هک رشد یا بازاریابی، مسئله این است!

هک رشد یا بازاریابی، مسئله این است!

هک رشد از کجا آمد؟

اصطلاح هک رشد یا Growth Hacking اولین بار توسط آقای (شان الیس) بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی هکر رشد در سال ۲۰۱۰ بیان شد.

آقای شان به یک نیروی کاری با ارزش در جهت رشد سازمان تبدیل شد که سیستم‌ها، فرایندها و طرز فکری را راه‌اندازی می‌کرد که بعد از او نیاز بود به نیروی جایگزین انتقال داده شود اما شان الیس برای جایگزینی خود در سازمان ها و شرکت ها به دنبال بازایاب‌ها نبود .

بنابراین او پست استخدامی خود را به این صورت عنوان کرد: “یک خالق رشد یا یک هکر رشد برای شرکت خود بیابید” و در این زمان ایده هک رشد متولد شد.

استفاده از کلمه “هک” استعاره‌ای از روش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر برای انجام کار است.

هک رشد و استارتاپ ها

هک رشد به روش‌های کم هزینه‌ای در بازاریابی نوین گفته می‌شود که به کمک آن می‌توان پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در جذب کاربران، فروش یا ارتقای کسب و کار داشت.

هک رشد ترکیبی از بازاریابی، بررسی مداوم اطلاعات آماری و تکنولوژی است که به تازگی در میان مدیران و علاقمندان به بازاریابی نوین رواج و محبوبیت بالایی پیدا کرده است.

هک رشد، برای افزایش تعداد مشتریان کسب‌وکار، آزمایش‌های مختلفی انجام می‌دهد و به صورت مستمر و دائم مشتری را زیر نظر گرفته و دنبال می کنند.

برای استارتاپ‌ها استفاده از هک رشد به معنای برتری بر شرکت‌های بزرگ است. چون آنها منابع و بودجه کم‌تری برای انجام همان کاری که شرکت‌های بزرگ انجام می‌دهند، را دارا هستند و به روش جایگزین با هزینه کم‌تر، نیاز دارند. که این امتیاز می تواند همان استخدام یک هکر رشد باشد.

دانش هک رشد باید به اندازه‌ای باشد که بتوانند به شکلی مستقل و با کمترین هزینه ایده‌های خود را به اجرا درآورند. که این ویژگی باعث ایجاد تفاوت بارز میان آنها و بازاریاب ها شده است .

به عقیده بسیاری از کارشناسان،هک رشد، روش بازاریابیِ آینده می باشد و آنچه مشخص است این است که تمایل به استخدام یک هکر رشد در سازمان‌ها و خصوصا استارت تاپ‌ها،افزایش یافته و آکادمی های آموزش هکر رشد در حال رونق گرفتن هستند.

چگونه با تیتر جذاب مخاطبان و مشتریان خود را چند برابر کنیم؟

تفاوت بازاریابی و هک رشد

یکی از مهم‌ترین تخصص ها درهرکسب و کاری، علم بازاریابی و شناخت شاخص های کلیدی آن است. در دنیای امروز بازاریابی نقش اساسی درپیشبرد اهداف کسب و کار دارد و از حالت سنتی آن خارج شده و به شکل کاملا تخصصی آموزش داده می شود.

هک رشد از اصطلاحاتی است که به تازگی وارد دنیای بازاریابی شده و برای مدیران جذابیت بالایی داشته است و تمایل به استفاده از یک هکررشد در مجموعه کاری بین مدیران، خصوصا مدیران استارتاپی افزایش پیدا کرده است.

  • هکر رشد باید تمام جنبه‌های مربوط به بازاریابی را آموخته باشد و تحت نظر بگیرد درحالی که بازاریاب بیشتر روی دیده شدن و افزایش میزان ترافیک ورودی به مجموعه تمرکز می‌کند.
  • هکر رشد برای یافتن کارآمدترین روش، راه های مختلفی را امتحان می کند در حالی که بازاریاب بر یک استراتژی و روش مشخص تمرکز می کنند.
  • هکر رشد با آمار پیش می‌رود و به آن توجه دارد در حالی که بازاریاب عموما به اطلاعات آماری بی توجه و سهل گیر هستند.
  • هکر رشد توانایی‌های تکنیکی و کامل در زمینه های مختلف نظیر برنامه‌نویسی، خودکارسازی، شبکه و … دارد و بازاریاب نیازی به دانشی جز در حوزه بازاریابی و فروش نمیبیند.
  • هکر رشد به شکلی مستمر در ارتقای محصول نقش دارد و به صورت مداوم بازخورد مشتری را زیر نظر می گیرد.
هک رشد و بازاریابی

هک رشد و رشد کسب و کار

هکر رشد می‌خواهد موجب رشد استارتاپ‌شود، از این رو تمام روش‌های ممکن را ارزیابی می‌کند تا کم‌هزینه‌ترین و سریعترین روش را شناسایی کند.

بنابراین آنچه که در مفهوم هکر رشد مهم است نتیجه گرا بودن فرد است. به طور کلی تمام تصمیم‌های هکر رشد در جهت رشد گرفته می‌شود و هر تاکتیکی که استفاده می‌کند به امید رشد بیشتر است. بدون شک بازاریابان سنتی هم به رشد اهمیت می‌دهند اما نه به صورت کاملا تخصصی و علمی.

هکر رشد بر روی یک هدف واحد متمرکز می‌شود بنابراین او قادر است تا به یک وظیفه‌ای دست یابد که در ابتدا مهم است.

این تمرکز مطلق بر روی رشد، تعدادی از روش‌ها، ابزارها و بهترین شیوه‌ها را بوجود می‌آورد که به سادگی در مجموعه بازاریابی سنتی موجود نیست.

استفاده ایده آل از مکانیسم های بازی در بخش‌هایی از کسب و کار است که وابسته به انگیزش و برقراری تعامل می باشد را گیمیفیکیشن در بازاریابی می گویند.

هک رشد یا بازاریابی

با توجه به آنچه تا کنون توضیح داده شد هک رشد، به هیچ وجه به عنوان یک جایگزین برای بازاریابی تلقی نمی شود. هرچند که جدای از موجودیت های جداگانه آنها، این دو راهکار تا حدود زیادی، مستقیماً با یکدیگر در ارتباط هستند.

یک بازاریاب، بازاریاب دیجیتال، یا حتی کارشناس فروش سنتی دارای گستره کار وسیعی است، و این در حالی است که مجموعه مهارتهای آنها اگر چه ارزشمند است اما در حیات و رشد شرکت‌های کوچک یا استارتاپ‌ها چندان موثر نیست. یک هکر رشد صرفاً در نحوه پردازش و اجرای پروژه با یک بازاریاب یا مارکتر متفاوت می باشد و هدف نهایی او رشد است!

هر تصمیم که یک هکر رشد در مجموعه کاری خود اتخاذ می‌کند، نهایتاً به رشد می‌رسد. هر راهبرد،ایده، تاکتیک و کار ابداعی به امید ایجاد درصد بالاتری از رشد  توسط هکررشد مورد استفاده قرار میگیرد.

البته بازاریابان سنتی نیز به رشد توجه بسیار زیادی خواهند داشت، اما نه به اندازه‌ یک کارشناس هک رشد.

نقطه قوت یک هکر رشد در تمرکز فوق العاده او روی یک هدف واحد است.

آنها با نادیده گرفتن همه مسائل حاشیه ای و جانبی می‌توانند نتیجه‌ را با سرعت بیشتر از یک بازاریاب به دست آورند و میزان هزینه را تا سطح قابل توجهی کاهش دهند.

متخصصین بازاریابی سنتی، در شناخت محصولات مهارت ویژه ای دارا هستند، اما گسترش اینترنت و علمی شدن بازاریابی، تعریفی جدید از کلمه‌ محصول ارائه کرده است که باعث شده برای مارکت کردن محصول به استراتژی‌ها و تکنیک‌های جدیدتری نیاز داشته باشیم.

تمرکز هکر رشد بر رشد محصول موجب ظهور تعدادی روش، ابزار، استراتژی، تکنیک و برخی از بهترین فعالیت‌های بهینه سازی شده است که به سادگی در بازاریابی سنتی وجود ندارد و در واقع با گذر زمان تفاوت بین این دو رشته آشکارتر می سازد!

به تبلیغات و بازاریابی علاقمند هستید؟ مقاله های زیر را از دست ندهید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *