مخاطب هدف من کجاست؟

مخاطب هدف من کجاست؟

تمام بحث ها و تلاش ها، تبلیغات و کمپین ها در شبکه های اجتماعی برای جذب افرادی هست که مخاطب هدف نام دارد!

کسی که قرار است که به محصول یا خدمات ما علاقمند شود ، از ما خرید کند ، حتی ما را به دیگران معرفی کند و در نهایت به مشتری ما تبدیل شوند و از ما خرید داشته باشند.

در دیجیتال مارکتینک و کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین مخاطب هدف اهمیت فوق العاده ای پیدا میکند،بسیار مورد توجه است و نیازها و سلیقه او مد نظر قرار می گیرد.

شناسایی مخاطبان هدف، یکی از مهم‌ترین عناصر استراتژی شبکه‌های اجتماعی شماست، پس باید آن را جدی بگیرید و دانش خدمات رسانی به آنها را به بهترین شکل ممکن داشته باشید.

در این مقاله تیم دیجیتال مارکتینگ بینهایت به شما کمک خواهد کرد تا مخاطب هدف خود را راحت تر شناسایی کرده و روش یافتن آنها بیاموزید.

چرا باید مخاطب هدف خاص خودمان را داشته باشیم؟

کاملا منطقی است که تمام افراد جامعه نمیتوانند مخاطب هدف شما باشند. شما با توجه به کالا و خدماتی که ارائه میدهید مخاطبان خاص خود را خواهید داشت و همیشه عده ای خواهند بود که به محصول یا خدمات شما احتیاجی نخواهند داشت و وقت صرف کردن برای آنها تنها اتلاف انرژی خواهد بود!

در واقع شما باید مخاطبان شبکه‌های اجتماعی خود و حوزه فعالیتتان را شناسایی کنید تا عملکرد هدفمند داشته باشید.

شناسایی درست مخاطب هدف، به شما در تولید محتوای مناسب، پیام‌رسانی صحیح و تبلیغات پربازده کمک بزرگی خواهد کرد. و در نهایت نرخ تبدیل شبکه‌های اجتماعی را افزایش خواهد داد.

مطالعه مقاله های زیر در زمینه تولید محتوای مناسب حتما براتون کاربردی خواهد بود:

چگونه با تیتر جذاب مخاطبان خود را چند برابر کنیم؟

محتوای همیشه سبز

۷سیستم مدیریت محتوا برتر در سال ۲۰۲۰

تجزیه و تحلیل مخاطبان

برای شناخت و یافتن مخاطب واقعی خود با افرادی که تا به حال از شما خرید کرده‌اند، شما را فالو می‌کنند و با محتواهای شما تعامل برقرار می‌کنند، شروع کنید. بعضی از داده‌هایی که شما باید در نظر بگیرید:

سن

کافیست متوجه شوید که مخاطبان شما از کدام دهه و یا از چه نسلی هستند. عموما در چه گروه سنی قرار میگیرند و خواسته ها و نیازهای این گروه چی چیزهایی می تواند باشد؟!

مکان و زبان

مخاطبان شبکه‌های اجتماعی شما در کجازندگی می‌کنند؟ دانستن این موضوع به شما کمک می‌کند تا مناطق جغرافیایی خاصی را هدف‌گذاری کنید. فرهنگ و سلیقه آنها را بشناسید و حتی گویش و زبان آنها را نیز مد نظر قرار دهید.

توان مالی

سبک زندگی، موقعیت اجتماعی و توان مالی مخاطبان هدف شما چقدر است؟ مخاطبان هدف شما در شبکه‌های اجتماعی چه مقدار هزینه می‌کنند؟

مخاطبان هدف شما مایل به انجام چه کارهایی هستند؟ چه برندهایی به جز شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند؟

مرحله زندگی

مخاطبان هدف شما در کدام مرحله زندگی خود هستند؟ در دوران تحصیل یا دانشجویی؟ در دوران آمادگی برای ازدواج؟ در دوران بازنشستگی و …

جنس

جنسیت مخاطب یکی از عوامل مهم شناخت مخاطب هدف است هرچند که هیچ محصول یا خدماتی به جنس خاصی تعلق ندارد و حتی اگر هم داشته باشد (مثل لوازم آرایش یا ریش تراش) اما ممکن است جنس مخالف آن را به عنوان هدیه در نظر داشته باشد.

مخاطب هدف در شبکه های اجتماعی

تعامل با مخاطب هدف

پس از مدتی فعالیت در شبکه های اجتماعی خود مخاطبان مسیر حرکت را برای شما مشخص می نمایند. مخاطب از طریق کامنت ها و پیام ها شما را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهند داد و شما متوجه خواهید شد آنها چه سلایقی دارند؟ چه شیوه هایی را می پسندند و از چه مواردی راضی هستند و چه چیز آنها را ناراحت و یا دلزده می نماید.

تعامل با مخاطب هدف مسیر شناسایی را برای شما کوتاه تر کرده و از اتلاف وقت و انرژی شما می کاهد.

هدف مخاطب از دنبال کردن شبکه اجتماعی

قبل از هرچیز شما باید بدانید محصولات و خدمات شما چه تغییری در زندگی مخاطبان شما ایجاد کرده‌است؟ مدام از خود بپرسید:

چرا باید مخاطب ما را دنبال کند؟

از بودن با ما چه منفعتی به دست می آورد؟

ما چه نیازهایی از مخاطب را بر طرف خواهیم کرد؟

اگر لیست خاصی از مزایای برند خود ندارید، وقت آن رسیده که ببینید که چه چیزی به زندگی مخاطبان خود اضافه می‌کنید و بعد از آن فکر کنید که چگونه می‌توانید با استفاده از شبکه‌های اجتماعی خود برای مخاطبان خود خلق ارزش کنید.

پس از بررسی ها و تجزیه و تحلی های خود به این سوال ها پاسخ بدهید:

موانع اصلی برای خرید مخطبان از شما چیست؟ و چگونه می‌توانید بر آنها غلبه کنید؟

فالوورهای شما در چه مرحله‌ای هستند؟ درحال تحقیق یا آماده خرید؟ به دنبال بررسی بیشتر هستند؟

با چه نوع محتوایی بیشتر تعامل برقرار می‌کنند؟

پاسخ صحیح به این سوالات باعث خواهد شد با شناخت کاملی که از مخاطب هدف خود به دست آورده اید در مسیر خواسته ها و سلیقه و مهمتر از همه نیاز آنها حرکت نمایید و برای مخاطب خود جذاب، مفید و دوست داشتنی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *