چهره افراد در تبلیغات

چهره افراد در تبلیغات

سخت است تبلیغی را پیدا کنید که در آن به طرزی چشمگیر چهره افراد به نمایش گذاشته نشده باشد. با جست و جویی ساده در اینترنت متوجه منظور من خواهید شد. تقریبا در تمامی تبلیغات افرادی شاد در سنین و نژادهای مختلف دیده می شوند تا درخواست “مشاهده بیشتر” را حمایت کنند.

بازاریاب های اینترنتی گرایشی به استفاده از چهره افراد در تبلیغات دارند. از هرچه گذشته، چهره های انسانی میتوانند گرما و احساسات بیافزایند که به حمایت بیشتر از هدف مورد نظر برند یا محصول خاص کمک می کند.

اما فقط یک فرضیه جدید وجود دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت : استفاده از چهره ها میتواند به  اجرای تبلیغ  آسیب وارد کند!!!

مواجه شدن با تصور غلط

چشمان ما به سمت صورت در موضوعات انسانی جلب می شود. در نگاه اول این ممکن است به صورت عاملی راهبردی به نظر آید: به سادگی از چهره افراد در تبلیغات استفاده کنید تا توجه بیشتری جلب کنید.

بازدید کنندگان گرایش دیگری دارند که بازاریابان باید به آن توجه کنند: به جای خواندن تیتر و عنوان یک عکس، مصرف کنندگان آن را رد میکنند و به خود عکس توجه نشان می دهند. یک تحقیق رد یابی چشم که اخیرا انجام شده با عنوان “خیره شدن چشم را نمیتوان نادیده گرفت”، این تاثیر را با یک صفحه سایت که کودکی را در حال زل زدن به خواننده نشان میداد، اثبات کرد.

هرچند که صفحه عنوان بزرگی نیز داشت اما چهره کودک اکثریت توجه را به خود جلب کرد. برای اهداف تبلیغاتی، این تبلیغ شکست خورد چرا که تصاویر به تنها به ندرت می توانند تمامی اطلاعات در ارتباط با تبلیغ را منتقل کنند.

چهره افراد و انزوای مخاطب

غیر از جلب کردن ، نشان دادن چهره افراد به طور غیر عمد میتواند مخاطبان خاصی را منزوی کند و از خود براند! چرا که انسان ها در قضاوت کردن درمورد موضوعات انسانی سریع عمل می کنند!

موسسه perception اینگونه توضیح می دهد که ” هر فرد به طور غیرمستقیم تا حدی سوگیری دارد”. نشان دادن چهره افراد در تبلیغات احتمالا میتواند مشتریان خاصی را جذب کند، اما چون اکثر مشتریان مورد هدف شامل طبقه بندی بزرگ و متفاوتی از مردم می شوند، شما در حال انجام ریسک بزرگی به لحاظ ایجاد تصور نامساعد شده اید که ممکن است نتیجه ای متفاوت با آنچه انتظار دارید را رقم بزند!

ضرب المثلی که من دوست دارم درمورد مشتری هدف آن را دنبال کنم این است “طنین انداز شو،(کسی یا چیزی را) بیگانه نکن”. و چهره افراد میتوانند افراد خاصی را به انزوا بکشانند و با جمع بیگانه کنند. طی تحقیقات این سالهای من در روشها و شیوه های مختلف بازاریابی، متوجه شدم  عده ای از کارشناسان بزرگ علم تبلیغات بر این باور هستند که تبلیغاتی که در آنها چهره افراد وجود دارد ، عموما پاسخ خواننده یا بیننده را کاهش می دهد و  تبلیغات بدون عکس یا محیط خنثی تر نتیجه بهتری نسبت به تبلیغاتی که به چهره افراد تکیه میکنند، داشتند.

blank

۳ راهبرد بصری بدون چهره که میتوانید برای دریافت نتیجه بهتر در نظر بگیرید

همانطور که مشخص می شود، راه های جایگزین بسیاری برای استفاده از تصاویر و ابزار بصری در کمپین های تبلیغاتی وجود دارد که مشارکت مشتری را به طور کل بالا می برد.

این ها ۳ روش هستند که شما میتوانید با استفاده از آنها شروع کنید.

تصویربرداری محیطی

عکاسی منبعی مهم برای تبلیغات است، اما مواظب آن دسته از تصاویر کهچهره افراد واضحا در آن مرکزیت دارد، باشید. اگر در حال تبلیغ یک سرویس اشتراک تلویزیون هستید، از تصویر کلیشه ای خانواده ای خوشحال و در حال خوردن پاپ کرن در خانه فاصله بگیرید. به جای آن خانواده را در همان خانه نشان دهید با نمایی از پشت تا تجربه تلویزیون دیدن را مورد تاکید قرار دهید، بهترین شکل آن است که در صفحه تلویزیون چیزی هم در حال نمایش باشد.

تصویربرداری محصول

راه دیگر این است که از تصاویر و فیلم های محصولی که در حال فروش آن هستید استفاده کنید و عکاسی صنعتی را به کار بگیرید. مثلا اگر محصول شما اینترنت است، صفحه لپ تاپ یا تبلتی را نشان دهید که روی آن پیامی چشمگیر و قابل توجه نمایش داده می شود. ممکن است برخی فکر کنند این راه ویژگی های کمتری را نسبت بهچهره افراد و سبک زندگیشان منتقل می کند، اما در حقیقت کارایی عکاسی و فیلمبرداری های محصول محور بیشتر و بهتر است.

طراحی های خلاقانه

درحالی که این بهترین راه برای همه برند ها نیست، طراحی های خلاقانه راه موثر دیگری برای پراکنده کردن قضاوت های اجتناب ناپذیر بینندگان است. به طور مثال، تبلیغات طراحی شده به طور گسترده مسئول کمک رسانی به برند Duluth به رسیدن رشد چشمگیر در رقابت صنعت پوشاک است. البته این موضوع به برند، محصول و خدماتی بستگی دارد که عرضه میکنید، اما این طراحی ها با نمایش دادن نماهای غیر واقعی تر از چهره افراد ، باید پیامد های منفی کمتری داشته باشد.

باید و نباید

انسان موجودی اجتماعی ست و این در طبیعت ماست که پاسخ های مثبت و منفی ناهشیار داشته باشیم چرا که به یکدیگر مربوطیم. به عنوان یک بازاریاب، مهم است که این همنشینی را مثبت نگه داریم.

با استفاده از تصاویر با تمرکز زیاد بر چهره افراد در تبلیغات، شما در خطر آسیب رساندن به مشارکت و پاسخ ها هستید. درحالی که ممکن است کمی زحمت بیشتری بطلبد تا راه درست را انتخاب کنید، به تصویر برداری محیطی، تصویر برداری محصول و طراحی های خلاقانه بیشتر فکر کنید تا نتایج بهتری نیز بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *