Trust Rank یا رتبه اعتماد سایت و تاثیر آن بر سئو سایت

Trust Rank یا رتبه اعتماد سایت و تاثیر آن بر سئو سایت

Trust Rank یا به اختصار Tr به معنای رتبه اعتماد گوگل می‌باشد و یکی از فاکتورهایی است که در رتبه‌دهی گوگل به سایت‌ها تاثیرگذار است. Trust Rank به خزنده‌های موتورهای جستجو کمک می‌کند تا از نظر میزان اعتمادی که می‌توان به صفحات نمود، محتوای آن را مورد بررسی قرار دهند. همچنین موتورهای جستجو بر اساس رتبه اعتماد سایت نسبت به فعالیت‌های سئو خارجی سایت نظارت می‌کنند. اما اینکه کاربرد Trust Rank چیست و اینکه چگونه می‌توان رتبه Trust Rank سایت را افزایش داد، از جمله سوالاتی است که آژانس دیجیتال مارکتینگ بینهایت در این صفحه قصد دارد پیرامون آن توضیحاتی را ارائه دهد. پس با بینهایت همراه باشید.

رتبه اعتماد گوگل چیست؟

Trust Rank در ابتدا توسط کمپانی یاهو ایجاد شد اما بعد از مدت زمانی گوگل با بهره بردن از الگوریتم‌های آن و توسعه دادن آن، در نتایج و جستجوهای خود از آن بهره برد. Trust Rank یکی از معیارهای خوب گوگل برای مبارزه با اسپم سایت است. بیشترین تاکید رتبه اعتماد گوگل بر روی کیفیت و طبیعی بودن لینک سازی خارجی و بک لینک‌های سایت است. استفاده از متد‌های سئو کلاه سیاه یا تولید بک لینک بصورت مصنوعی، Tr سایت شما را کاهش و سایت شما را در زمره سایت‌های Spamdexing قرار خواهد داد. علاوه بر این گوگل نگاه نرم‌تر نسبت به سایت‌های دارای رتبه اعتماد بالا دارد و در مقابل نگاه او به سایت‌های دارای رتبه اعتماد کم بسیار سخت‌گیرانه خواهد بود.

چگونه Trust Rank را بدست بیاوریم؟

پیش از در مقاله جامع آموزش سئو از مقدماتی تا پیشرفته در مورد انواع ابزارهایی که یک سئوکار برای سئو سایت نیاز دارد صحبت کردیم و آموزش‌هایی را نیز ارائه دادیم. یکی از این ابزارها، استفاده از سایت MOZ است. این سایت با اعمال تغییرات بر روی الگوریتم‌هایی موجود یک معیار برای سنجش اعتماد سایت‌ها ایجاد کرده است که نام آن را MOZ TRUST گذاشته است. این معیار نیز از ۱ تا ۱۰ است و داشتن رتبه یک به معنای آن است که ۱۰۰ درصد لینک‌های سایت شما اسپم است. در این معیار داشتن رتبه ای همچون ۶، نرمال و طبیعی خواهد بود.

راه‌های افزایش Trust Rank سایت برای داشتن سئو معتبر

راه‌های افزایش Trust Rank سایت

برای افزایش رتبه اعتماد گوگل نیاز به انجام فعالیت‌های در سئو داخلی سایت و همچنین سئو خارجی سایت می‌باشد. این فعالیت‌های شامل موارد زیر است:

بک لینک به سایت‌های معتبر

یکی از ویژگی‌های سایت‌های ضعیف و کم بازدید در دنیای اینترنت، لینک ندادن این سایت‌ها به دامنه‌های معتبر و بزرگ است. برای افزایش Trust Rank باید شروع به تولید لینک‌های خارجی در میان تولید محتوای سایت خود کنید. پیش از این در مورد اهمیت ساخت لینک‌های داخلی و خارجی توضیح دادیم که لینک دادن به سایت‌های معتبر و بزرگ باعث بهبود وضعیت سئو سایت شما نیز خواهد شد. پیشنهاد ما لینک دادن به سایت‌های دارای دامنه‌ی EDU یا GOV است.

حریم خصوصی سایت را فعال کنید

وجود این اطلاعیه هرچند که کسل کننده باشد برای گوگل بسیار پر اهمیت است. داشتن اطلاعیه حریم خصوصی از قبیل احراز هویت، شرایط سایت، قوانین و مقررات و … علاوه بر اینکه حفظ حریم خصوصی شما را به دنبال خواهد داشت، رتبه اعتماد شما نزد گوگل را نیز افزایش خواهد داد. این ویژگی برای سایت‌های فروشگاهی و دارای درگاه پرداخت دوچندان اهمیت دارد.

آموزش سئو سایت های فروشگاهی ووکامرس با افزونه Yoast را از دست ندهید.

کاهش نرخ پرش یا BOUNCE RATE سایت

نرخ پرش یا مدت زمانی که کاربر در صفحات سایت شما گشت و گذار می‌زند از دیگر فاکتورهای مهم برای افزایش Trust Rank است. دلیل این موضوع بسیار ساده است. از نظر گوگل اگر محتوای یک سایت کامل و قابل اعتماد باشد، کاربران مدت زمان بیشتری را در آن صفحه یا سایت سپری خواهند کرد. در عوض اگر کاربری پس از ورود به سایت بلافاصله از آن خارج شود بیانگر غیراعتماد و کامل نبودن آن سایت است. بنابراین باید با تولید محتوای سایت بصورت منحصربه‌فرد و البته کامل، نرخ پرش سایت خود را کاهش دهید.

درج منابع قابل استناد در انتهای صفحات

از دیگر ترفندهای افزایش رتبه ی Trust Rank درج منابع محتوای سایت در انتهای صفحات می‌باشد. اینکار رضایت و خشنودی گوگل را به همراه خواهد داشت. چرا که داشتن منبع معتبر برای محتوای سایت نشان‌دهنده ی معتبر بودن محتوای سایت شما خواهد بود.

صفحه درباره ما را کامل کنید

صفحه‌ی درباره‌ی ما باید دربرگیرنده‌ی مشخصات برند شما باشد. گوگل به برند‌ها اهمیت می‌دهد. حتی اگر سایت شما یک سایت معمولی‌ست اما شبیه برندهای بزرگ عمل کنید. داشتن صفحه کامل درباره‌ی ما که از صفر تا صد فعالیت‌های شما و سایت شما را بیان کند، به راحتی می‌تواند رتبه Trust Rank را افزایش دهد.

در شبکه های اجتماعی فعال باشید

اکثر سایت‌های بزرگ یا بهتر بگوییم برندها در صفحات اجتماعی فعالیت دارند. حضور در شبکه‌های اجتماعی و کسب محبوبیت در آن‌ها باعث ارتقای رتبه‌ی اعتماد گوگل سایت شما خواهد شد. این یکی از ترفند‌هایی‌ست که پس از آخرین آپدیت الگوریتم گوگل در سال ۲۰۲۰، باعث افزایش Trust Rank سایت‌ها می‌شود.

تغییرات الگوریم گوگل در سال ۲۰۲۰ را بشناسید.

مقالات پیشنهادی بینهایت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *