برچسب مطالب سایت یا تگ محتوا و مزایا و معایب آن در سئو

برچسب مطالب سایت یا تگ محتوا و مزایا و معایب آن در سئو

تگ محتوا (WordPress Tags) یا در اصطلاح برچسب مطالب سایت، یکی از مقوله‌هایی‌ست که همیشه کشمکش‌هایی را بین سئوکاران بوجود آورده است. در گذشته و پیش از تغییرات چشمگیر الگوریتم‌های گوگل، استفاده از تگ و برچسب‌ مطالب سایت یک قابلیت برای دریافت سئو و رتبه بهتر نزد موتورهای جستجو بود. اما در حال حاضر و با تغییرات اساسی دنیای سئو، استفاده نادرست از برچسب مطاب یا تگ محتوا می‌تواند ضربات سنگینی را به سئو صفحات و حتی رتبه‌ی سایت وارد کند. اما اینکه چگونه از تگ و برچسب مطالب سایت استفاده کنیم و ضررها و مزایای استفاده از برچسب مطالب سایت چیست، سوالاتی است که در این صفحه آژانس دیجیتال مارکتینگ بینهایت قصد دارد پاسخ‌های کامل و جامعی را برای آنها بیابد. پس با بینهایت همراه باشید.

برچسب مطالب یا تگ محتوا چیست؟

در گذشته از برچسب مطالب سایت برای نشان دادن کلمه کلیدی محتوای صفحه استفاده می‌کردند. در حال حاضر نیز برخی از سئوکاران هنوز درگیر این موضوع بوده و استفاده از برچسب را برای رسیدن به رتبه‌های برتر گوگل مناسب می‌دانند. در حالی که این یک باور اشتباه می‌باشد. بزرگترین مزیت برچسب مطالب سایت برای جستجوهای درون سایت است. چرا که بر اساس تغییرات الگوریتم‌های گوگل در سال‌های اخیر به ویژه سال ۲۰۲۰، استفاده از برچسب مطالب سایت یا تگ محتوا می‌تواند باعث اسپم شدن صفحه سایت شود.

عملکرد برچسب مطالب سایت در سئو

وقتی در محتوای یک صفحه از تگ محتوا یا برچسب استفاده می کنید، یک صفحه جدید با همان آدرس یا URL برچسب تولید می‌شود که محتوای آن کاملا کپی محتوای صفحه اصلی است. اینکار برای جستجو در درون سایت بسیار مفید است. به عنوان مثال اگر در صفحه‌ی سئو سایت از مقدماتی تا پیشرفته از تگ خدمات سئو سایت شیرازاستفاده کنید، دو صفحه با مطالب مشابه اما URL متفاوت بوجود خواهد آمد. در این حالت وقتی کاربر در درون سایت شما اقدام به جستجوی کلمه کلیدی خدمات سئو سایت شیراز کند، صفحه سئو سایت از مقدماتی تا پیشرفته برای کاربر نمایش داده خواهد شد. در این حالت و در اغلب موارد گوگل اقدام به حذف URL تکراری سایت خواهد کرد تا از تولید محتوای تکراری جلوگیری شود.

آیا تگ و برچسب مطالب سایت باعث افزایش بازدید سایت می‌شود؟

در گذشته و پیش از سر عقل آمدن گوگل و هوشمند شدن آن، استفاده از تگ و برچسب مطالب سایت تا حدودی خوشایند و باب میل سئوکاران و موتورهای جستجو بود. چرا که با استفاده از همین URLهای متعدد که به یک محتوای مشترک اشاره می‌کردند، موتورهای جستجو اقدام به نشان دادن نتایج به کاربران می‌کردند که در اکثر مواقع نیز نتایج همانی بود که کاربران به دنبال آن بودند باعث افزایش CTR سایت میشد.. اما با گذشت زمان، بسیاری از سئوکاران اقدام به انجام سئو کلاه سیاه نمودند و از برچسب مطالب سایت بصورت تقلب و غیرقانونی برای رتبه‌گیری سایت بهره بردند. به همین منظور گوگل اقدام به توسعه و هوشمندسازی الگوریتم خود نمود. در حال حاضر معیارهای و فاکتورهای رتبه‌دهی به صفحات سایت‌ها بسیار گسترده و متنوع شده است. به همین منظور گوگل نگاه چندانی به تگ محتوا ندارند. حتی در صورت مشاهده‌ی محتوای تکراری گوگل پی به بهینه‌سازی بیش از اندازه یا در اصطلاح Over Optimization خواهد برد که سبب افزایش اسپم اسکور سایت و حتی پنالی صفحات شما می‌شود. اما با این حال اگر بصورت آگاهانه و به شیوه‌های صحیح از تگ محتوا استفاده شود، می‌توان تا حد ناچیزی سئو سایت را بصورت غیرمستقیم ارتقا داد.

حتما میزان چگالی کلمه کلیدی خود را در محتوا در نظر داشته باشید تا دچار جریمه های گوگل نشوید.

شیوه‌ی صحیح استفاده از برچسب مطالب در سئو سایت

تا پیش از این در مورد مزایا و معایب استفاده از برچسب مطالب سایت توضیحات کاملی را ارائه دادیم. اما سوال اساسی این است که:

چگونه از تگ محتوای سایت استفاده کنیم که آسیبی به سئو سایت وارد نشود؟

بر اساس بررسی‌ها و آنالیزهایی که صورت گرفته برای استفاده از برچسب سایت بدون ضربه به سئو سایت، باید از برچسب‌های تکراری استفاده شود. در این روش محتوای تکراری تولید نمی‌شود.

برای درک بهتر با یک مثال راه‌حل پیش رو را مطرح می‌کنیم. فرض کنید سایت شما دارای ۶ مقاله در مورد کلمه کلیدی سایت است و هیچ کدام از این صفحات و یا حتی صفحه‌ی جداگانه‌ای وجود نداشته باشد که تمامی مطالب این ۶ مقاله را در برداشته باشد. برای این ۶ صفحه می‌توان از برچسب کلمه کلیدی سایت استفاده نمود. با اینکار این ۶ مقاله با این برچسب مطالب سایت به یکدیگر مرتبط می‌شوند. همانطور که گفته شد، برچسب مطالب سایت برای جستجوهای درون سایت استفاده می‌شود. اگر کاربری کلمه کلیدی سایت را در سایت شما جستجو کند، ۶ مقاله برای او لیست می‌شود. اما استفاده از تگ محتوا بصورت منحصربه‌فرد و تنها برای یک مقاله بیهوده‌ترین و اشتباه‌ترین کار ممکن است. با اینکار شما اقدام به تولید صفحات تکراری کرده‌اید. و صفحات تکراری یا Duplicate Content یکی از بزرگترین اشتباهات در سئو سایت است که کاهش رتبه سایت و Trust rank سایت شمار را نیز به دنبال دارد.

اما چگونه کلمات کلیدی خود را در محتوا قرار دهیم؟

شاید سوال دیگر شما این باشد که اگر نتوانیم از برچسب‌ها استفاده کنیم، پس چگونه کلمات کلیدی و عبارت کلیدی متعدد محتوای صفحه را به موتور جستجوی گوگل معرفی کنیم. پیش از این در مقالات نوشتن بهترین متادیسکریپشن و نکات کلیدی در نوشتن عنوان سایت، در مورد نحوه‌ی قرار دادن کلمات کلیدی خود در توضیحات سایت و عنوان سایت آموزش‌های کاملی را ارائه دادیم. با کمک تگ عنوان، تگ توضیحات و همچنین تگ زیرعنوان‌های سایت می‌توانید به راحتی کلمات کلیدی متعدد خود را در محتوای سایت قرار دهید بطوریکه گوگل نیز از وجود این کلمات کلیدی به خوبی مطلع شود.

شیوه‌ی صحیح استفاده از برچسب مطالب در سئو سایت

جلوگیری از ایندکس صفحات با برچسب محتوا

همانطور که گفته شد گوگل در صورت مشاهده‌ی محتوای یکسان با URL متعدد، اقدام به حذف آدرس‌های تکراری می‌کند و با یک URL محتوای سایت را ایندکس می‌کند. بسته به نوع قالب و سرعت سایت در صورت جستجو در سایت ممکن است یکی از ۲ حالت زیر به نمایش در آید:

  1. عنوان صفحه به همراه بخش اعظم محتوا که با کلیک بر روی ادامه، کاربر به صفحه اصلی محتوا منتقل می‌شود
  2. عنوان صفحه به همراه قسمت ناچیزی از محتوا سایت که در حدود کمتر از ۳ خط می‌باشد و فهرست بصورت تیتروار برای کاربر به نمایش در می‌آید.

در حالت اول احتمال ساخته شدن صفحات تکراری با محتوای یکسان بسیار بالا خواهد رفت. در حالت دوم نیز به به علت کوتاه بودن محتوا، تولید صفحات متعدد با یک برچسب افزایش پیدا خواهد کرد و احتمال ایندکس شدن صفحات غیراصلی در گوگل نیز به شدت افزایش می‌باید. در این حالت به جای ایندکس شدن صفحه اصلی با کلمه کلیدی مد نظر شما، گوگل ممکن است صفحه تکراری برچسب مطالب سایت شما را با کلمه کلیدی برچسب شما ایندکس کند و در نتایج خود به کاربران نشان دهد.

نتیجه گیری در مورد برچسب مطالب سایت

با مطالعه این مقاله که در آن تلاش داشتیم بهترین راهنما و آموزش را جهت استفاده یا عدم استفاده از برچسب مطالب سایت ارائه دهیم، از معایب و مزایای برچسب محتوا آگاه شدید. در صورتی که صفحات شما ایندکس نمی‌شود یا حتی بصورت نادرست و با URLهای غیرمرتبط ایندکس می‌شود، یکی از ایرادات ممکن سایت شما به برچسب‌های مطالب بازمی‌گردد. پیشنهاد ما برای همه سئوکاران عدم استفاده از تگ محتواست. یا در صورت استفاده از تگ و برچسب بهتر است بصورت آگاهانه و با علم کامل از آن استفاده کنید بطوریکه استفاده از تگ محتوای سایت باعث تولید برچسب غیرتکراری نشود. و این را به یاد داشته باشید گذشته‌ها گذشته و گوگل نیز هوشمندتر از آن است که با یک برچسب گول تقلب شما را بخورد.

نکات طلایی انتخاب کلمه کلیدی سایت را از دست ندهید

مقالات پیشنهادی بینهایت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + هفت =