چطور در اینستاگرام کپشن حرفه‌ای بنویسیم؟

چطور در اینستاگرام کپشن حرفه‌ای بنویسیم؟

نوشتن کپشن در اینستاگرام می‌تواند کار بسیار سختی باشد. سوال اینجاست که بهتر است چه جور متنی بنویسید؟ خنده دار؟ الهام‌بخش؟ جدی؟ بهتر است از هشتگ یا ایموجی استفاده کنید یا خیر؟ دعوت از فالوئرها برای انجام کاری که می‌خواهید چطور؟

برای اینکه به شما کمک کنیم تا کپشن‌هایی به خوبی عکس‌های خود داشته باشید، در این مقاله راه حل‌هایی را به شما ارائه می‌کنیم. با آژانس دیجیتال مارکتینگ ما همراه شوید.

چرا نوشتن کپشن حرفه‌ای در اینستاگرام بسیار مهم است؟

یک کپشن خوب می‌تواند مانع اسکرول کردن فالوئر شما شود. یعنی شما با نوشتن یک کپشن حرفه‌ای می‌توانید توجه مخاطب را به نحوی جلب کنید که او زمان بیشتری را برای دیدن پست شما سپری کند. این مسئله طبق الگوریتم اینستاگرام به نفع صفحه شماست.

کپشن ابزاری قدرتمند است که می‌تواند لایک، کامنت و حتی بازدید از وبسیات را بالا ببرد. همچنین در صورتی که اینگیجمنت پست شما بالا باشد، ممکن است سر از صفحه اکسپلورر در آورد. برای رسیدن به صفحه اکسپلورر اینستاگرام مقاله ترفندهای رسیدن سریع به اکسپلورر اینستاگرام را مرور کنید.

علاوه بر آن کپشن می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای ساختن یک رابطه قوی بین شما و مخاطبان‌تان باشد. کپشن‌هایی که از آن‌ها به عنوان میکرو-بلاگ‌نویسی یاد می‌شود، در حال حاضر بسیار پرطرفدار شده‌اند. مخاطبان شما می‌توانند با کمک این کپشن‌ها ارتباط عمیق‌تری با شما پیدا کنند و به برند شما وفادار بمانند. برای یادگیری عنوان نویسی اینستاگرام، مقاله ی تکنیک های تیتر نویسی شبکه های مجازی را فراموش نکنید.

فراموش نکنید که یک کپشن حرفه‌ای می‌تواند حاوی جمله‌ای در قالب یک دعوت از مخاطب برای انجام یک کار باشد. چنین کپشن‌هایی می‌تواند تعداد زیادی کامنت دریافت کند و از این طریق اینگیجمنت صفحه را نیز بالاتر ببرند.

برای تبلیغات موفق در اینستاگرام، مقاله الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ را از دست ندهید!

۱۰ روش نوشتن کپشن حرفه‌ای در اینستاگرام

یک کپشن خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ به ساده‌ترین شکل می‌توان گفت که یک کپشن خوب فضایی شخصی دارد. به این معنی که با هویت صاحب صفحه یا برند ارتباط معنایی و محتوایی دارد. کپشن خوب برای مخاطبان الهام بخش است و آن‌ها را به انجام کاری بخصوص تشویق می‌کند. با این وجود ممکن است با خود بگویید:

“حالا که زمان زیادی برای تولید یک تصویر عالی برای اینستاگرام صرف کرده‌ام، دیگر وقتی برای نوشتن یک کپشن پرمحتوا ندارم.”

اما باید بدانید که نوشتن کپشن برای رشد و دیده شدن در فضای اینستاگرام اهمیت بسیار زیادی دارد.

ما در اینجا سعی می‌کنیم راه‌های نوشتن کپشن حرفه‌ای را به شما آموزش دهیم. پر انرژی باشید و با نوشتن کپشن مناسب، اینگیجمنت صفحه را بالا ببرید و مخاطبان را به طرفداران وفادار برند خود تبدیل کنید.

کپشن نویسی حرفه‌ای در اینستاگرام

روش #۱: جمله اول را جذاب و پرقدرت بنویسید

باید بتوانید با کمک اولین جملات، نظر مخاطبان را به نحوی جلب کنید که آن‌ها تا پایان متن شما را بخوانند. سعی کنید عناصری که برای مخاطب جذاب است را در همان جملات اول قرار دهید. اینستاگرام کپشن را برای نمایش اولیه در فید خلاصه می‌کند. شما باید بتوانید در جملات اول، افراد را ترغیب کنید تا با کلیک بر روی [more…] متن را تا انتها دنبال کنند.

شما می‌توانید جمله‌ای را بیان کنید که کنجکاوی مخاطب را تحریک کند. کپشن می‌تواند احساس آن‌ها را درگیر کند یا پیشنهاد وسوسه کننده‌ای را ارائه دهد.

از هر روشی که استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که هدف اصلی کشیدن مخاطب به سمت محتوایی است که منتشر می‌کنید.

روش #۲: مخاطبان را دعوت به انجام کاری کنید

یکی از موثرترین کارها دعوت از مخاطبان برای لایک کردن یا کامنت گذاشتن است. این کار بیش از آنچه که انتظارش را دارید اینگیجمنت در اینستاگرام را بالا می‌برد. یک دعوت درست و حسابی می‌تواند حتی چیزی بیشتر از بالا بردن اینگیجمنت به شما بدهد. اگر کارتان را بلد باشید، با دعوتی ساده در یک پست اینستاگرامی، اینگیجمنت وبسایت، خبرنامه و خرید آنلاین شما نیز بهبود می‌یابد.

مثلا می‌توانید با پرسیدن احساس یا تجربه شخص درباره پست مورد نظر یا با مطرح کردن جملاتی مثل:

 -اگر موافق هستید، لایک کنید!

-نظر شما در این باره چیست؟

-دوستانتان را در کامنت تگ کنید.

-به نظر شما چه کسی باید این پست را ببیند؟ او را تگ کنید.

و…به آسانی از مخاطبان خود واکنش ببینید.

بهتر است اصل مطلب را در ابتدای مطلب به طور خلاصه بگویید. به این ترتیب مخاطب علاقمند تا انتهای متن شما را دنبال خواهد کرد.

روش #۳: متن کپشن‌های طولانی را بخش‌بندی کنید

نوشتن کپشن‌های کوتاه و مفید راه بسیار خوبی برای بیان حرف و رساندن پیام شما است. اما اگر حرف زیادی برای گفتن دارید به گونه‌ای متن را شکل دهید که خواندن و فهمیدن آن دشوار نباشد. در گذشته مجبور بودید برای ایجاد فاصله در قسمت‌های مختلف کپشن، در یک سطر جدی علامتی مانند دش (-)، اسلش (/)، نقطه یا ایموجی بگذارید. حالا دیگر کافی است که با فشردن دکمه return فاصله مورد نظر را ایجاد کنید.

از لینکدین مارکتینگ و راه و روش های پول سازی آن چه می دانید؟ تا فرصت باقی ست آموزش های لینکدین مارکتینگ فرا بگیرید.

روش #۴:  همیشه از لحنی ثابت و غیر متناقض برای برند خود استفاده کنید

در نوشتن کپشن باید نگارش و املای صحیح را رعایت کنید. علاوه بر آن باید لحنی ثابت داشته باشید که بیانگر هویت برند شما است.

شخصیت و هویت برند شما باید در نوشته‌های شما پیدا باشد. همچنین لازم است لحن برند شما در کپشن با دیگر کانال‌های تبلیغاتی همخوانی داشته باشد. البته استراتژی‌ تغییر لحن در بسترهای مختلف نیز نتیجه خوبی خواهد داشت. مثلا در اینستاگرام می‌توانید با استفاده از لحنی غیر رسمی‌تر، به مخاطب خود نزدیک شوید. این کار را با احتیاط و با حفظ اصول اولیه برای رعایت لحن تجاری برند خود انجام دهید.

برای بررسی کپشن خود، یک بار آن را با صدای بلند بخوانید. همچنین می‌توانید صدای خود را هنگام خواندن کپشن ضبط و یک بار آن را گوش کنید. در صورتی که حرف‌های شما در کپشن لحن همیشگی شما را ندارد، آن را اصلاح کنید.


روش #۵: چند سبک اصلی برای نوشته‌های خود داشته باشید

اگر در استراتژی تولید محتوای خود تداوم فعالیت دارید و از عناصر زیبایی شناسی استفاده می‌کنید، بهترین راه برای جذب مخاطب وفادار را انتخاب نموده‌اید. اگر همین استراتژی را در نوشتن کپشن نیز به کار برید، شخصیت برند شما در حساب اینستاگرام قوی به نظر خواهد رسید. تمرکز برند روی موضوعات مربوط به برند و صرف انرژی کافی برای تولید کپشن با ارزش و مفید، نشان‌دهنده اعتبار و تسلط شما در زمینه کاری‌تان است. همانطور که در مقالیه تاثیر خلاقیت در تبلیغ نویسی صحبت شد، برای داشتن بازخورد بهتر و بیشتر باید خلاقیت به خرج داد.

یکی از روش‌های نوشتن کپشن حرفه‌ای، انتخاب دو تا سه موضوع اصلی است. در این صورت شما می‌توانید هر از چند گاهی، به این موضوعات بازگردید و درباره آن‌ها بنویسید.

روش #۶: از ایموجی‌های جذاب استفاده کنید

 ایموجی در اینستاگرام تنوع بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید برای مناسبت‌ها و موضوعات بسیاری از ایموجی‌های مرتبط استفاده کنید. مثلا برای دعوت از مخاطبان می‌توانید از ایموجی استفاده کنید. گاهی برای بیان هویت برند خود نیز می‌توانید از ایموجی استفاده کنید. همانطور که گفتیم؛ تنوع ایموجی‌ها آنقدر زیاد است که تقریبا هر موضوعی را پوشش می‌دهد.

مثلا می‌توانید در ابتدای متن کپشن خود، از یک یا چند ایموجی استفاده کنید. اضافه کردن ایموجی‌های رنگی در ابتدای نوشته، یا استفاده از ایموجی برای بیان یک کلمه (به جای استفاده از خود کلمه) به آسانی نظر مخاطب را به خود جلب کرده و او را به خواندن ادامه متن تشویق می‌کند. همانطور که در مقاله راه های محبوبیت در شبکه های اجتماعی گفته شد، حتی اضافه کردن ایموجی در پایان کپشن هم کار قشنگی برای جلب توجه هست. ما همینجا به شما این اطمینان را می‌دهیم که همه کاربران شبکه‌های اجتماعی، از دیدن ایموجی احساس خوبی پیدا می‌کنند. پس دست و دل باز باشید، با کمک ایموجی‌ها خواننده خود را سرگرم کنید و با او صمیمی‌تر شوید!

روش #۷: کپشن‌های خود را در دسته‌های مختلف بنویسید

یکی از مشکلاتی که افراد برای نوشتن کپشن دارند این است که آن‌ها بدون داشتن دسته‌بندی مشخص، به نوشتن می‌پردازند. به جای اینکه مدام از این شاخه به آن شاخه بپرید، در چند مرتبه به موضوع و دسته‌بندی خاصی بپردازید. به این ترتیب شما می‌توانید به صورت مفصل راجع به یک موضوع ابراز عقیده کنید. همچنین نوشتن مطالب به صورت سریالی، مخاطب را بیشتر با مطلب مورد بحث درگیر می‌کند. لازم است هنگام نوشتن متن کپشن دقت کافی به خرج دهید تا متنی با ارزش و مفید تولید کنید.

روش #۸: از هشتگ استفاده کنید تا مخاطبان بیشتری شانس دیدن پست شما را داشته باشند

هشتگ علاوه بر اینکه در جذب مخاطب بسیار موثر است، می‌تواند برای محصولات یا خدمات شما مشتری جدید پیدا کند. هشتگ نویسی موثر راه‌های تخصصی زیادی دارد. هشتگ ابزار بسیار قدرتمندی برای کمک به رشد صفحه اینستاگرام و بهتر دیده شدن است. برای مطالعه بیشتر به مقاله قوانین ناگفته در هشتگ‌ گذاری اینستاگرام مراجعه کنید.

آنچه باید درباره اپلیکیشن تیک تاک بدانید را از اینجا بخوانید.

روش #۹: در استوری اینستاگرام خود کپشن بنویسید

نوشتن کپشن در استوری اینستاگرام یک راه بسیار عالی برای جلب توجه مخاطبان است. کپشن استوری می‌تواند حاوی اطلاعاتی باشد که مخاطبان شما با خواندن آن چیزی یاد بگیرند. از این طریق نظر آن‌ها نسبت به برند شما عوض می‌شود. حتی اگر بازدید کنندگان استوری‌ها، به قول کاربران اینستاگرام از “فالوئرهای خاموش” باشند. فالوئرهای خاموش همان کسانی هستند که هیچ تعاملی با صفحه شما جز بازدید استوری ندارند.

کپشن استوری همچنین می‌تواند حاوی دعوت از بازدید کنندگان به انجام یک کار باشد. مثلا بازدید از پست آخر یا بالا کشیدن صفحه استوری برای باز شدن یک لینک از وبسایت مورد نظر شما. دعوت از مخاطبان در استوری، می‌تواند در راستای بالا بردن فروش، اینگیجمنت یا آگاهی از برند بسیار تاثیرگذار باشد.

روش #۱۰: نوشتن کپشن برای IGTV را فراموش نکنید

IGTV هنگام پخش تنها عنوان را نمایش می‌دهد. پس لازم است برای انتشار کپشن برای IGTV آن را به صورت پیش نمایش نیز منتشر کنید و کپشن مورد نظر را برای پیش نمایش بنویسید. تاثیر ساخت کلیپ های IGTV را فراموش نکنید.

با نوشتن کپشن حرفه‌ای، حرفه‌ای‌تر به نظر برسید

تولید محتوای خوب برای صفحه اهمیت زیادی دارد، اما اگر می‌خواهدی اینگیجمنت یا بازدید کننده جدید و بیشتری داشته باشید، نوشتن کپشن خوب، یک استراتژی عالی است. نوشتن کپشن حرفه‌ای تکنیک‌های مشخصی دارد که می‌توانید پیوسته از آن‌ها استفاده بهره ببرید! مخاطبان شما با خواندن کپشن می‌توانند هر بار بیشتر و بهتر با برند شما آشنا شوند. مخاطب با خواندن کپشن شما، به داشتن تعامل با صفحه شما ترغیب می‌شود. این فرصت را برای گفت و گو با مخاطب از دست ندهید. در کپشن نویسی حرفه‌ای شوید تا در چشم مخاطبان خود بدرخشید!

مقالات پیشنهادی بینهایت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =