۶ راه مشارکت مشتری در محتوا

۶ راه مشارکت مشتری در محتوا

 

مشتریان قلب کسب و کار شما هستند. از هرچه بگذریم، آنها سرمایه ای فراهم می کنند تا آنچه شما تاسیس کرده اید، با قدرت به کار خود ادامه دهد؛ مثل سوخت برای موتور شما. تا حالا به این فکر کرده اید که چقدر مشتریان می توانند به شما کمک کنند تا پایگاه مشتریانتان را رشد دهید؟

بازاریابی نظیر به نظیر تنها یک کانال زیست پذیر که شما باید در آن جست و جو کنید، نیست؛ بلکه همانی ست که موفقیت زیادی در هردو بازاریابی B2B و B2C دریافت کرده. مساله مهم به طور کامل شریک شدن با شبکه ای از مشتریان راضی و خوشحالتان است تا در بحث فروش اجتماعی، ارجاعات و رهبری فکری شما را یاری دهند. در حقیقت ۹۱ درصد خریدهای B2B می گوید تصمیم های خرید قبلی توسط گفته های افراد هم تراز در آن صنعت تحت تاثیر قرار گرفته است. بهترین راه برای سرمایه گذاری کردن بر آن از طریق مشارکت دادن مشتری در بخش تولید محتواست.

مطالعه موردی های مشتری

اگر به هر وبسایت کاری سر بزنید، احتمالا به مجموعه ای از مطالعه موردی های مشتری بر میخورید که یا در صفحه اصلی ست یا در صفحه ای مختص به خود جمع آوری شده. مطالعه های موردی گیراترین راه را فراهم می کند تا با مشتریانتان این را به اشتراک بگذارید که چگونه افراد نظیر آنها در همان صنعت بر چالش های مشابه و در ساختار مربوط با استفاده از راه حل شما پیروز شدند. ثابت شده است که داستانگویی تاثیر شگرفی بر تصمیماتی که میگیریم دارد. به هرحال همانطور که داستان های بد وجود دارند، مطالعه موردی های بد هم وجود دارند. لازم است پیش از آن بدانیم که مطالعه موردی خوب چه ویژگی هایی دارد تا تاثیر این راه را افزایش دهیم.

مطالعه مقاله نقش اطلاعات مشتریان در تولید محتوا را برای درک بیشتر نقش و اهمیت مشتریان به شما توصیه می کنم.

وبلاگتان را به روی مشتریان باز کنید

پایگاه مشتریان شما، منبع غنی دانش است که انتظار به اشتراک گذاشته شدن را می کشد. وبلاگ نویسی مشتریان یک راه فوق العاده برای این هدف است. با تنوع صنعت های مختلف و شخصیت هایی که همگی چیز مشترکی دارند، وبلاگ شما پلتفرم خیلی خوبی را برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نقطه نظرات جدید و رشد دادن یک جامعه فراهم میکند.

اگر شما یک برنامه وبلاگ نویسی میهمان قدرتمند دارید، به تقویم ویراستاری خود و اینکه کدام مشتریان ممکن است رهبر فکری خوبی برای اضافه کردن به وبلاگ شما داشته باشد، فکر کنید.

به این فکر کنید که در طی چرخه فروش درمورد خریدارانتان چه آموختید، به آنها دسترسی پیدا کنید و از آنها بخواهید درمورد “نقطه درد” مشخصی که دارند، وبلاگ نویسی کنند. شما میتوانید از این فرصت به عنوان موقعیتی برای دست پیدا کردن به مخطابین جدید نگاه کنید؛ در صورتی که از مخاطبینتان بخواهید لینک وبلاگتان را در کانال های خودشان منتشر کنند و برایتان تبلیغ کنند. از آنجا که وبلاگ نویسی یک کانال کم هزینه است، شما میتوانید زمان تیم بازاریابی خود را با دادن این فرصت که تمام کارهای وبلاگ نویسی را خودشان انجام ندهند، به حداکثر برسانید. این حتی یک فرصت استثنایی ست تا مشتریانتان داستان های خود را بگویند.

مشتریان را در وبینارها مشارکت دهید

درست مثل وبلاگ نویسی مشتریان، شما میتواند سری وبینارهای مشتریان برگزار کنید. این یک راه خیلی خوب برای مشارکت دادن مشتریان به عنوان میهمان یا حتی دعوت از آنان برای سخنرانی درمورد موضوعات مورد تخصصشان است. اگر برای صنایع متفاوتی کار بازاریابی انجام می دهید، این راه بسیار خوبی برای مشتریانتان است تا با افراد هم ترازشان در آن صنعت فوت و فن های معامله، چگونگی به موفقیت رسیدن با استفاده از پلتفرم شما و نقطه نظرشان در چالش های متداول را به اشتراک بگذارند.

نکته فوق العاده درمورد وبینارها و متفاوت با کانال های ذکر شده این است که میهمان شما زمان دارد تا در عمق بیشتری برود، تصاویر زنده نشان دهد و از طریق گفت و گوی زنده با مخاطبتان ارتباط بگیرد. وقتی مشتری فرصت صحبت کردن پیدا میکند، وجه ای از اعتماد و موثق بودن را با خود همراه می کند، چیزی که به راحتی در نوشته به دست نمی آید.

در شبکه های مجازی لایو بگذارید

همینطور که شما هم احتمالا متوجه شده اید، جلسات لایو کم کم جای دیگر جنبه های فضای مجازی را میگیرند. آنها راه تازه، جذاب و بدون خرجی را برای مشارکت دادن مخاطب هدفتان پیشنهاد می دهند که چیزی شبیه به آنها در گذشته موجود نبوده. درحالی که این جلسات لایو هنوز نسبتا بازار جدیدی محسوب می شوند و کمپانی ها در حال تلاش برای تنظیم کردن دست آوردشان هستند، قطعا قسمتی از آن بودن یک پیروزی ست. در حقیقت آن قدر زیاد که برآورد می شود این صنعت تا سال ۲۰۲۱ بیش از ۷۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

اما چرا پیروزی ست؟ ارقام نشان می دهد که ۸۰ درصد از مخاطبتان ترجیح می دهند یک جلسه لایو را تماشا کنند تا اینکه پستی از یک برند را بخوانند. سوال شما این است که چرا؟ درست مثل شور و شوق وقتی که سلبریتی محبوب شما در یک جلسه لایو سر و کله اش پیدا می شود یا وقتی یک اینفلوئنسر به توییت شما پاسخ می دهد، جلسات لایو سطح جدیدی از اعتماد، شفافیت و اعتبار را با خود همراه میکند.

اگر این گزینه ای ست که هنوز آن را بررسی نکردید، من شما را تشویق میکنم که این کار را انجام دهید. شرکت دادن مشتریان، راه بسیار خوبی برای شروع است! به این فکر کنید که چطور میتوانید این جلسات لایو را به صورت ایونت ها، جلسات پرسش و پاسخ، مصاحبه ها، اعلان ها و یا حتی فرصت های پشت صحنه یکپارچه کرده و پیش ببرید.

blank

محتوای ویدیویی خود ضبط شده تبلیغ کنید

مانند جلسات لایو، محتوای ویدیویی ضبط شده توسط خودتان راه پیشگام دیگری برای غنی کردن جامعه مشتریان، به صورت آنلاین و یکی از راه های تبلیغاتی جذب مشتریان  است. عرضه کردن ویدیوها دست آوردی جدید و جذاب است که تیم ما به تازگی از آن استقبال کرده، و این بسیار هیجان انگیز است که ببینیم مشتریان، چگونه به آن پاسخ داده اند. تیم ما با استفاده از این امکان دست به برگزاری مصاحبه و چالش زد که با استقبال خوب مشتریان ما رو به رو شد.

هیچ وقت دست از جمع آوری نقل قول ها نکشید

نقل قول مشتریان،هر بخش محتوایی که تیم بازاریابی ما تولید میکند را غنی تر می سازد. بخش فوق العاده این تکه های گنج این است که ما میتوانیم آنها را در هر جایی استفاده کنیم؛ در شبکه های مجازی، کاغذهای سفید، کتاب های الکترونیکی و… . این احتمالا راحت ترین و موثرترین راه برای مشارکت دادن مشتریان در محتوایی که تولید میکنیم است.

یکی از بزرگترین چالش های بازاریابی تصمیم گرفتن درمورد این است که مشتری شما چه پیامی را خیلی خوب درک میکند و چه راهی بهتر از بازاریابی نظیر به نظیر این کار را انجام می دهد؟

راه های بی شماری برای مشارکت دادن مشتریان در تولید محتوا ورای مطالعه موردی سنتی و انتظار مطبوعات  وجود دارد. علاوه بر این با پیشرفت مداوم تکنولوژی ما آزادی این را داریم که بهترین کاری که میتوانیم را انجام دهیم، خلاق باشیم و چیز جدیدی را امتحان کنیم.

راه های تیم شما برای مشارکت دادن مشتری در بخش تولید محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *