دیجیتال مارکتینگ و کرونا

دیجیتال مارکتینگ و کرونا

این روزها به عنوان فردی که در یک تیم دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارد با حجم انبوهی از سوالات و مشاوره‌هایی درباره شیوه های نوین بازاریابی و فروش محصول و خدمات قرار گرفته ام که زمینه ساز نوشتن این مقاله شد.

کرونا با آمدنش تغییرات عمیق و بزرگی را در زندگی و کسب و کارها ایجاد نمود که به عقیده من، این تغییرات زمینه ساز اتفاق های بزرگی در شیوه های کسب و کار در سالهای پیش رو خواهد بود.

کرونا، تعطیلات اجباری، قرنطینه و تمام آن ماجراهایی که با طعم تلخ خودش ایجاد کرد، تلنگری بود برای همه که به فکر ایجاد شرایطی برای کسب و کار خود باشند تا هر رویدادی به سادگی نتواند به آن آسیب رسانده و زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

چرا دیجیتال مارکتینگ؟

با شیوع بیماری کرونا و ایجاد ترس و وحشت مردم از حضور در اجتماع و شروع قرنطینه های خانگی پررنگ ترین ماجرا تعطیلی کسب وکارهای مختلفی بود که در سطح اجتماع به شکل مغازه و شرکت در حال فعالیت بودند.

تعطیلی تلخی که آسیب های روحی و مالی عمیقی به همراه داشت و بدون شک دنباله دار خواهد بود.

در این میان کسب و کارهایی که از قبل معرفی، بازاریابی و فروش خود را در فضی مجازی آغاز کرده و در حال فعالیت بودند ضرر و زیان کمتری متحمل شده و چه بسا که حتی سود هم کرده باشند.

قرنطینه و خانه نشینی و همچنین تعطیلی در سطح شهر افراد زیادی را واداشت تا به خریدهای آنلاین روی آورند و لذت سفارش از منزل و تحویل درب خانه را تجربه نمایند و نسبت به این امر مشتاق شوند حتی پس از پایان قرنطینه و من معتقدم حتی پس از پایان کرونا!

آنهایی که قبل از کرونا و به هم ریختگی های این روزها دیجیتال مارکتینگ را به کار گرفته و به کسب و کار خود پیوند زده بودند سر پا مانده اند و در این شرایط نابسامان اقتصادی با قدرت بیشتری پیش میروند و مهر تاییدی بر پیش بینی های کارشناسانی زدند که از سالها قبل اعلام کرده بودند تمام کسب و کارها بالاخره به تکنیک های دیجیتال مارکتینگ نیازمند شده و روی خواهند آورد.

زندگی آنلاین

چه دوست داشته باشیم و چه نه سبک زندگی در حال تغییر است و اگر خودمان را با این جریان رو به رشد هماهنگ نسازیم به زودی از زندگی عقب خواهیم ماند.

چه خوب و چه بد اینترنت و فضای مجازی نقشی عمیق و پر رنگ در زندگی ما ایفا کرده و بارها و بارها زندگی را برای ما آسان ساخته است.

به یُمن همین اینترنت می توانیم تمام جهان را در گوشی همراه خود داشته باشیم، ارتباط برقرار کنیم، بیاموزیم و مهمتر از همه کسب درآمد داشته باشیم.

حضور کرونا، علاوه بر پررنگ تر ساختن علم دیجیتال مارکتینگ به ما یاد داد که زندگی آنلاین را تجربه نماییم.

آنلاین مشاوره بگیریم

آنلاین آموزش ببینیم

آنلاین خرید کنیم

آنلاین بفروشیم

زندگی آنلاین در بسیاری موارد ارزان تر، به صرفه تر، راحت تر و حتی ایمن تر است و محدودیت های مکانی را از بین برده سبک زندگی آرامتری را برای کاربران و مصرف کنندگان خود در نظر گرفته است.

فرزندان ما در سال های آینده بدون شک زمانی را برای خرید از این خیابان به آن خیابان و در ترافیک اختصاص نخواهند داد. آنها با تلفن همراه خود تمام مایحتاج خود را به شکل آنلاین انتخاب کرده و دریافت خواهند کرد.

تمام امور بانکی و اداری خود را به شکل آنلاین انجام خواهند داد.

و بدون نگرانی از فاصله ها در کلاس ها و آموزش های آنلاین هر استادی که تمایل داشته باشند شرکت خواهند داشت و زندگی را به شکلی متفاوت از آنچه ما تجربه کرده ایم پیش خواهند برد.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال  به مجموعه فعالیت هایی که در راستای تبلیغ محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتالی صورت می گیرد، گفته می شود.

برخلاف بازاریابی سنتی، مشتریان در دیجیتال مارکتینگ بیشترین اهمیت را دارند. به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند وب سایت، ایمیل، موبایل، شبکه های اجتماعی سعی می کنند رفتار مشتریان را تحلیل کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند و در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت نمایند.

 امروزه تعداد کاربران اینترنتی بسیار زیاد شده و تمامی شرکت های متوجه شده اند که برای موفقیت باید در اینترنت حضور فعال داشته باشند و از فضای آن برای جلب مشتری جدید و معرفی کالا و خدمات خود استفاده کنند و برای این کار ناچار هستند که از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال بصورت موثر استفاده نمایند.

چرا باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

دیجیتال مارکتینگ به ما کمک میکند محصول یا خدمات خود را زنده و پویا نگه داشته و به مشتری معرفی نماییم. می توانیم به بهترین شکل ممکن محصول و خدمات خود را معرفی کنیم و بدون هیچ مرز و محدودیتی مشتریان خود را داشته باشیم.

مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ عبارت است از:

دسترسی سریع و آسان به مخاطب هدف

قیمت مناسب

امکانات متنوع تبلیغاتی

ارتباط عمیق تر با مشتری

قابلیت بهبود سیستم کاری در سریع ترین زمان ممکن

مقرون بصرفه

در اختیار قراردادشتن ابزارهای سنجش و اندازه گیری

امنیت شغلی بالاتر

از کجا باید شروع کرد؟

برای شروع دو راه وجود دارد. راه امن تر و مطمئن تر این است که با تیم های فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ همانند تیم دیجیتال مارکتینگ بینهایت قرار داد بسته و فعالیت خود را به نیروهای متخصص و فنی آنها بسپاریم و از مزیت خلاقیت تبلیغاتی این گروه بهرمند شویم.

در صورتی که تمایل داشته باشید به شکل شخصی فعالیت های خود را در دست داشته بگیرید، نیازمند این است که پیش از هر چیز دانش خود را در حوزه دیجیتال مارکتینگ بالا برده و آموزش ببینید.

از نظر من منظقی تر و حتی به صرفه تر خواهد بود که افراد متخصص در این زمینه بهرمند شده و اجازه دهیمد آنها با دانش و تخصص خود در امر معرفی، فروش و برندینگ محصول یا خدمات شما را برعهده بگیرند.

چرا که دیجیتال مارکتینگ علمی کاملا ظریف و هوشمند است و در پشت آنچه دیگران به شکل تبلیغات یا معرفی محصول مشاهده می نمایند فعالیت ها و برنامه ریزی های نسبتا پیچیده و زمان بری قرار دارد که نیازمند تخصص و دانش بالا می باشد.

صرف هزینه در دیجیتال مارکتینگ نه تنها برای کسب و کار شما هزینه مازاد نخواهد بود بلکه موجب بازگشت سرمایه و سوددهی نیز خواهد شد.

با دانستن اینکه دیجیتال مارکتینگ چه ابزارها و تکنیک های متفاوت و وسیعی را شامل میشود بهتر متوجه خواهیم بود که این امر یک دانش فنی و تخصصی را شامل میشود و به کار گرفتن آن نیاز به مهارت دارد.

بخشی از ابزارها و تکنیک های دیجیتال مارکتینگ عبارتند از:

  • طراحی سایت
  • تولید محتوا
  • تبلیغات (گرافیک، محتوا، ویدیو، موشن گرافیک و …)
  • بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)
  • بازاریابی شبکه های اجتماعی
  • تبلیغات کلیکی
  • استراتژی های محتوا
  • افزایش بازدید کاربان
  • برند سازی
  • گیمیفیکیشن

سخن آخر

توضیحات من در این مقاله هرچند کوتاه و مختصر بود اما با توجه به آنچه در این چند ماه پس از شیوع کرونا تجربه و لمس کرده ایم میتواند برای بیان اهمیت دیجیتال مارکتینگ در کسب و کارهای امروز کافی باشد.

دیجیتال مارکتینگ علمی نوین است که به سرعت در حال پیشرفت می باشد و در پناه خود مشاغل جدید و پر درآمدی را ایجاد کرده است و از این گذشته فضایی امن برای مشاغل و کسب و کارهای مختلف در نظر گرفته و کاملا علمی و هوشمندانه در حال رشد و فعالیت می باشد.

پس از پایان ماجرای کرونا و بازگشت احساس امنیت و سلامت دیگر نه ما آدم های سابق هستیم و نه میتوانیم به سبک گذشته زندگی کنیم.

دیجیتال مارکتینگ به زودی بخش وسیعی از زندگی مردم جامعه را در بر خواهد گرفت:

ما یا در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت خواهیم داشت یا از آن برای کسب و کار خود بهره خواهیم برد و یا هر دو شکل آن را تجربه خواهیم کرد!

آموختن دیجیتال مارکتینگ و متوسل شدن به دانش آن جهت پیشرفت کسب و کار خود امری است که انجام آن امروز بسیار بهتر و مهمتر از فردا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *