تبلیغ نویسی و اصول و تکنیک های آن

تبلیغ نویسی و اصول و تکنیک های آن

همه‌ی ما می‌دانیم که در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات از طریق تبلیغات (Advertising) اقدام به جذب مشتری می‌کنند. ساده‌تر بگوییم که این تبلیغ است که یک محصول را می‌فروشد نه خود محصول. نوشتن عبارات پرهیجان و اصطلاحات جالب با به کارگیری تکنیک‌های مختلف جذب مشتری، می‌تواند فروش محصول شما را تا چندین برابر تضمین کند. تبلیغ نویسی (Copywriting) را می‌توان یک مهارت دانست. یک محصول نسبتا متوسط به همراه یک تبلیغ فوق قوی فروش بیشتری دارد تا یک محصول نسبتا خوب اما با تبلیغات ناکارآمد. اما اینکه چه نوع تبلیغی منجر به فروش محصول می‌شود و چگونه باید اقدام به تبلیغ نویسی کرد، موضوعی است که تیم دیجیتال مارکتینگ ما در این مقاله قصد دارد تا آنجایی که مجال و فرصت باشد در مورد آن با شما به گپ و گفت بنشیند. با تیم ما همراه باشید.

تبلیغ نویسی چیست؟

در ابتدا باید گفت که تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ یک مهارت و هنر است. در تبلیغ نویسی باید با به کارگیری جملات و عبارت‌های جذب‌کننده آن هم عباراتی متناسب با نوع محصول یا خدمات، فروش و یا جذب مشتری را تضمین کرد. بطور کلی در تبلیغ نویسی نباید چیزی را به مخاطب گفت، بلکه باید نشان داد. برقراری یک ارتباط اثرگذار بر روی مخاطبان هدف برای آگاه‌سازی از یک محصول و همچنین فروش محصول یا خدمات، از وظایف یک تبلیغ نویس ماهر است. مهم این است که تبلیغ‌نویسی اثرگذاری مثبت خود را بر روی فروش محصول بگذارد. البته باید توجه داشت که در تبلیغ نویسی هرگز نباید اقدام به دروغ پردازی و بزرگ‌نمایی‌های عجیب و غریب کرد. به یاد داشته باشید هرچه در تبلیغ صداقت به خرج دهید، اثرات مثبت‌تری را دریافت می‌کنید. شاید گمان کنید با دروغ و سیاه‌نمایی بتوانید در جذب مشتری موفق باشید ولی فراموش نکنید که همین مشتری‌ها بعد از اگاهی از دروغ شما، علاوه بر پشت کردن به برند شما، باعث تبلیغات منفی برای کسب و کار شما می‌شوند.

در هنر تبلیغ نویسی باید احساس مخاطب را برانگیخت و او را به مرحله‌ی اقدام عملی و خرید محصول کشاند

چرا باید از تبلیغ نویسی استفاده کرد؟

اولین پاسخ به این سوال رسیدن به جایگاه محکم و معتبر در بازار کسب و کار است. در کسب و کاری که رقبا برای جذب مشتری اقدام به تبلیغات گسترده و قوی می‌کنند، تنها راه پیشی گرفتن از رقبا، استفاده از تبلیغات موثرتر و قوی‌تر است. گستردگی دنیای مجازی و شناخت راه های جذاب و محبوب شدن در شبکه های مجازی و همچنین تبدیل شدن آن به عضوی جداناپذیر از زندگی امروز مردم، یکی دیگر از دلایل استفاده از تبلیغ نویسی است. در دنیای پهناور مجازی هر روز شاهد تبلیغات بیشتر کسب و کارهای مختلف هستیم. اگر کسب و کاری نتواند از مهارت تبلیغ نویسی استفاده کند و تبلیغات هیجان انگیز و محرک را در دنیای مجازی پیاده سازی کند، باید کم کم به مرگ کسب و کار خود سلام کند. در موارد زیر می‌توان از تبلیغ نویسی استفاده کرد:

 • برندسازی شخصی
 • فروش محصول و کالا
 • ارائه خدمات
 • برندسازی تجاری
 • انتقال پیام اجتماعی
 • اگاهی از رویداد و اتفاقات خاص
تبلیغی نویسی برای چیست و چرا باید از تبلیغ نویسی استفاده کنیم

اصول تبلیغ نویسی

افزایش فروش محصول و یا حتی ورشکستگی در یک کسب و کار بستگی به مهارت و شیوه‌ی تبلیغ نویسی تبلیغات شما دارد. در این راه جدا از خرج خلاقیت و به کار بردن ابتکارات موثر در تبلیغ نویسی، اصولی نیز وجود دارد که دانستن آن کمک بزرگی به بهتر شدن مهارت تبلیغ نویسی شما می‌کند. AIDA یکی از این اصول است که در ۴ مرحله خلاصه می‌شود. با شناخت این اصول متوجه خواهید شد که بسیاری از تبلیغات اطراف شما بر اساس همین اصول پیاده سازی شده‌اند. مراحل اصول AIDA عبارت است از:

 1. آگاهی بخشی ( AWARENESS)
 2. علاقه مندی (INTEREST)
 3. اشتیاق به عمل (DESIRE)
 4. اقدام کردن (ACTION)

در مرحله‌‌ی اول قصد ما از تبلیغ نویسی آگاهی و انتقال اطلاعات به مخاطبان است. معمولا در مرحله‌ی آگاهی‌بخشی با نوشتن تیتر اقدام به رساندن آگاهی می‌شود. در مرحله‌ی دوم باید مخاطب را جذب کرد. برای این منظور در ابتدا باید جامعه‌ی هدف را شناخت و مطابق با علاقه‌مندی‌های آنها اقدام به تبلیغ‌نویسی نمود. ذکر نکات کلیدی و تاکیدی در این مرحله بسیار اثرگذار است. در افرادی که به مرحله‌ی اشتیاق به عمل می‌رسند، احتمال تبدیل شدن به مشتری بسیار بالاست. در این قسمت باید به گونه‌ای به مخاطب اطمینان داد که از انتخاب و خرید خود هرگز پشیمان نخواهد شد. و در نهایت در مرحله‌ی اقدام عملی مخاطب بصورت جدی اقدام به خرید محصول می‌کند. برای پیاده‌سازی این ۴ مرحله در تبلیغات خود نیاز به یک گروه تبلیغ نویس با تجربه و ماهر دارید. شاید بتوانیم در اینجا گروه تبلیغ نویسی دیجیتال مارکتینگ بینهایت را برای ارائه مشاوره تبلیغ نویسی به شما معرفی کنیم. هرچه تبلیغ از نظر محتوا، متناسب‌تر، جذاب‌تر، روشن‌تر، واضح‌تر و خلاقانه‌تر باشد امکان رسیدن مخاطب از مرحله‌ی آگاهی بخشی به اقدام عملی افزایش پیدا می‌کند.

دنبال راه حل کلیدی برای اثربخشی تبلیغات هستید؟ اصول طراحی کمپین تبلیغاتی را از اول مرور کن.

خصوصیات یک تبلیغ خوب

یک تبلیغ خوب باید خصوصیات و ویژگی‌هایی را شامل شود تا از نظر مخاطب جذاب قلمداد شده و مخاطب هدف را تبدیل به مشتری کند. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • تبلیغ باید متناسب با نیاز جامعه یا مخاطبان هدف باشد.
 • تبلیغ باید برای افزایش فروش به نقاط قوت یا ضعف مخاطبان هدف اشاره و حتی تاکید کند.
 • قانع کننده بودن محتوای تبلیغات.
 • هم جهت و همسو بودن تبلیغ با نیازهای مخاطب.
 • استفاده از خلاقانه‌ترین واژگان و خرج ابتکار در بیان موضوع اصلی تبلیغ
 • متفاوت و متمایز بودن با سایر تبلیغ‌ها
 • استفاده از لحن متناسب با جامعه‌ی مخاطبان هدف
 • القای اعتماد و اطمینان کافی به مخاطبان برای اقدام کردن
ویژگی و خصوصیات یک تبلیغ خوب چیست؟

تکنیک‌های تبلیغ نویسی

برای نوشتن یک تبلیغ موفق و حرفه‌ای، تکنیک‌های بسیاری وجود دارد. در اینجا شما را با چند مورد از تکینک‌های خوب تبلیغ نویسی آشنا می‌کنیم:

صداقت به خرج بدهید

شاید فکر کنید صداقت یک تکنیک نیست. ولی باید گفت علاوه بر تکنیک، داشتن صداقت در تبلیغ نویسی یک ضرورت و اجبار است. صداقت سبب القای احساس رضایت بخشی و اطمینان خاطر به مخاطب می‌شود. کافیست خودتان را جای مخاطب بگذارید. شنیدن و خواندن یک حقیقت لذت‌بخش که با واقعیت‌های زندگی مخاطب متناسب است، بسیار تاثیرگذارتر از نوشتن کلمات و عبارت‌های عجیب و غریب و شاید هم دروغ باشد. جدا از این موضوع، صداقت از نظر روانشناسی منتقل کننده انرژی مثبت است. پس برای انتقال انرژی مثبت به مخاطب و دریافت بازخورد، صداقت را باید منبع انرژی دانست.

متفاوت بودن یا متمایز بود؟؟

متفاوت بودن کلید موفقیت در تبلیغ نویسی است. هرگونه تقلید و کپی از سایرین به سرعت باعث لو رفتن شما و از دست دادن اعتماد مشتریان و مخاطبان می‌شود. باید در تبلیغ نویسی آنقدر متفاوت بود که اگر مشتری بر سر ۲ راهی شما و رقیب قرار گرفت، شما را انتخاب کند. نیازی به دروغ و بزرگ نمایی نیست. کافی‌ست تفاوت واقعی محصولات خود را با رقبا بیان کنید. البته تفاوت‌هایی که از نظر مشتریان یک مزیت قلمداد شوند. این تفاوت نباید به گونه ای باشد که رقیب نیز بتواند به راحتی از آن استفاده کند.

قصد داری تبلیغات خلاقانه تری بنویسید؟ بی درنگ به سراغ تاثیر خلاقیت در تبلیغات بروید.

تیتر، میخ نخست تبلیغ بر حافظه‌ی مخاطب

شاید دقت کرده باشید دیگران مطالب را خیلی سریع مطالعه و مرور میکنید. شاید هم خود شما اینگونه باشید. در مقالات پیشین توضیح دادیم که چگونه با تیتر جذاب مخاطبان را جذب کنیم. این سرعت خوانش باعث می‌شود بسیاری از قسمت‌های تبلیغ نادیده گرفته شوند. اما تنها نقطه‌ای که هرگز از زیر ذره بین چشم هر مخاطبی، بی دقت عبور نمی‌کند تیتر تبلیغ است. باید تمام حرف خود را برای جذب مشتری در همان تیتر بنویسید. شناخت جامعه‌ی هدف برای نوشتن تیتر بسیار مهم است. اینکه مخاطبان به چه چیزی نیاز دارند و در آن برهه زمانی به دنبال چه هستند، موضوعی است که شما باید در تیتر خود برای جذب مشتری بگنجانید.

مشتری را مضطرب کنید

شاید اگر ۱۰۰ نفر تبلیغ شما را مشاهده کنند و تکنیک اضطراب در آن وجود نداشته باشد، هرچند که تبلیغ شما واقعا خوب و قوی باشد، هیچگونه فروشی را به ارمغان نیاورد. با کمک این تکنیک می‌توانید مخاطبان را وادار به واکنش نشان دادن کنید. به عنوان مثال گذاشتن یک محدودیت زمانی بر روی تخفیفات خدمات یا حتی اعلام کردن در شرف تمام شدن موجودی یک محصول می‌تواند یک حس اضطراب را در مشتری ایجاد کند. این حس باعث می‌شود مشتری برای از دست ندادن موقعیت کنونی اقدام به عمل کردن و خرید کند.

کم گوی و گزیده گوی

همانطور که در توضیحات بالا اشاره کردیم یکی از بهترین تبلیغات، تبلیغاتی است که پیام را به سرعت به مخاطب منتقل کند. کوتاه نویسی و مختصرنویسی در حالی که در برگیرنده‌ی کامل پیام باشد، باعث جذب بیشتر مشتری می‌شود. بطور کلی یکی از هنرهای تبلیغ نویسی همین انتقال کامل پیام در کوتاه‌ترین عبارت‌ها و جملات است. هرچه یک متن تبلیغاتی کوتاه‌تر باشد، از نظر مخاطب زیباتر و قوی‌تر است. یکی از نکات مهم در تبلیغات موفق، داشتن شعار تبلیغاتی است. در نوشتن شعار تبلیغاتی باید در عین کوتاه بودن آن، دربرگیرنده تمام چیزی باشد که شما قصد دارید به مخاطب خود منتقل کنید.

چگونه از تکنیک های تبلیغ نویسی استفاده کنیم

پیشنهادات وسوسه انگیز

ارائه پیشنهاداتی که مخاطب قادر به رد کردن آن نباشد، تکنیکی است که همیشه نمره ی قبولی را دریافت می‌کند. دادن پیشنهادات باورنکردنی به مخاطبان باعث می‌شود تا آنها در دفعات بعد نیز، شما را گزینه‌ی اول خرید خود انتخاب کنند. این پیشنهاد باید به گونه‌ای باشد که از نظر کیفیت نیز دارای ارزش باشد و این حس را در مخاطب ایجاد کند که شما پیشنهاد با ارزشی را برای او در نظر گرفته‌اید. دادن پیشنهاد بی ارزش و ضعیف باعث می‌شود در مشتری ذهنیتی ایجاد شود که شما تنها محصولات و خدمات بنجل و بی کیفیت را ارائه می‌دهید.

پایان بندی، تیر خلاص

همچون تیتر یک متن تبلیغاتی، پایان آن نیز مهم است. پایان متن باید به گونه‌ای باشد که یک برداشت کلی به مخاطب برساند. بسیاری از افرادی که قصد خرید یک محصول را دارند تا آخرین جمله‌ی تبلیغ را دنبال می‌کنند. مخاطب هرچند در اول راه و اواسط راه تبلیغ برای خرید ترغیب شده باشد، اگر به پایان‌بندی مناسب نرسد و گیرایی لازم را از جملات انتهایی تبلیغ شما دریافت نکند دلزده شده و از خرید مایوس خواهد شد. پیوسته تلاش کنید از نخستین کلمه تا آخرین واژه‌ی تبلیغ، برای مخاطب و نیازهای او بنویسید. مرحله‌ی اقدام به عمل کردن را فراموش نکنید.اگر به دنبال مشاوره و رسیدن به راه حل مناسب برای نوشتن بهترین محتوا و متن تبلیغات خود هستید میتوانید از خدمات بازاریابی محتوایی دیجیتال مارکتینک ما استفاده کنید.

وظیفه‌ی یک تبلیغ نویس ماهر، نوشتن تبلیغی است که هیچ شباهتی به تبلیغ نداشته باشد.

چگونه برای کسب و کارمان تبلیغ نویسی کنیم؟

در این مقاله تلاش تیم دیجیتال مارکتینگ ما بر این بود که بتوانیم اصول اولیه و همچنین تکنیک‌های تبلیغ نویسی را به شما یادآوری کنیم. همواره سعی کنید همان چیزی باشید و نشان دهید که در تبلیغ کسب و کار خود می‌گویید. همینطور همان چیزی را در تبلیغات خود بگنجانید که واقعا هستید. به یاد داشته باشید شکست‌های شما در تبلیغات منجر به پیروزهای بعدی شما می‌شود. پس هرگز از تبلیغ نویسی نهراسید. البته بر هیچ کس پوشیده نیست که استفاده از تجربیات دیگران و به خصوص متخصصان تبلیغ نویسی می‌تواند سکوی پرتاب شما در حوزه ی تبلیغ نویسی باشد. اگر علی رغم تمام گفته‌های بالا هنوز هم احساس می‌کنید به تیم با تجربه‌ای برای تبلیغ نویسی کسب و کار خود نیاز دارید، خدمات گروه دیجیتال مارکتینگ ما در اختیار شماست. منتظر نظرات شما و آشنایی با تکنیک های تبلیغاتی شما و تبادل خلاقیت هستیم. لطفا برای ما کامنت بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 6 =