‌ها، همان چیزی است که به شما برای انتخاب گوشه بازار بر اساس موقعیت مکانی کمک می‌کند.

اصول و تکنیک‌های تبلیغ نویسی برای جذب مشتریان بیشتر را از دست ندهید.

بر اساس شرایط و نیازهای افراد

بهترین روش نیچ مارکتینگ انتخاب بازار هدف بر اساس شرایط و نیازهای افراد آن گوشه از بازار است. با بررسی نیازهای افراد یک بازار به راحتی می‌تواند گوشه‌هایی را پیدا کنید که هنوز نیازهای آن‌ها برطرف نشده است. به عنوان مثال در فروش محصولات باغبانی و کشاورزی در جنوب کشور، فروش نهال و بذر گیاهان و درختانی که به آب کم نیاز دارند و در آب شور نیز به خوبی محصول پرباری می‌دهند می‌تواند یک گزینه خوب برای نیچ مارکتینگ باشد.

بر اساس قیمت و قدرت خرید مخاطبان

همانطور که اشاره شد ممکن است محصولات شما یا قیمت خیلی پایین یا قیمت خیلی بالایی داشته باشد. یکی از موضوعات مهم در انتخاب گوشه بازار بررسی قدرت خرید مخاطبان هدف است. گاهی محصولات شما برای آن گوشه از بازار بسیار گران خواهد بود و عملا فروشی در آن گوشه از بازار نخواهید داشت. با برعکس جامعه هدف شما از درآمد بالایی برخوردارند و به دنبال محصولات با کیفیت و لاکچری هستند و در این میان قیمت محصول برای آن‌ها کمترین دغدغه‌ی پیش رو خواهد بود. بنابراین انجام نیچ مارکتینگ بر اساس قیمت محصولات از جایگاه بالایی در برنامه ریزی نیچ مارکتینگ برخوردار است.

نکات مربوط به نیچ مارکتینگ

باورهای غلطی در مورد نیچ مارکتینگ وجود دارد. همچنین یک سری نکات وجود دارد که اکثر افراد در انجام نیچ مارکتینگ از آن‌ها غافل می‌شوند. با هم مروری تکمیلی بر این نکات و باورها خواهیم انداخت:

 • نیچ مارکتینگ اصلا و ابدا محدود به کسب و کارهای اینترنتی نمی‌شود. بلکه در تمام حوزه‌ها و بازارها می‌توان نیچ مارکتینگ را طراحی و پیاده سازی نمود.
 • برندینگ سریع از نکات و ویژگی‌های قابل ملاحظه‌ی نیچ مارکتینگ است.
 • نیچ مارکتینگ تنها به دنبال فروش یک محصول خاص نخواهد بود. بلکه یک برنامه کامل با طراحی صحیح در نیچ مارکتینگ این قابلیت را برای شما فراهم می‌سازد که محصولات بسیاری را بفروش برسانید.
 • کمک گرفتن از محبوبیت در شبکه‌های اجتماعی برای نیچ مارکتینگ یکی از بهترین راهکارهای موثر خواهد بود.
 • مهم‌ترین مرحله در بازاریابی جاویژه تحقیق کامل و جامع بازار برای یافتن گوشه‌های دست نخورده است.
 • با نیچ مارکتینگ تبلیغات برند و محصولات شما بصورت هدفمندتر دنبال خواهد شد.
 • بر خلاف تصور بسیاری، در نیچ مارکتینگ فروش محصولات شما بیشتر خواهد بود.
 • در نیچ مارکتینگ با نیازهای مشتریان خود سریع‌تر و بهتر آشنا خواهید شد.
 • نیچ مارکتینگ این قابلیت را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهد که برای مشتریان هدف خود، محصولات را بصورت سفارشی‌سازی ارائه دهید.

برای شروع نیچ مارکتینگ با یک گروه کاربلد، کافی‌ست همین حالا از راه‌های ارتباطی با دیجیتال مارکتینگ بینهایت، با ما تماس بگیرید.

مقالات پیشنهادی بینهایت:

1 افکار در مورد “نیچ مارکتینگ چیست؟ و مزایای استفاده از آن در بازاریابی”

 1. blank مجید سعیدی گفت:

  سلام بسیار آموزنده و پر محتوا
  ممنون از به اشتراک گذاشتن بخشی از تخصصتان
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *